Amerika Türk Kadınlar Birliği başkanı olarak başarılı çalışmalarıyla tanıdığımız Begüm Dinlenç, aynı zamanda US Fund for UNICEF’inde başarılı bir koordinatörü ve danışmanı…

Dinlenç, gönüllü olarak çalışmaya başladığı UNICEF’te şimdilerde yaklaşık 800 gönüllüye danışmanlık yapıyor ve önemli projeleri yönetiyor. Washington’da doğan Begüm Dinlenç, babası Büyükelçi Onur Gökçe’nin görevi nedeniyle İsviçre, Avusturya, Finlandiya, İsrail, ABD’de ise Washington ve New York şehirlerinde yaşamış. İsviçre'de işletme ve pazarlama eğitimi alan Dinlenç, 1999 yılından itibaren New York’ta yaşıyor.

Begüm Dinlenç ile UNICEF için yaptığı çalışmaları, Amerika Türk Kadınlar Birliği’nin faaliyetlerini, Atatürk Okulunu ve gelecek döneme ilişkin hedeflerini konuştuk.

TURKISHNY: UNICEF için yaptığınız çalışmalarla UNICEF'de “National Service” ödülü aldınız. UNICEF’te hangi projeler için çalışıyorsunuz?

BEGÜM DİNLENÇ: 1999 senesinde New York’a taşındıktan sonra UNICEF’te gönüllü olarak çalışmaya başladım. İlk görevim UNICEF Coporate Funding bölümünde pazarlamaya yönelik çalışmalardı. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra Türkiye için bir yardım kampanyasına başladım ve New York’taki şirketlerden yardım toplamak içindım. Çok başarılı bir kampanya oldu, Amerika şirketlerinden 1 milyon dolar, buradaki Türk şirketlerinden de 25 bin dolarlık bağış sağladık. Daha sonra Unicef bana iş teklif etti. Unicef’in önemli gelir kaynaklarından biri de tebrik kartları... US Fund for UNİCEF’de bu kartları yönettim, daha sonra UNICEF gönüllüleri koordinatörlüğünü yaptım. 800’e yakın gönüllü ile çalıştım. Daha sonra danışman olarak part time olarak çalışmaya karar verdim. Her yıl düzenlenen “Children’s Art Show”un organizasyonunu yönetiyorum. Bu yılki “Children’s Art Show” haziran ayında yapılacak. Tüm dünyadan çocukların resimlerini seçerek Birleşmiş Milletler binasında sergiliyoruz. Bu projenin koordinatörlüğü dışında US Fund for UNİCEF’de gönüllü departmanı için danışmanlık yapmaya devam ediyorum.


TURKISHNY: Amerika Türk Kadınlar Birliği ile ilişkiniz nasıl başladı? ATKB üyesi olmanızın amaçları nelerdi?

BEGÜM DİNLENÇ: ATKB ile ilk tanışmam derneğe gönüllü olarak destek vermek üzere davet edilmemle gerçekleşti. O dönemde çeşitli komitelerde çalıştım. ATKB faaliyetleri içinde Atatürk Okulu beni özellikle ilgilendiriyordu. Çok önemli bir kurum olarak görüyorum. ATKB içinde aktif olarak rol almam nedeniyle seçim döneminde başkanlığa aday olmam yönünde teklifler geldi ve başkan seçildim. UNICEF’ten sonra aslında bana kolay geleceğini düşünmüştüm ama çok yoğun çalışmalarımız var ve zorlandığım anlar olmadı değil...

ATKB’de görev almamın önemli bir nedeni de feminist bir bakış açısına sahip olmam ve kadınların eğitimi hayatlarının gelişimi konusunda yardımcı olmak istemem. Türk kadınlarının çok çalışkan ve çevresine karşı duyarlı olduğunu düşünüyorum. Bunu geliştirmek ve bu yöndeki çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşmasını amaçlıyorum.


TURKISHNY: Amerika Türk Kadınlar Birliği’nin 50. yılında nasıl bir üye profili var?

BEGÜM DİNLENÇ: 300’ü aktif olarak çalışan yaklaşık 500 üyemiz var. 2008 yılında düzenlediğimiz etkinliklerden sonra yaklaşık 50 -60 yeni üye kazandık.

ATKB’nin bir şubesi yok, fakat başka Kadın dernekleriyle iletişim halindeyiz. Diğer derneklerin başkanlarıyla buluşmak ve ortak bir konferans yapmak hedeflerimden biri. Henüz bu proje için araştırma aşamasındayım.


TURKISHNY: Başkanlık süreniz ne zaman bitiyor? Başlarken koyduğunuz hedeflere ulaştınız mı? Gerçekleştirmek istediğiniz diğer projeler neler?

BEGÜM DİNLENÇ: 2009 haziran ayında görev sürem sona erecek. Başta nelerle karşılaşacağımı bilmiyordum ve çekiniyordum, fakat yönetim kurulıumuz ve üyelerimizin desteğiyle bunu aştım ve hep beraber başarılı çalışmalara imza attık. Hedeflerimi büyük ölçüde gerçekleştirdim diyebilirim.

Bu yıl kadınların toplumdaki yeri konulu bir panel düzenledik, 120 kişilik bir dinleyici grubu izledi paneli ve bunun yarısı Amerikalıydı. Konuşmacılarının bunda katkısı büyük, Birleşmiş Miletlerden UNIFEM’den konuşmacılarımız vardı.

Bu yıl ilk kez TACCİ ve TurkishForum ile birlikte bir iş sempozyumu düzenledik. Bu sempozyumdan elde edilen gelir Atatürk Okulu’na bağışlandı.

Hedeflerim arasında en başta 50 yıllık bir sivil toplum örgütü olan ATKB’yi hem Türklere hem de Amerikalılara tanıtmak geliyor. Başkanlığım süresince yaptığımız faaliyetlerle bu hedefime ulaştığımı düşünüyorum ama tabiki bu bilinirliği artırmaya yönelik çalışmalarımız sürüyor.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsüyle birlikte yaptığımız defile çok ses getirdi, tanınmamızda büyük rol oynadı. Bu etkinlik sonrası çok olumlu tepkiler aldık. Amerika’da yaşayan Türkler kadar davet ettiğimiz Amerikalıların da beğenisini kazandı. Katılanların büyük bir bölümü sonraki etkinliklerimize katılmak istediklerini belirterek haber vermemizi talep ettiler.

Bu yıl içinde yapacağımız, en heyecan verici etkinliklerden biri de İdil Biret konseri. Şubat ayında yapılacak bu konserin Times Center internet sitesinde yer alması sevindirici bir olay ATKB için.

2009 takvimimizde 8 – 9 Mart tarihlerinde Dünya Kadınlar günü dolayısıyla düzenleyeceğimiz özel bir etkinlikte var. Mevhibe İnönü’nün kıyafetlerinden oluşan bir sergi düzenleyeceğiz ve kızı Özden Toker İnönü’de bu etkinliğe konuşmacı olarak katılacak.

Her yıl olduğu gibi bu yılda Atatürk Okulu yararına geleneksel kermesimizi düzenleyeceğiz.


TURKISHNY: ATKB’nin en önemli faaliyetlerinden biri de Atatürk Okulu. Okuyucularımıza Atatürk Okulu’ndan bahsedermisiniz ?

BEGÜM DİNLENÇ: 1971 yılında açılan Atatürk Okulu, ilk açıldığı yıl 30 öğrenciyle eğitime başlamış. Açılış amacı Amerika’da yaşayan çocuklarımızın Türkçe okuyup yazmayı öğrenmesi. 4-14 yaş grubu çocuklarımıza yönelik eğitim veriyoruz. Anavatanımızı tanımaları, tarihimizi ve kültürümüzü öğrenmeleri açısından önemli bir misyonu var. Atatürk’ü tanıyorlar ve ilkelerini öğreniyorlar, milli bayramlarımızı kutluyoruz. Cumhuriyetimize bağlı nesiller yetiştiriyoruz. Temel amaçlarından biri de Amerika’da yaşayan Türk çocukların tanışmalarını ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak. Anadillerini konuşmalarını sağlamak.

Atatürk Okulu’nda dersler her Cumartesi 10.30’da başlıyor, 4’te bitiyor. Saat 4’ten sonrada folklor derslerimiz var. Okulun senelik $350 ücreti var.

Türkçe, tarih, din kültürü gibi dersleri alıyorlar, çocuklarımızın rakamları ve terminolojiyi öğrenmesi için bu yıl ilk kez matematik derslerine de başladık.

Öğrencilerimiz 5 yıl devam edebiliyorlar, 5 yıl devam eden mezun olan çok öğrencimiz var. Hatta anneleri Atatürk Okulundan mezun olmuş, şimdi çocuklarını gönderiyorlar.

TURKISHNY: Atatürk Okulu çocuklarımıza Türk kültür ve değerlerinin öğretilmesi açısından çok önemli bir kurum. Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

BEGÜM DİNLENÇ: Atatürk Okulu 38 yıllık bir kurum. Bu yıl ilk defa Okul Aile Birliği kuruldu. Ben başkan olduktan sonra velilerin daha fazla okula dahil olması gerektiğini düşündüm ve bir tanışma çayı düzenledim. Bu etkinlikte Atatürk Okulu Müdürümüzle birlikte bir çağrı yaptık, hedeflerimizi anlattık. Velilere yönelik eğitim seminerleri düzenlemek istediğimizi açıkladık. Şu anda 120 öğrencimiz var ve velilerimizin yarısından fazlası Okul Aile Birliği’nde aktif rol alıyor, seminerlerimize düzenli olarak katılıyor.

Bu yıl Atatürk Okulu web sitesini de yeniledik, velilerimiz etkinliklerimizi ve çalışmalarımızı web sitemizden takip edebiliyorlar. Ayrıca kendi aralarında açtıkları yahoo groups ile de sürekli haberleşiyorlar.

TURKISHNY: Atatürk Okulu Aile Birliği ne tür çalışmalar yapıyor?

BEGÜM DİNLENÇ: Okul aile birliği çok yeni bir oluşum ama çalışmalar yapmaya başladılar. Güzel bir takım çalışması örneği olduğunu düşünüyorum.Birliğimiz içinde kişilere zaman zaman çeşitli görevler veriyoruz. Örneğin, Atatürk Okulu’nun 23 Nisan törenini düzenlediler ve çok da başarılı oldular. Bu yıl Okul Aile Birliği üyelerimiz için Ebru dersleri, ingilizce dersleri ve folklor dersleri vermeye başlayacağız. Çok severek oluşturmaya çalıştığımız bir diğer projemiz de Veli Korosu... Veli Korosu kurmak üzere çalışmalarımızı başlattık, velilerimizde çok istekli davranıyorlar bu koro için, yakında güzel çalışmalar yapmaya başlayacağına inanıyorum. Bu faaliyetler New York dışından çocuklarını getiren velilerimiz içinde çok iyi olacak, çocukların derslerinin bitmesini beklerken zamanlarını bu kurslarda geçirebilecekler.

TURKISHNY: Atatürk Okulu için ailelerden ne tür tepkiler alıyorsunuz?

BEGÜM DİNLENÇ: Bu yıl sadece velilerimiz için bir parti düzenledik. Kurban Bayramını hep birlikte kutlayalım ve bir kaynaşma olsun istedik. Düzenlediğimiz gece çok güzel geçti, katılan herkes çok eğlendi. Başkonsolosumuz Sayın Mehmeh Samsar ve eşi Feruze Hanım’da katıldı, her zaman destek veriyorlar.

Türkiye’ye taşınan bir velimizden mektup aldık. Mektubunda, çocuğunu Türkiye’de çok iyi bir okula kayıt yaptırdığını ve Atatürk Okulu sayesinde bu okula kabul edildiğini belirtmiş. Bizimle birlikte tüm velilere de gönderdiği bu mektupta “Hayatımın en doğru kararlarından birini verdim, çocuğumu Atatürk Okulu’na gönderdim” diyerek teşekkür ediyor.


TURKISHNY: Atatürk Okulu’na çocuklarını göndermek isteyen aileler başvurularını nasıl yapabilirler?

BEGÜM DİNLENÇ: Atatürk Okulu internet sitesine http://www.ataturkschool.org/ adresinden ulaşabilirler. İnternet sayfamızdaki formu doldurarak ödeme yapabilirler. Okulumuz her yıl Ekim ayında başlıyor. Ekim ayında başvurmayan ama bu dönemi kaçıran öğrencilerimizin başvurularını dönem içinde de kabul ediyoruz.


TURKISHNY: Amerika’da yaşayan kadınlarımız Amerika Türk Kadınlar Birliği’ne nasıl üye olabilirler?

BEGÜM DİNLENÇ: Amerika Türk Kadınlar birliğine üye olmak isteyen kadınlarımız internet sitemizi ziyaret ederek faaliyetlerimiz hakkında bilgi alabilir ve sitemizde yer alan formu doldurarak üye olabilirler. Üyelerimizden yılda bir kez $40 üyelik ücreti alıyoruz.

Amerika genelinde hem diğer derneklere hem de bireysel olarak organizasyon yapmak isteyen kadınlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Okullarında etkinlik yapmak isteyenlere destek verebiriz, seminer düzenlemek isteyenlere konuşmacı organize etmelerinde yardımcı olabiliriz yani her türlü işbirliğine hazırız ve teklifleri bekliyoruz.

Türkiye’den zaman zaman bize ulaşan yardım taleplerine de cevap vermeye çalışıyoruz. Geçen yıl bir okul giyim yardımı talebinde bulundu, bizde üyelerimzi arasında duyuru yaparak öğrenciler için giyecek bağışlarını topladık ve gönderdik. Gelecek dönemki hedeflerimizden biri de Türkiye’de ihtiyacı olan okullarda kütüphaneler kurmak ve bilgisayar bağışında bulunmak.

TURKISHNY: Projelerini bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz ve gelecek dönem çalışmalarınızda başarılar dileriz.