Türkiye’ye Amerikalı yatırımcıların ilgi gösterdiğini, Moody’s’in not düşüşüne bakmadığını belirten Amerikan-Türk İş Konseyi Başkanı Terzioğlu, “Milyar dolarlık şirketler sağlık, enerji, IT’ye bakıyor” dedi.

HAMİDE HANGÜL/KARAR ROPÖRTAJ

Suriye konusunda anlaşmazlığa düşen ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında uzlaşı çabasının Türkiye’ye puan kazandırdığını söyleyen Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu, “Yani iki büyük devlet adamı var ve arada hep Cumhurbaşkanımız var. Ne Hollande, ne Merkel var. Tayyip Bey, dünya politikası içinde daha güzel bir yere oturdu ve puan kazanıyor” dedi. TABA Eski Başkanı ve Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Terzioğlu, gündeme ilişkin gelişmeleri Karar Gazetesi’ne değerlendirdi.

16-10/12/asde.jpg

PUTİN’DEN RAHATSIZLIK

Türkiye ve ABD arasındaki bağların kaprise yer vermediğini belirten Uğur Terzioğlu, “Bazen rest çekiliyor gibi oluyor ancak, sonrasında yumuşama…. ABD ne olursa olsun, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Putin’e yaklaşmasından rahatsızlık duyuyor. Bu Özal’la da, Demirel’le de, Adnan Bey’le de böyle oldu. Adnan Beyin de gönlü yoktu, Turgut Beyin de gönlü yoktu ama mecbursun… Çünkü politikada ‘Gönlü yok’ diye bir şey yok. Mecburi... Politikada ‘Nefret ettim, ben bir daha onun yüzüne bakmam’ diye bir laf yok” ifadelerini kullandı.

ABD HÜKÜMETİNİN DEĞİL

Irak’ta Türk askerine yönelik açıklamanın ABD hükümetinin bir insiyatifi olmadığını ifade eden Terzioğlu, şunları söyledi: “ABD’de Türkiye’deki kadar demokrasi yok. Irak parlamentosu bir karar aldı. ‘Türk ordusunun müsaade alması lazım’ diyor. Bu beyanatı veren ABD’li bir albay. Bizde albay diyemez üsse saygı vardır. Yani ABD hükümetinin bir kararı, insiyatifi değil.”

ECEVİT FETÖ OKULU AÇTI

FETÖ için en büyük hamlenin başbakan yardımcısı ve başbakanlık da yapan Bülent Ecevit zamanında olduğunu ifade eden Terzioğlu, bir grup siyasi ve işadamının da bulunduğu bir ortamda yaşadığı bir anısını şöyle anlattı: “1998’li yıllar… O dönemde Bülent Ecevit ABD’ye gidiyor. Siyasilerden biri, bir başka siyasiye dönerek, ‘Ya yine ABD’ye gidiyor, yine FÖTÖ mektebi açmaya gidiyor, adam aşık aşık ya karıştırma’ dedi. Yani en büyük hamle Ecevit zamanında oldu.”

ÜLKEMİZE PUAN GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında çok güzel arabuluculuk yaptığına işaret eden Uğur Terzioğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “İki büyük devlet adamı var ve arada hep Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Yani ne Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ne Almanya Şansöylesi Merkel… Tayyip Bey, dünya politikası içinde daha güzel bir yere oturdu. Mutlak surette Cumhurbaşkanımız iki tarafı da uzlaşmaya götürüyor. Bu Putin’in de Obama’nın da hoşuna gidiyor. Bu da Türkiye olarak bize puan kazandırıyor. O yüzden Avrupa ülkeleri, bilhassa Cumhurbaşkanımızın parlamasını istemiyorlar. Suriyeli mülteciler konusunda ne yapacaklarını bilemediler, ‘3 milyar euro verelim’ dediler vermediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Buradaki çabalardan dolayı da Tayyip Bey’e hep puan geliyor.”

FRANSA’DA HERKES SUSTU

OHAL’in uzatılmasını da doğru bir karar olarak değerlendiren Terzioğlu, Fransa’nın terör nedeniyle bir yıl uzattığını, ancak kimsenin tepki göstermediğini ifade etti. Terzioğlu, şöyle devam etti: “Bir Amerikalı dostum Bodrum’a geldi ve televizyon izlerken Fransa kanalını açtı. Bir baktık Fransız askerleri, sokaklara, hatta plajlara giriyor. Fransa küt diye ‘OHAL’ dedi herkes sustu. Türkiye’de 3 ay uzatıldı ‘Nasıl uzatırsın sen? Yani OHAL oldu da ne oldu? Seni sokakta mı çevirdiler? Fransa bir yıl uzattı, bence bir yıl daha uzatacak Fransa. Çünkü halen daha temizleyemedi…” Türk Ekonomi Bakanlığı’nın ABD’nin bazı eyaletlerdeki ticari ataşelikleri kapattığını belirten Terzioğlu, Chicago’nun şimdi boşta kaldığını söyledi.

YATIRIMCI HUZURA GELİR

Türkiye’nin, son iki yıl içerisinde Avrupa’daki hiçbir ülkenin yapamadığı kadar büyük yatırımlara imza attığına işaret eden Uğur Terzioğlu, 3.Köprü, 3.Havalimanı, Osman Gazi Köprüsü, Gebze-İzmir Otoyolu çalışması ve Avrasya Tüneli düşünüldüğünde 18 milyar dolarlık bir yatırımın Türkiye’ye girdiğinin altını çizdi. Bu yatırım projelerinin finansman tarafına bakıldığında, burada da Türk bankaların yanı sıra Avrupa bankalarının da ortaklık kanalıyla yer aldığına işaret edenTerzioğlu, “Moody’s not düşürse de yabancı yatırımcı gelir. Yabancı yatırım huzur varsa devam eder, huzur yoksa yavaşlar ve durur” ifadelerini kullandı.

TASARI DÜZELTİLİR

ABD’de yaklaşık 750 milyar dolar sermayesi bulunan Suudi yatırımcıların büyük tepkisine neden olan 11 Eylül Tasarısı’nda da yumuşama beklediğini dile getiren Uğur Terzioğlu, ülkenin bu kadar büyük çapta bir sermaye çıkışını göze alamayacağını, bu tasarının bir üst mahkemeye gidebileceğini belirterek, “ABD bu tasarıda bir düzeltme ya da bir yumuşatma yapar” dedi.

FETÖ ABD’NİN BAŞINA BELA

Türkiye’nin ABD’den FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Uğur Terzioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “FETÖ, ABD’nin başına bela. ABD’de hemen hemen her eyalette bulunan 100’e yakın FETÖ okullarını kapatıyor. Şimdi 23 okul kalmış. ‘Türk Okulu’ adıyla açılan bu okullardan ‘Türk Okulu’ ismini de kaldırtıyor. Müslüman ülkeler de ABD içindeki Müslümanlar da huzursuz FETÖ’den.”

NOT DÜŞÜREN EKİPTE TÜRKLER DE VAR

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in not düşürse de yabancı yatırımcının gelmeye devam edeceği öngörüsünde bulunan Uğur Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye nasıl vuracaklar? İşte Moody’s not düşürüyor. Ne yazık ki not düşüren ekibin içinde Türk analistler de var. Amerikalı ve Fransız bazı yatırımcılar dava ediyor şimdi Moody’s’i. Çünkü iki gün önce ‘şoku atlattı’ diyor, sonra not düşürüyor. (Moody’s) Aldığı paranın hakkını verdi diyorlar.”

Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkilere de değinen Uğur Terzioğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolar arasında bocalayıp durduğunu söyledi.

YENİ ÜRÜN SATALIM

Türkiye’nin ABD’ye 6 milyar dolar ihracatına karşılık, ABD’den ithalatının 14 milyar doları bulduğunu işaret eden Terzioğlu, ABD’ye giden tekstili havlu, tişört, pijama, bornoz ve çarşaf gibi ürünlerin oluşturduğunu söyledi. Terzioğlu, “Bunlar 24 kotayı dolduruyor. Geride sofra takımı, yastık yüzü gibi birçok ürün var, bunları satan yok. Türk mallarına ABD’de talep var ve Amerikalı kadınlar dayanıklılığı sever. ‘Türk malı zeytinyağı’ diyor. ‘Türk malı’ diye konuşuyor. ‘Türk malı sağlamdır, güvenilirdir’ diyor. ABD’nin söylemi bu. İşte bizim hep bunu işlememiz lazım. Bir de komşunun satmayı akıl edemediği şeyleri icat edip satmamız lazım Amerika’ya.”

TRUMP YARIŞI KAZANAMAZ

ABD Başkanlık yarısında Hillary Clinton’un seçilmesinin Türkiye için daha iyi olacağı görüşünü dile getiren Terzioğlu, “Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump, Türk halkını istemiyor, Müslümanları sevmiyor” dedi. Terzioğlu, Trump başkanlık yarışını kazanır mı? Sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.

16-10/12/12kr06trump.jpg

MİLYAR DOLARLIK ŞİRKETLER VAR

Amerikalı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım ilgisinin devam ettiğini vurgulayan Uğur Terzioğlu, “ABD’nin birçok eyaletinde üyelerimiz var. Bize gelip danışan ABD’li yatırımcılar da var. Cirosu birkaç yüz milyon dolardan, milyarlarca doları aşan ABD’li şirketlerin Türkiye’ye yatırım ilgisi var, sağlık, IT, lojistik ve enerji alanına ilgi duyuyorlar” açıklamasında bulundu.