Turkishny: Kendinizden bahseder misiniz?

Mark Meirowitz: Ben 25 yıllık tecrübesi olan bir avukatım ve Manhattan'da çalışıyorum. Eğitimimi Brooklyn Hukuk Fakületsi'nde aldım. Sınıfımda ikinciydim ve aynı zamanda Hukuk Dergisi'nin önde gelen editörlerinden biriydim.

Doktoramı Siyasi Bilimler üzerine yaptım ve New York'ta çeşitli kolejlerde hukuk, siyaset ve tarih dersleri verdim.
Manhattan'da doğup büyüdüm. Çocukluğum, Fort Tryon Park yakınlarındaki Washington Heights'te, Manhattan'da geçti. Ebeveynlerim Avrupa göçmeni. Türkçe öğreniyorum ve birkaç Türk-Amerikan Derneği için çalışıyorum.

Turkishny: İşinizden bahseder misiniz?

Mark Meirowitz: Yanlız çalışıyorum. Ofisim Manhattan'da oldukça elverişli bir bölgede, Park ve Madison Caddeleri arasında, 555 Fifth Avenue adresinde.

Yanlız çalışmanın avantajı, müvekillerimle kişisel olarak ilgilenebilme imkanına sahip olmam. Müvekillerim beni aradıklarında benden hızlı bir şekilde problemleri ile ilgili yanıt alabileceklerini biliyorlar. Müvekillerime New York'un en prestjli hukuk firma ve kurumlarında almış olduğum eğitim sayesinde edindiğim tecrübe ve yeteneklerimle, gayet uygun bir avukatlık ücreti karşılığında hizmet ediyorum.

Ayrıca müvekkilim için uygun olacak ücret düzenlemeleri yapmak konusunda esnek olduğumu belirtmek istiyorum. Müvekillerimle uzun süreli ortaklıklar kurma prensibim vardır ve müvekillerimin üzerinde anlaştığımız avukatlık ücreti konusunda rahat olmalarını isterim.

Türk-Amerikan toplumuna ve hem Türkiye'de hem de Birleşik Devletler'de iş yapan kurumlara özgü ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde tecrübe kazanmaya çalışıyorum.

Öyle düşünüyorum ki hem Türk-Amerikan toplumunda hem Türkiye hem de Birleşik Devletler'de iş yapan şirketlerde iş anlaşmalarının hukuki boyutunda ve bireysel konularda etkili hukukçulara ihtiyaç var.

İnsanların ve şirketlerin hukuki meselelerle karşılaşması hayatın bir gerçeği. Toplumda çok sık karşılaşılan bir problem var; işletmelerin alım satımını yaptıktan sonra ortaya çıkan problemleri avukatların çözmesini bekliyorlar, ve bu da çok riskli ve problemli olabiliyor. Oysa, problemlerin ortaya çıkmasını beklemeden, adımlarınızı bir avukatın hukuki önerileriyle atmanız problemlerle karşılaşmanızı önleyecektir. Yapacağınız işlemler hakkında avukatınızın önerilerini almak yapacağınız işin getireceği riskleri ve bu prosesin size getireceği yasal sorumlulukları bilerek iş yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Türk-Amerikan toplumuna ve Türk-Amerikan işletmelerine hukuki problemlerinde yardımcı olmak benim için bir zevk.


Turkishny:  Bize hukuk kariyerinizden bahseder misiniz?

Mark Meirowitz: Ben 25 yıllık tecrübesi olan bir avukatım. Hukuk kariyerime New York'taki büyük çaplı bir avukatlık firmasına başladım ve takip eden yıllar boyunca ülke çapında yüzden fazla bürosu bulunan bir şirketin baş hukuk müşavirliği dahil olmak üzere üst düzey avukatlık firmalarında ve büyük kurumlarda çalıştım. Şimdiyse Manhattan'daki ofisimde kendi işimi yürütüyorum.

Turkishny: Kariyeriniz boyunca ilgilendiğiniz davalardan bahseder misiniz?

Mark Meirowitz: Her türlü alım-satım işiyle alakalı hukuki işlemlerle ilgilendim (örneğin, işletme, gayri menkul ve hisse senedi alım satım işlemleri). Kurumların ve limited şirketlerinin kurulma aşamalarında, birleşmelerinde, kurum ve şirketlerin ayrılma ve kapanmaları ile ilgili davalara baktım. Ayrıca bu kurum ve şirketlerin ihtiyacı olan hukuki konularda, işçi ve iş hukuku, gayrimenkul hukuku, fikri mülkiyet hakları hukuku (örneğin markalaşma işlemleri), isim hakkı kullanma işlemleri, sağlık hizmetleri ile ilgili konular ve uluslararası işlemler, ticari ve mali sözleşmeler de dahil her türlü işlemle meşgul oldum. Kariyerim boyunca büyüklü küçüklü her türden hukuki işlemle meşgul oldum. Dünya çapında uluslararası alım satım işlemleri üzerinde çalıştım. Eğer müvekilimin bana yönelttiği sorun direkt olarak benim çalışma alanımla ilgili değilse, müvekkilimi bu işi en iyi yapacak avukata yönledireceğimden kuşkunuz olmasın.


Turkishny: Türkiye'ye olan ilginiz nasıl başladı?

Mark Meirowitz: Türkiye'ye olan ilgim mezuniyet yılımda Kıbrıs meselesi hakkında yazdığım bir yazı ile başladı. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge beni her zaman muazzam bir şekilde etkilemiştir. Fakat Türkiye'ye olan ilgim 2008 yılında Türkçe öğrenmeye başladığımda çok daha fazla arttı. 2009 yılında Türkiye'ye yaptığım ziyaret sonrasındaysa bu ülkenin insanlarına ve kültürüne de hayran kaldım.

Hem Birleşik Devletler'deki hem de Türkiye'deki Türkler çok sıcak, cömert ve misafirperver insanlar. Ayrıca Türkiye'nin güzelliğine de hayran kaldım ve Türkiye'ye tekrar gideceğim günü iple çekiyorum.


Turkishny: Türk Toplumu ile olan ilişkiniz nedir?

Mark Meirowitz: Gururla söyleyebilirim ki bu harika toplumla olan bağlarım çok güçlü. Sonuncusu Türk Konsolosluğunda olmak üzere, İş Sözleşmeleri ve Müzakereler üzerine iki sunum yaptığım Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası, Türk-Amerikan İş Forumu, American Turkish Society, Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi dahil birçok Türk Amerikan Derneği ile birlikte çalışıyorum. Türk Kültür Merkezinde Türkçe dersleri aldım. Birçok Türk arkadaşım beni "Mark Bey" diye çağırıyorlar ve bu bana onur veriyor. Türkler beni sıcak bir şekilde bu harika topluma, aralarına kabul ediyorlar ve ben de kendimi saygıdeğer bir Türk gibi hissediyorum. Ayrıca Turkishny.com için makalele yazma ayrıcalığına sahibim ve bu yüzden kendimi bu harika toplumun bir parçası olarak kabul ediyorum.


Turkishny: Türkçe öğrenmek hoşunuza gidiyor mu?

Mark Meirowitz: Türk dili Amerikalılar için oldukça zor bir dil fakat bayağı ilerleme kaydettim. Bu zor dille konuşmama rağmen beni anlayan Türk arkadaşlarımın anlayış kabiliyetlerine hayranım. Örneğin, Türkler nasıl oluyor da yüklem cümlenin en sonundayken cümlenin anlamını kavrayabiliyorlar? Bu gerçekten etkileyici. İtiraf etmeliyim ki ben adeta bir dil kutusuyum. Almancam ve biraz Fransızcam var ve Arapça çalışıyorum. Türk dilinde bayağı Arapça kelime olması benim için bir avantaj fakat Türkçe öğrenmek benim için adeta zorlu bir sınav. Türklerin bir zamanlar yeni bir alfabe öğrenmeleri gerektiği yıllarda ulus olarak başarıyla bunun üstesinden gelmeleri, Türklere olan hayranlığımın nedenlerinden biri.

Türkçe öğrenmek için yoğun çaba sarfediyorum ve hızlı ve düzenli bir biçimde Türkçe konuşup Türk gazetelerini okuyabileceğim günler için sabırsızlanıyorum.

Turkishny: Türkiye hakkındaki izlenimleriniz nelerdir?

Mark Meirowitz: Türkiye muhteşem bir ülke. İnsanlar sıcak ve misafirperverler. İstanbul'da ve şehir dışında birkaç aileyi ziyaret etme şansı buldum, ayrıca Türk avukatlarla buluştum ve akademik kurumları ziyaret ettim. Önde gelen Türk Üniversitelerinden birisinin Dış İlişkiler üzerine olan bülteni için bir makale yazma şansım oldu ayrıca önde gelen Türk gazetelerinden birisinin Türk-Amerikan ilişkileri ile ilgili yazdığım bir makaleyi yayınlamasını bekliyorum. Fakat herşey bir tarafa, tekrar Türkiye'ye gideceğim günün gelmesini iple çekiyorum.

Turkishny: Türkiye'nin ABD, bölge ülkeleri, Avrupa ve Dünya ile olan ilişkileri hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Mark Meirowitz: Şu sıralar Türkiye'de durum oldukça karışık. Türkiye'yi içte ve dışta birçok zorlu sınav bekliyor. Türk yöneticilerin ülkenin gelecekteki eksenini belirleyecek nitelikte çok kritik seçimler yapmaları gerekiyor.

Ayrıca Türkiye'nin Birleşik Devletler'deki imajı ile ilgili endişelerim var. Samimi olmak gerekirse, birçok Amerikalı Türkiye'nin muhteşem kültürü ve Türk insanı hakkında bilgi sahibi değil ve malesef bildikleri şeyler sadece Ermeni meselesi ile sınırlı kalıyor. Hep beraber çalışarak bu trendi tersine çevirmeli ve Türkiye'nin Birleşik Devletler'deki imajına pozitif katkı sağlamalıyız. Bu Türkiye'nin geleceği için kilit önem taşıyan bir mevzu.

Birleşik Devletler'de ve tüm Dünya'da Türkiye'nin imajını geliştirmek üzerine yapılan çalışmalara karşı büyük bir ilgim var. Zira bu çalışmalar sonucu, Avrupa Birliği üyeliği dahil olmak üzere Türkiye, Dünya kamuoyunda hakettiği yeri alabilecektir.


Turkishny: Üniversitede ders verdiğiniz söylemiştiniz, hangi konularda ders verdiniz?

Mark Meirowitz: Tarih ve siyaset, iş hukuku, dış ilişkiler, uluslararası ilişkiler, Amerikan tarihi ve devleti gibi hukuk alanında çeşitli konularda dersler verdim.

Turkishny: Ofisiniz nerede? Size nasıl ulaşabiliriz?

Mark Meirowitz: Ofisim Manhattan'da oldukça elverişli bir bölgede; 5th Avenue ve Madison Avenue arasında bulunan 46. Sokakta, 555 Fifth Avenue, 14. katta. Ofis telefonum 212-918-0645 ve e-postam Mark@Meirowitz.com

Turkishny: What is your background? Tell me about yourself

Mark Meirowitz: I am a lawyer with over 25 years of experience. I have my own legal practice in Manhattan.

I attended Brooklyn Law School, where I was second in my class and Senior Editor of the Law Review.

I also hold a doctorate (Ph.d.) in Political Science and have taught business law, politics and history at various colleges in the New York Metropolitan area.

I was born and raised in Manhattan. I grew up in a part of north Manhattan called Washington Heights, which is near Fort Tryon Park. My parents were immigrants from Europe.

I am studying Turkish and belong to a number of Turkish American organizations.

Turkishny: Tell me about your legal practice.

Mark Meirowitz: I am a solo practitioner, which means that I have my own legal practice. My office is very conveniently located in midtown Manhattan, at 555 Fifth Avenue, located on 46th Street between Park and Madison Avenues.

The advantage of being a solo practitioner is that I can give very personal attention to clients. When clients call, they know that I will give them immediate and effective service, advice and attention. I offer clients my knowledge and skills, which are the result of my first-rate and excellent training in prestigious New York law firms and corporations, but this is combined with the very reasonable legal fees of a small solo firm.

I am very amenable to working out very reasonable fee arrangements that will be workable for the client. I am interested in forming ongoing relationships with clients and I want the client to be comfortable with any fee arrangement that is agreed to.

I am trying to gear my practice in particular to the needs of the Turkish-American community, and also businesses in Turkey that are doing business internationally and in the US.

I believe that there is a real need in the Turkish community for competent and effective lawyers who can help Turkish-American and Turkish individuals and businesses deal with legal issues.

It is a fact of life that people and businesses will have legal issues. I am often concerned with the mindset that some in the community have which is to do the transaction, buy the business, sell the business, and then check afterwards with the lawyer if there are problems – this is very risky and can be very problematic. The better approach is to check with a lawyer before doing something, and not wait until after something negative occurs to run to the lawyer and try to do damage control. Before you do something, you are much more in control of the situation and the lawyer might be able to provide advice that could be useful in highlighting risks and avoiding problems down the road.

I would be very pleased to assist any Turkish- American or Turkish individuals or businesses with their legal issues.

Turkishny: What is your legal background?

Mark Meirowitz: I have been a lawyer for over 25 years. I began my legal training and practice at a major law firm in New York, and over the years have worked for top law firms and major corporations, including as general counsel of a national company with over 100 offices nationwide which had a national franchise operation. I now have my own legal practice in Manhattan.

Turkishny: What kind of cases have you handled in your legal career?

Mark Meirowitz: I have handled all types of business transactions (for example, buying and selling of businesses, including stock and asset transactions), setting up corporations and limited liability companies (LLC’s), and merging, reorganizing and dissolving corporations and LLC’s, as well as litigation, labor and employment law, real estate law, intellectual property matters (for example, trademark filings), franchising, health care and international transactions, and the preparation of all types of commercial and financial contracts. I have been involved in many different types of legal matters of all sizes in my career. I have worked on international transactions throughout the world. If I am approached with a matter that is not in my direct practice area, I will do my best to find a lawyer who can handle the matter.

Turkishny: How did you become interested in Turkey?

Mark Meirowitz: My interest in Turkey began in graduate school when I wrote a lengthy scholarly paper on the Cyprus issue. The region, and Turkey in particular, has always fascinated me. However, my deep interest in Turkey really intensified when I began to study Turkish in 2008. My trip to Turkey in 2009 solidified my admiration for Turkey, its people and its culture.

I have found Turks here and in Turkey to be warm, gracious and hospitable – very welcoming. I also marvel at the beauty of the country and I cannot wait to return to Turkey.

Turkishny: What is your involvement in the Turkish community?

Mark Meirowitz: I am proud to say that I am very involved in this amazing community. I belong to a number of Turkish organizations, including the Turkish-American Chamber of Commerce and Industry (TACCI)(where I have already given two presentations on Business Contracts and Negotiations, the most recent of which was at the Turkish Consulate), the Turkish American Business Forum, the American Turkish Society (ATS) and the Assembly of Turkish American Associations (ATAA). I have taken Turkish classes at the Turkish Cultural Center. Many of my Turkish friends call me “Mark Bey” and that is a great honor. I feel very much like an honorary Turk, and I have been welcomed warmly into this wonderful community. I have also had the privilege of writing articles for Turkishny.com, so I really feel that I am a part of this vibrant and wonderful community.

Turkishny: Do you enjoy studying Turkish?

Mark Meirowitz: Turkish is a very difficult language for Americans but I am making definite progress. I always say to my Turkish friends that I admire their ability to understand and speak this really difficult language. For example, how do Turks get the meaning of the sentence if the verb is at the end? Truly impressive. I must admit I am something of a language buff, as I speak German and some French and have studied Arabic (which, by the way, helps a lot in learning Turkish as there are many words in Turkish with Arabic roots), but Turkish is a challenge. When I realize that the Turkish people were suddenly told that they would have to learn a new alphabet and they triumphed over this difficult language – this to me is a source of wonderment and one of the reasons why I admire the people of Turkey.

I am working very hard at my Turkish language studies and am looking forward to the time when I will be able to have regular conversations in Turkish and be able to read newspapers.

Turkishny: What were your impressions of Turkey?

Mark Meirowitz: I found Turkey to be fascinating. The people were warm and hospitable. I was lucky to be able to visit with a number of families in Istanbul, and outside of the city, to meet with a Turkish lawyer and also to visit academic institutions (recently, I had the privilege to have an article in the foreign affairs bulletin of a major Turkish university, and am presently awaiting publication of an article in a major Turkish journal on the subject of US-Turkish relations). All in all, I am really looking forward to my next trip which I hope will be soon.

Turkishny: What are your thoughts about Turkey and its relations with the US, the region, Europe and the world?

Mark Meirowitz: I believe that right now the situation in Turkey is very complex. Turkey is facing many challenges both internal and external. The Turkish leadership needs to make many important choices that will impact the future direction of Turkey.

I am also very concerned about the image of Turkey in the United States. Let me be candid about this. Most Americans are not knowledgeable about Turkey and its wonderful people and culture. They just do not know anything about Turkey. Unfortunately, usually, they have heard only about the Armenian issue. We all need to work together to turn this around and help Turkey project a positive image in the US. This is crucial for the future of Turkey.

I am very interested in working on projects and activities that will enhance Turkey’s image in the United States and the rest of the world, so that Turkey can achieve its rightful place in the world community, including membership in the EU, which it deserves.

Turkishny: You said that you have taught college. What kind of courses have you taught?

Mark Meirowitz: I have taught a wide variety of courses in the fields of law, history and politics, including business law, foreign affairs, international relations and American history and government.

Turkishny: Where is your office? How can you be contacted?

Mark Meirowitz: My office is located on the 14th floor of 555 Fifth Avenue, at 46th Street between 5th and Madison Avenues, in midtown Manhattan, a very convenient location. My office phone is 212-918-0645 and my e-mail is Mark@Meirowitz.com

Turkishny.com