Buse Ünal - Turkishny.com

Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi (ATAA) başkanı ve başarılı işadamı Kenan Çağlar Turkish NY haber portalının sorularını cevapladı.

Turkish NY: Kenan Bey öncelikli olarak röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum ve yeni görevinizde başarılar diliyorum. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1992 yılında eğitim için geldiğiniz Amerika Birleşik devletlerinde hayatınız nasıl değişti, şekillendi?

Kenan Çağlar: Öncelikle bana böyle bir fırsatı tanıdığınız için çok teşekkür ediyorum. TurkishNY medya kanalının başarılı çalışmalarını sürekli olarak takip ediyorum. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Amerika’ya gelmeye karar verdim. Virginia Commonwealth Üniversite’sinde eğitimimi tamamlayıp, Circuit City mağazalar zincirlerinin yeni kurulan bilgisayar destek bölümünde çalışmaya başladıktan birkaç ay sonra benim ürettiğim bir destek programı çok başarılı görüldüğünden yöneticiliğe yükseltildim. Daha sonra o zamanlar adı Wheat First Butcher Singer olan hisse senetleri firmasında danışman olarak çalışmama devam ettim, bu firma First Union Bankası ile birleştikten bir süre sonra Wachovia Bank ve Wells Fargo olarak birleşmelere devam etti. Halen Wells Fargo Bankası Teknoloji bölümünde VP olarak işime devam etmekteyim. Ailem ile birlikte Kuzey Carolina’nın Charlotte şehrinde yaşıyorum.

Turkish NY: Bize biraz ATAA dan bahsedebilir misiniz?

Kenan Çağlar: ATAA, başta A.B.D. olmak üzere, Kanada ve Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türk-Amerikan Derneklerini tek bir şemsiye altında toplayan en kapsamlı ve güvenilir sivil toplum kuruluşudur.

ATAA'nın başlıca misyonu A.B.D.'de bulunan Amerikalı Türkleri ve Türk dostlarını bir araya getirmek ve bu gurupların Washington’daki çıkarlarını gözetmektir. 1979 yılında Washington’da kurulduğu günden bu yana, ATAA, Türkiye Cumhuriyeti ile A.B.D. arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesinde ve sürdürülebilir işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesinde rol alan en önemli kuruluştur. Toplumun her kesimine hitap edebilen ve kucaklayan bir yapısı vardır bunun en büyük sebeplerinden biride A.B.D. ve Türkiye’nin iç siyasetine mesafeli olmasındandır.

Turkish NY: Peki sizin ATAA ile buluşmanız nasıl gerçekleşti, nasıl yollarınız kesişti?

Kenan Çağlar: ATAA’nın başarılı çalışmalarını büyük bir gururla takip etmekte idim. ATAA olarak düzenlenen bir Türkiye heyet ziyaretine katıldığımda bu derneğe gönüllü olarak katkıda bulunan birçok değerli kişilerle yüz yüze tanışma fırsatım oldu. Daha sonra Mütevelli Heyetine aday olmam istendiğinde seve seve kabul ettim. O zamandan itibaren büyük zevk ve şevk ile çalışmalara değişik görevlerde devam ediyorum.

Turkish NY: ATAA’nın yeni Başkanı olarak seçildiniz; ancak hali hazırda 2011 yılından beri derneğe bir çok önemi yadsınamaz katkınız bulundu. Gerek İcra Komitesi, Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti görevleri, gerekse başkanlık seçimleri öncesinde Sayman olarak görev yaptınız ve ATAA giderlerini azaltarak binlerce doların tasarruf edilmesinde de önemli bir rol üstlendiniz. 2013 yılından bu yana da ATAA’nın Bağış Fonu’nu denetleyen Yatırım Komitesi’nde Başkanlık görevini üstlenmekteydiniz ve sizin ihtiyatlı yatırım ve disiplinli harcama ilkelerinizle, Bağış Fonu’nda önemli büyüme sağlandı dernek içerisinde. Sizde bize biraz bugüne kadar dernek içerisinde yürütmüş olduğunuz çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Kenan Çağlar: ATAA’nın organizasyon olarak inanılmaz bir yapısı var. Gönüllü olarak çalışan ve ofis çalışanları dahil bütün ilişkiler kayda değer bir ahenk ve harmoni ile yürümekte.  ilk göreve başladığım andan itibaren ne kadar ciddi bir yapılanma içerisinde olduğumun bilinci ile bütün gücüm ve kaynaklarım ile katkıda bulunarak ve bunu hazla devam ettirdim.

ATAA üstlendiği misyonu, hedeflerini ve stratejik planlarını gerçekleştirebilmek için kapsamlı bir yol haritası izlemekte ve çok sayıda etkinlik düzenlemektedir. Bu çerçevede hayata geçirilen faaliyetlerden bazıları şunlardır: yurttaşlık hakları, bu hakların savunulması ve sivil toplum liderliği konusunda eğitim seminerleri düzenlemek, Türkiye ve Türk Amerikan ilişkilerini yakından ilgilendiren, politik, sosyal ve ekonomik meseleleri konu alan konferanslar sunmak, Türk geleneklerini, sanatını ve zengin tarihi mirasını halka tanıtmak amacıyla kültürel etkinlikler tertiplemek, ATAA'ya bağlı dernekleri birbirleriyle uyumlu çalışmaya yönlendirmek üzere liderlik seminerleri gerçekleştirmek ve Türk ve Amerikan çıkarlarına hizmet eden çok sayıda sosyal faaliyet organize etmek. Türkiye ve Türklere karşı bazı etnik gurupların giriştiği karalama hareketlerine karşı mücadele vermek.

Turkish NY: ATAA’da ki önemli görevlerinizin yanı sıra Wells Fargo’da Girişim Teknolojisi bölümünde Başkan Yardımcılığını görevinizi sürdürüyorsunuz. İşinizin yani profesyonel hayatınızın ne gibi katkıları oluyor sizce derneğe, dernek içerisinde atmış olduğunuz başarılı adımlara?

Kenan Çağlar: Daha önceleri kazanılmış tecrübelerin ATAA içerisinde ki çalışmalarımda katkıları olduğu muhakkak. Daha önceleri Muhasebe ve Finans ile olan tecrübelerim sayman ve yatırım komitesi başkanlığında büyük faydası oldu.

Turkish NY: Güncel olarak ATAA’nın üye sayısı nedir, üyeler genellikle Türklerden mi oluşmakta?

Kenan Çağlar: Daha önce belirttiğim gibi ATAA’nın toplumun her kesimini kucaklayan bir yapısı var. Üyelerimiz de bu doğrultuda kişi ve dernekleri kapsayan geniş bir yelpazeden ibaret.

Turkish NY: Üye sayısını artırmak için yürüttüğünüz herhangi bir çalışma mevcut mu?

Kenan Çağlar: Tabi ki yalnız bu çalışma bir sefere veya bir projeye bağlı değil. Bunu yıl içerisinde sürekli göz önünde bulundurarak uygun olan bütün aktivitelere üye artırma çalışmalarımızı da ekliyoruz.

Turkish NY: Ülkemizde yaşanan Feto darbe girişimi ile ilgili de görüşlerinizi alabilir miyiz, yaşanan bu girişim sizce alışık olduğumuz darbe planlarına benziyor muydu?

Kenan Çağlar: Hayır bu darbe girişimi tamamı ile değişik bir yapıda idi. Birincisi emir komuta zinciri altında değil yani TSK değil de onun içerisinde küçük bir grup, ikincisi de yurt dışı etkenli olması (Fethullah Gülen)  Anavatanımızın şimdiye kadar hiç tahayyül bile edilemeyen bir tehlikeden büyük ölçüde kurtulduğuna inanıyor ve bu menhus tehlikenin kökünün kazınması için her turlu desteğe hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Turkish NY: Peki sizce nasıl oldu da 2016 yılında Türk milleti ve Türk siyaseti en umulmadık şekilde ve anda böyle bir Feto darbe girişimi ile karşılaştı?

Kenan Çağlar: Öyle görünüyor ki 1970’li yıllardan itibaren 40 yılı aşkın bir zaman içerisinde böyle acık/gizli bir örgüt ün mülkiyenin bütün organlarına yerleşmesine ve gelişmesine millet olarak da devlet olarak da tarafsız kalınmış ve müsaade edilmiş. Bu şekilde gelişen ve kendisini iyi huylu gösteren bu yapı zamanla kendisini millet iradesinin üstünde görecek kadar gaflete düşmüş ve gerçek yüzünü en sonunda göstermiştir. Böyle hain ve pervasızca bir kalkışmaya giren bir örgütün kolayca temizleneceğini düşünmek pek doğru olmaz kanaatindeyim.

Turkish NY: Siz yaşananların, siyasette kutuplaşmayı sonlandıracak farklı bir siyasi üsluba vesile olabileceğine inanıyor musunuz?

Kenan Çağlar: Darbe girişiminin hemen akabinde bir birlik ve beraberlik örneğine hepimiz tanık olduk. Bu birlik ve beraberliğin devam etmesini ümit ediyorum onunda ötesinde devletin bu temizleme cabalarında suçsuz ile suçluyu ayırmak için çok büyük caba sarf etmesi gerektiğine inanıyorum. Halkın yargı karsısında kendini emin ellerde hissedebilmesi çok ama çok önemli.

Turkish NY: Amerika da Türk toplumunun zorluklarla karşı karşıya kaldığı, anlaşılamadığı ve acımasızca yargılandığı en büyük anlaşmazlıklardan biri de sözde Ermeni Soykırımı meselesi. ATAA tarafından bu konuyla ilgili farkındalık yaratmak için yapılan çalışmalar söz konusu mu ya da sizin yeni Başkan olarak bu konuyla ilgili ele almak istediğiniz yeni çalışmalar mevcut mu?

Kenan Çağlar: ATAA kurulduğundan itibaren bu konuda çok önemli ve değerli çalışmalara önderlik yapmıştır, örneğin: geçtiğimiz yıllarda A.B.D. kongresinde ermeni tasarılarının mağlup edilmesinde, Washington da kurulan Yahudi soykırım müzesine ermeni bölümü yapılmasının önüne geçmekte, değişik eyaletlerde okul müfredatına ermeni iddialarının bir gerçekmiş gibi konulmasına engel olmakta. Tabiki bu tur çalışmalarımız ayni hızla da devam edecektir. Ayrıca lobi faaliyetlerine, seminerlere ve TABAN (Turkish American Broad Advocacy) çalışmalarımıza devam etmeyi planlıyoruz. ABD’nin birçok eyaletlerinde yapmış olduğumuz uzman konuşmacılar programına aynı şekilde devam etmeyi de planlıyoruz. Senato ve Kongre de politikacılara da çeşitli vesileler ile bizim tarafımızdan gerçeği anlatmaya devam edeceğiz. Sayın Büyükelçi Serdar Kılıç’ın bu konuya çok önem vermesi bizim çalışmalarımızı kolaylaştırdığı gibi bizim için de bir teşvik kaynağı olmakta.

ATAA, bu konuda ve Türk-Amerikan toplumunu ilgilendiren diğer konularda düzenli olarak kaynak malzeme yayınlamaktadır; bunlar arasında tutum ve görüş bildiren makale ya da tebliğler, Powerpoint sunumları, kitapçıklar ve elektronik iletişim araçları yer almaktadır. Ayrıca, ATAA bünyesinde geniş bir başvuru merkezi yer almaktadır ve buradan, eğitimcilerin, medya mensuplarının ve vatandaşların, Türkiye ile ilgili konularda çalışmalar yapmış çok sayıda değerli yazarın kitaplarını elde etme imkanları vardır.

Turkish NY: Ülkemizin Feto darbe girişimi öncesi gündeminden ayrılmayan bir diğer konuda maalesef terör saldırılarıydı. Gerek ISID gerekse diğer bölücü örgütler tarafından düzenlenen saldırılar sırasında bir çok vatandaşımızı kaybettik. Tüm bu yaşanan terör olayları ve en son olarak da darbe girişimi sizce Türkiye imajını nasıl etkiliyor Dünya’da ve Amerika’da?

Kenan Çağlar: Terör saldırıları çok üzücü, hepimizi kalbimizden yaralayan büyük ve ciddi bir sorun. Devlet ve sivil toplum örgütleri tarafından atılacak doğru adımlarla eninde sonunda terörün son buldurulmasını ümit ediyorum, akabinde Türkiye’nin imajının da bu doğru adımlarla iyileştirilmesi mümkün.

Turkish NY: Sizin yeni ATAA başkanı olarak gerçekleştirmek istediğiniz başlangıcını yapacağınız projeler mevcut mu?

Kenan Çağlar: Yaklaşık dört yıl önce Başkent Üniversitesi ile ortak bir elektronik Türkçe lisan eğitim programına başladık bu bizim için çok önemli bir proje ve önümüzdeki iki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Her yıl tekrarladığımız Ulusal liderlik konferansımızın 37 incisini 2017 Mart ayında yapmak için çalışmalarımız sürüyor.  Üyemiz olan yerel Türk Amerikan dernekleri ve diğer organizasyonlar ile olan görüşmelerimiz ve işbirliğini artırma çabalarımız var. Geniş çapta bağış toplama aktivitesi hazırlayarak operasyon bütçemizi genişletme ve yatırım fonuna katkıda bulunmayı planlıyoruz. Web sitemizi tamamı ile yenileme çalışmamız var ve çok kısa zamanda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Diğer birçok projeler var yakın zamanda haber olarak paylaşacağız.


Turkish NY: Son olarak Türk-Amerikan toplumuna vermek istediğiniz bir dayanışma mesajı mevcut mu?

Kenan Çağlar: ABD’de ve Kanada’da Türk-Amerikan toplumu olarak sayımız ve kaynaklarımız az, toplum olarak birlik olup bizlere yapılan baskı ve yalan yakıştırmaları en iyi şekilde savunmamız gerektiği kanaatindeyim. ATAA sizin, benim hepimizin organizasyonu, üye olarak bağış yaparak veya gönüllü olarak az, çok demeden katkıda bulunup hep birlikte mücadele verelim. Eskiden bize söylendiğinin tam tersine bu işlere hep beraber bulaşalım. En önemlisi farklılıklarımızı bir yana bırakarak ortak yönlerimizle yola çıkıp birlik olalım.

Turkish NY: Zamanınız için tekrar teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.

Kenan Çağlar: Ben kendim ve ATAA ailesi adına sizlere teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.