Turkishny.com

1996 yılında Detroit Michigan yakınlarında kurulan ve bugün İstanbul, New York ve Chicago'da ofisleri bulunan butik danışmanlık şirketi Anderson Economic Group'un CEO'su Patrick L. Anderson Turkishny Haber Portalı'nın sorularını yanıtladı.

Anderson, Washington DC'de düzenlenen 36. yıllık ATC Konferansında yönettiği “Türkiye'deki iş ortamı” konulu panelin ardından Türk ve Amerikan iş yaşamına dair sorularımıza cevap verdi.

Image result for Patrick L. Anderson
Türkiye ekonomisi hakkında, olumsuzluklar karşısında bile iyimserliğiniz hakkında konuştunuz. Türkiye hakkında neden iyimser davranıyorsunuz ve diğer işletme yöneticileri bu konuda ne düşünüyor?


Patrick L. Anderson: Türkiye ekonomisi konusundaki iyimserliğim, Türk halkı hakkındaki iyimserliğimden kaynaklanıyor. Geçtiğimiz 3 yılda daha fazla zorluk çeken ülkeler bile az da olsa ekonomilerini geliştirmeyi başardılar.

Phillip Morris'in Türkiye'deki CEO'su Enrique Jimenez, Avrupa'daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türk iş etiğinin "şaşırtıcı" olduğunu söyledi. Katılıyor musunuz?

Patrick L. Anderson: Sayın Jimenez bu önemli tartışmada bana katıldığı için çok mutlu oldum. Ayrıca, Türk çalışanlarının iş ahlakına da katılıyorum. Bu ülke için sağlam bir avantaj. Birçok diğer ülkenin, çalışan verimliliği konusunda bir krizle mücadele ettiği bir dönemde, çalışan verimliliği Türkiye için bir sorun oluşturmamaktadır.

Türkiye'de iş ortamı nasıl ve bunu iyileştirmek için ne yapılması gerekiyor?

Patrick L. Anderson: Bu sorunun Amerika, Avrupa ve Asya'da sorulup üzerine düşünülmesi gereken bir konu olduğunu söylüyorum.  Hükümetler, iş yaratmada gerçekten iyi değil, başkalarının iş yaratmalarını sağlamak için anahtardırlar. Türk iş ortamında bazı avantajları, büyük pazara girmek için düşük tarifeler, makul çalışan ücretleri ve imalat gibi sektörlerde iyi üretkenlik olarak sayabiliriz. Geliştirilmesi gereken alanlar yasal kurumların öngörülebilirliğini içermekte. ABD Ticaret Odası Başkanı, bizimle bu hafta konuştu; Türkiye ve AB için belirttiğimiz bu meseleyi ABD için de söylememiz gerektiğini söyledi ve “gereksiz düzenleyici yükleri azaltmalıyız” dedi. Tahmin edilebilen hukukun üstünlüğünü ve bağımsız bir yargının sözleşmeleri uygulamasına imkan vermesini güçlendirin. Vergi ve düzenleyici yükleri azaltmaya çalışın. Bu, tüm ülkelerin büyümesine yönelik bir reçetedir.

Başkanlık ettiğiniz panelde bir Avrupa Bankasının Türkiye bölümü başkanı da konuştu. Onun konuşmasından ne mesajları aldınız?

Patrick L. Anderson: Patrick Marquet, Türkiye'nin karşılaştığı zorluklar hakkında bol miktarda bilgiye sahipti. Türkiye'nin kendi yatırımlarını finanse etmesi ve küçük işletmelerin ekonomide oynadığı hayati rolü geliştirmesinin önemini vurguladı.

Image result for Patrick L. Anderson

Türk iş adamları ve kadınları için bir mesajınız var mı?

Patrick L. Anderson: Diğer pazarlara ulaşmak ve genişlemek için çalışmaya devam edin. Ülke için kendi coşkunuzu kaybetmeyin. Devleti değil, işinizi büyütmeye çalışın. Sorunları görmezden gelmek imkansız; fakat Türkiye'nin çok fazla avantajı var ve problemlerinin üstesinden geleceğine inanıyorum.

Anderson'da uluslararası bir kadronuz var. Türkler şirketinizde hangi rolü oynuyor?

Patrick L. Anderson: Biz butik bir danışmanlık firmasıyız, bu şu anlama gelmekte bizler birçok farklı konuda çok iyi şekilde faaliyet göstermekteyiz. Bu da gerçek uzmanlığı olan insanları gerektirir. İlk Türk çalışanımız firmaya 15 yıl önce katıldı. Size Türk çalışanlarımızdan biri olan biri olan İlhan Geckil'in strateji uygulama bölümümüzün yöneticisi olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Diğer bir beyefendi, 15 yıl önce ABD’de yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönmüştü. Geçen yıl onu da ABD'ye geri döndürdük!