Turkishny.com

Amerika şarkı listelerini altüst eden başarılı Türk sanatçı Sinem Saniye Turkish NY haber portal’ının sorularını yanıtladı ve yeni albümü ‘‘Lets Play’i’’ anlattı.

TurkishNY: 1979 Münih Almanya doğumlusunuz. Babanızın kaybından sonra annenizle birlikte Amerika’ya geliyorsunuz. Amerika’yı tercih etmenizde bir sebep var mıydı, çünkü sanıyorum ki Almanya’da da düzenli bir hayatınız mevcuttu?

Sinem Saniye: Ben doğmadan önce annem ve babam New York’u gezmişler  ve çok beğenmişler. Babam sanatsever biriydi, ve New York’ta gerçekten sanat kaynıyor. Aynı zamanda İngilizcemin de çok iyi olmasını istemişler ve onun için Amerika’da yaşamamı ve tahsil yapmamı hep arzu etmişler.  Neticede de öyle oldu Türkçe biliyorum ama ana dilim İngilizce sayılır. Bunun için tüm bestelerimi İngilizce yazıyorum ve söylüyorum. Bir gün Türkçe şarkı çıkaracak olsam mutlaka biriyle çalışmak isterim, mesela aklımda ve hayalimde hep Candan Erçetin var.  Harika bir ses ve yetenek, kendisi de çok hoş bir bayan, bayılırım onun tarzına.

062716-sinem-saniye-rockwood-music-hallde-konser-verdi-3.jpg

TurkishNY: İlk olarak Biyoloji dalında üniversite eğitiminize başlıyorsunuz ama çok geçmeden müzik bölümüne geçiş yapıyorsunuz. Okuduğum kadarıyla çok erken yaşta söz yazmaya ve şarkı söylemeye başlamışsınız. Aslında her zaman müziğe karşı bir yeteneğiniz ve ilginiz varmış diyebiliriz. Peki neden ilk basta biyoloji bölümünü tercih etmeyi seçtiniz?

Sinem Saniye: Gerçekten komik oldu biyoloji okumam çünkü kendimi o dalda ilerlerken hiç görmüyordum. Lise okurken matematik ve fen derslerinde en yüksek notları aldığım için annemler biyoloji okumamı rica etiler.  Müziğe karşı yetenekli olsam bile maalesef yetmiyor bu, özellikle Amerika’da. Etrafımda neticede herkes yetenekli bir şekilde, ve rekabet inanılmaz yüksek.  Ama tabi biyoloji okuyup doktor olmak yada Fen ile ilgili bir işe girmek de kolay değil. Her mesleğin bir zorluğu var onun için en iyisi sevdiğin bir meslek seçmek.  Ruhunu aydınlatan bir meslek. Beste yazmakla ne kadar mutlu olduğumu gördü annem de onun için biyolojiden müzik dalına geçtiğim zaman beni destekledi.

Turkish NY: Mezuniyetinizi takiben bir çok başarıya imza atmaya başladınız. İlk kaydınızı da o zaman yaptınız. Hemen ardından New York Üniversitesinde Müzik Teknolojisi üstüne Master’ınızı tamamladınız ve Philip A. Jimenez ile çalışmaya başladınız. Tüm bu süreç nasıl gelişti sizin için?

ec56d8_f38419582fbe4853b29f817fc7da6967.jpgSinem Saniye: Aslında master programının iki senesinin bir senesini okudum. Çünkü ödüllü ve başarılı prodüktör Philip A. Jimenez ile tanışınca ilk albüm kayıtlarıma başladım ve hem okul hem albüm çalışmalarını aynı anda yapamadım. Gün içeresinde zaman yoktu.  Kararımdan hiç pişman değilim.  Çok özel bir zamandı benim için çünkü bu kayıtları yaparken de rahmetli Arif Mardin bey ile tanışma fırsatım oldu. Oda bana çok destek verdi, çok ilgi gösterdi, ve bana ilham verdi. Eksik olmasın tanıdığı müzisyenler ile tanıştırdı beni. Oğlu Joe Mardin ile birlikte beni Grammy Ödüllü prodüktör Henri Scars Struck ile tanıştırdılar. Henri ile albümü bitirdim. Adi "When I Don't Sleep.." 

Turkish NY: 2005 yılında yapımcılığını Grammy ödüllü Henri Scars Struck’in üstlendiği “When I Don’t Sleep...” adli albümünüzü yayınladınız sizin de anlattığınız gibi. O yıl Global Rhythm Dergisi tarafından en iyi on albüm arasında gösterildiniz. Ardından John Lennon beste ödülü, Billboard şarkı yarışması ve daha bir çok ödül kazandınız. O dönem nasıl geçti sizin için, ilk kez albümünüzü yayınlıyorsunuz ve bir anda bir çok başarı beraberinde geliyor. 

Sinem Saniye: Evet, John Lennon Ödülü kazandığımız zaman daha albüm tamamen bitirmemiştik bile. Doğum günümde telefon açtılar ve ben ilk başta şaka zannettim! Gerçekten çok güzel bir sürprizdi, ve Henri’ye bu habere iletmek benim için çok büyük bir mutluluktu. 

Böyle bir şey hiç beklemiyorduk, albüm bittikten sonra aynı şekilde ne olacağını bilemedik. Global Rhythm Dergis’nin top albümü listesine koyması, Delta Hava Yollarında şarkımızın çalması, ve Türkiye’den gelen destek, MTV Türkiye, CNN Türkiye, ve bir sürü medya gazete ve televizyon röportajın olması tabi bizi sevindirdi. Henri bana hayatından bir yılını verdi, onun için gösterilen ilgi çok önemliydi.

Turkish NY: En önemli çıkışlarınızdan biri de Amerika da milyonlarca insanın izlediği Indi Music TV'nin yarışmasında ki birinciliğiniz. Bize öncelikli olarak biraz bu yaraşmadan ve süreçten bahsedebilir misiniz? 

Sinem Saniye: İlk klipi mi çektikten sonra, çeşitli kanallara ve yerlere gönderdik. Bir tanesi İndi Music TV idi. Müzik klip yarışması yapıyordu hadi bizde katılalım dedik. MTV gibi farklı farklı sanatçıların kliplerini döndürüyorlardı. Biz aslında yarışmadan daha çok kanala katılmak istedik. Kliplerin arasında izleyici tarafından internetten oylama yapıldı, en çok tıklanan klip benimki çıkmış, ardından ödül verdiler.

Turkish NY:  Yarışmada bir de Yunanlı rakibiniz vardı. Çok fazla şarkıyı eleyerek birinciliği aldınız. Böyle bir desteği bekliyor muydunuz? 

Sinem Saniye: Yarışmada bir çok klip vardı yalnız şans eseri sonlara doğru biz ikimiz Akdenizli ülkeler baş başa kaldık.  Sanırım bazıları yarışmayı politik bir duruma çevirmeye çalıştı, ama ben aslında öyle biri değilim. Benim Üniversiteden en yakın arkadaşım Yunan, ve ailemin kökenlerini zaten o taraftan, onun için rakip kelimesini çok sevmiyorum. Bu yarışmada birinci ve ikinci olduk. Ne de olsa Türkiye’den çok destek gördüm ve her zamanki gibi arkamda olduğunuz için teşekkür ediyorum.

Turkish NY: Müzik sizin için ne ifade ediyor?

Sinem Saniye: Müzik benim için mutluluk, hayatın ilacı, aşk, tutku, ve ruh sağlığı için gerekli. Günlük tutmuyorum, beste yazıyorum. Kötü olan durumları müzikle beraber iyiye çeviriyorum. İyi olan durumları müzikle daha da iyi yapabiliyorum.  Yazdığım besteler o an ki yaşadığım duygularımın bir fotoğrafı...

Turkish NY: Hayallerimin hepsini gerçekleştirdim diyebilir misiniz bu noktada? Yoksa hayır her zaman hayal edecek ve ulaşmayı hedefleyecek şeyler mevcut mu? 

Sinem Saniye: Elbette her zaman hayal edecek bir şey var! Bir kapı kapanır öbürü açılır.  O kadar çok hedeflerim var ki... Bir ömür yetmez. Dünya turuna çıkmak isterim, mesela. Başka yetenekli başarılı müzisyenlerle çalışmak isterim. Bu sonsuz bir hedeftir... Yaptığı mesleği çok seviyorum, hayaller bana güç ve ilham veriyor. 

Turkish Ny: Bir çok radyo istasyonunda mağazada şarkılarınız çalınıyor, kendinizi dışarıdan duyduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Sinem Saniye: İnanır mısınız, ben kendime henüz dışarda duymadım.  Mağazalarda, lokantada,  ve otellerde duymuş olan bir sürü çeşitli arkadaşlar Facebook'ta yazdılar bana ‘‘Şarkını duyduk!’’ diye ama henüz bana denk gelmedi. Pek boş vaktim yok ve dışarda dolaşmıyorum, belki ondandır :)

Turkish NY: Türk yapımcıların ya da Türk televizyon programlarının size ilgisi nasıl, sizce ülkemizde yeterince tanınıyor musunuz, ya da bunun için bir çalışma yapılıyor mu? 

Sinem Saniye: Türkiye ile ilgili menajer Serkan Gündüzlü ve şirketi GND Music ile çalışıyorum. Bu yeni çıkan albümün Türkiye’de Joy FM radyo, Karnaval, Dream TV, Balcony TV, Olay TV, Cosmo Türkiye, TrendEra, GoGirl Magazine Türkiye, Hürriyet, Star, Haber Türk ‘de ‘‘Man Outta You’’ klipimizle ve röportajlarla tanıtımını yaptık. Yakında yeni single’lar çıkıyor bu yeni ‘‘Let's Play’’ albümden, klip çekmeye devam ediyoruz, Türkiye’de de tanıtımı devam ediyoruz. 

Turkish NY: Müzik kariyerinizi devam ettirirken planlarınız arasında Türkiye’ye gelmek de var mı?

Sinem Saniye: Dünya turu yapıp Türkiye gelmemek olmaz tabi! Bu aralar sponsorlarla konuşuyoruz, destek aldığımız zaman ekibimi alıp ilk etapta Türkiye’ye gelmek isterim. Konserle ilgili Türkiye’de çok güzel anılarım var, özellikle Amerika’dan gelen sanatçılar. İstanbul’da Sting’i izledim, Jessie J, Medeski Martin ve Wood, Paulo Nutini, Kimbra, ve çok sevdiğim İKSV’nin yıllık uluslararası caz festivali.

Let’s-Play-cover.jpg

ec56d8_e4ff400d3e3240228bf534db480e1293.jpgTurkish NY: Son albümünüz ‘‘Let's Play’’ i dinlemek veya satın almak isteyenler nerden alabilirler?

Sinem Saniye: ‘‘Let’s Play’’ adlı yeni albüm Apple Music’den dinlenebilir, iTunes dan da indirebilir, web sitemizden de bir kaç parça dinlenebilir: www.LetsPlaySaniye.com 

Turkish NY: Son olarak yakın zamanda hem Amerika’da hem de Türkiye’de planlanmış konserleriniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Sinem Saniye: Yakın zamanda yeni klip çıkartıyoruz, adı ‘‘Forever and Ever.’’ Çok sevdiğim bir şarkı çünkü bunu çok yetenekli ve başarılı Amerika’da listelerde bir numara olan sanatçı Eamon ile besteledim ve aynı zamanda düet yaptık! Şarkıyı ve klipi umarım sizde beğenirsiniz.  Eylülün 9 unda da New York konserim var, saat 8pm, Bowery Electric, Manhattan. Tüm bilgiler web sitemizde. Bekleriz! 

Turkish NY: Bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum ve size başarılar diliyorum.  

Sinem Saniye: Ben çok teşekkür ediyorum!