alt42 yıldır Amerika Birleşik devletlerinde yaşayan Türk mühendis Sadi Dinlenç’le, Kaya Boztepe ve Sevgin Oktay'dan oluşan üç kişilik girişimle  geçtiğimiz ay resmen kurdukları Amerika Karadenizliler Derneği’ni konuştuk.

Resmi kuruluşu 9 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleşen Amerika Karadenizliler Derneği’nin 13 Eylül tarihinde Türkevi’nde gerçekleştirileceği ilk Genel Kurul’u öncesi konuşma fırsatı bulduğumuz Sadi Dinlenç derneğin ilk yılında öncelikli olarak finansal yapısını güçlendireceklerini ve Karadenizin kültürel dokusunun en önemli unsurlarından halk dansları ile halk müziklerini yaşatacaklarını, tanıtacaklarını   söyledi.

TURKISHNY: Amerika Karadenizliler Derneği’nin ilk genel kurulunu nasıl bir katılımla gerçekleştireceğinizi öngörüyorsunuz?

SADİ DİNLENÇ: İlk Genel Kurulumuza kaç kişinin geleceğini henüz kestirmek zor görünüyorsa da şimdiye dek 9 üyemiz aidatlarini odemis durumdalar. Amerikanin her tarafindan umulmadik bir sekilde cesaret verici ve tesvik edici mesajlar aldik.

TURKISHNY: Derneğin misyonu nedir?

SADİ DİNLENÇ: Amerika’ya gelen Türklerin çoğunluğunun mavi yakalı olduğu tesbitinden yola çıkarak, çeşitli sektörlerde çalışan Karadenizlilerin sayısının da oldukça yüksek fakat iyi derecede İngilizce bilenlerinin, bu ülkenin kanunlarını öğrenmis olanlarının ve özellikle Türkleri ve Türkiye’yi etkileyecek politik karar süreçlerini bilenlerinin sayısı oldukça az.  Bunun üzerine bir de pekçok Karadenizli arkadasimizin gelir seviyelerinin cok iyi düzeylerde olmadığını  eklersek Amerika’da  birleşmenin neden cok önemli bir olgu olduğu anlaşılmış olur. Karadenizliler Derneği bu süreçlerde birlikte hareket etmek  amacıyla yola çıkmış bir sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneği olarak kuruldu.

alt

TURKISHNY: Amerika Karadenizliler Derneği’ni kurma fikrinden önce örgütlü çalışma deneyiminiz olmuş muydu?

SADİ DİNLENÇ: Ben 42 yıldır Amerika'da yaşayan bir mühendisim ve halen bir mühendislik firmasında yönetici olarak çalışmaktayım. Bundan bir süre önce, ATAA'nın New York ve civarından sorumlu başkan yardımcısı idim. Bu görevi 4 yıl sürdürdüm. Bu sırada, 1990 yılında New York'ta ATAA'nın aracılığı ile Dünya Türkleri Konferansı tertipledik. Bu toplantıya dünyanın her köşesinden gelen 91 kişi, bulundukları ülkelerden getirdikleri toprak parçalarını yapılan törende bir büyük kabın içinde karıştırarak dünya Türklerinin birliğini simgelemiş oldular. Tören, New York’ta büyük bir otelde yapılmış ve 400 kişye yakın bir kalabalık izlemişti. Bunun dışında, hem kendi başıma hem de bir derneğin üyesi olarak, Türk imajını tanıtmak, düzeltmek ve Türklere yapılan siyasi haksızlılara karşı yapmış olduğum muhtelif çalışmalar olmuştur.

TURKISHNY: Derneğin ilk dönem  projeleri nedir? Geleneksel etkinlikleri neler olacak?

SADİ DİNLENÇ: Kısaca burada anlatmak gerekirse, ilk hedefimiz finansal yönden güç kazanmaktır. Bunu sağlamak için, üyelerimizin aidat ve bağış gibi yardımlarına ihtiyacımız olacaktır. İş adamlarımızın reklam gelirleri de büyük rol oynayabilir. Bunu sağladıktan sonra, yetenekli öğrencilere burs vermekten başlayarak, ihtiyacı olan üyelerimize sosyal, hukuksal ve diğer sebeplerle her türlü yardım ve desteği vermeyi amaçlıyoruz. Sosyal açıdan, ilk işimiz bir Karadeniz dans ve müzik grubu kurmak olacak. Bu grup, hem New York'ta vereceği konserlerle üyelerinin memleket dans ve müzik özlemini bir nebze gidermiş olacak, hem de derneğimize mali gelir sağlamış olacak. Aynı grubu, diğer şehirlere konserler vermek üzere göndermeyi de düşünüyoruz.

TURKISHNY: Amerika’daki diğer derneklerle ortak çalışma planınız var mı?

SADİ DİNLENÇ: Tabii ki Amerika'daki diger derneklerle gerekli ve uygun ortamlarda isbirligi kaçınılmazdır. Yakinda hem Federasyon'a hem de ATAA'ye uyelik kayitlarimizi yaptiracagiz. Emekleme aşamasında oldugumuz su siralarda, Federasyon'dan gordugumuz buyuk destegi minnetle anmak isterim.

alt

TURKISHNY: Amerika’da yaşayan Karadenizlilerin sayısı ne kadar?

SADİ DİNLENÇ: Amerika'da kaç Karadenizli yaşadığını bilmiyorum. Ancak, burada bulunan Türklerin yüzde onunun Karadenizli olduğunu varsayarsak ve konsolosluklara kayıtlı olmayanları da buna eklersek, ABD’de yaşayan 40 bin civarında Karadenizli olduğunu tahmin ediyorum. Hiç  beklemediğimiz yerlerden, New York’a uzak Los Angeles, Atlanta, Dallas kentlerden bile çok cesaret verici mesajlar alıyoruz.

TURKISHNY: Amerika’daki Türk toplumu ile iletişimi daha iyi sağlamak ve birlik içinde hareket etmek için  neler yapmak gerekiyor?

SADİ DİNLENÇ: Amerika'daki Türk Toplumu ile iletişimi sağlamak için ilk yaptığımız şey, Internet sitemizi hazırlamak olmuştur. Bu arada, bu siteyi gönüllü ve ücretsiz yapmak için pek çok başvuru geldi ve sonunda Sinan Akdeniz adlı bir Karadenizli arkadaşımızın sayesinde güzel bir site ortaya çıkardık. Bu site, başka bir şirket tarafından yapılsaydı bize binlerce dolara mal olacaktı. Hiç ummadığımız yerlerden gördüğümüz yakınlık ve destek göz yaşartıcıdır. Mesela, sitemizin her sayfasında gözüken başlık tasarımı, Dallas'ta yasayan Maçka/Trabzon'lu bir bayan arkadaş tarafından ücretsiz yapıldığı gibi, site adresimizin temini ve kaydı için gerekli ödemeleri de bu arkadaş cebinden ve bize bile haber vermeden yapmıştır. Bu gibi örneklerle gelişen duygusal bağlar hem birarada hareket etmekte çimento işlevi görmesi açısından hem de karşılıklı etkileşim açısından güzerl örneklerdir.

TURKISHNY: Amerika’da Türk dernekçiliğini nasıl görüyorsunuz? Sizce lobicilikte başarılı olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

SADİ DİNLENÇ: Amerika'da lobicilikte henüz gerektiği kadar basarılı değiliz. Bunun çeşitli sebepleri arasında, burada henüz yeni bir toplum oluşumuz ve bireylerimiz arasında henüz dernek etkinliklerine gereken önemi verme olgusunun yerlesmeyişidir. Gözlemime göre Türkler bireysel davranmayı seviyor ve dernek faaliyetlerine pek inanmıyorlar. Onlarda bu bilinci yerleştirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu da zamanla ve derneklerin üzerine düşen işleri basarıyla yaparak örnek olmalarıyla gerçekleşecektir zaman içinde.  Birlikten kuvvet doğar nosyonunu herkesin belleğine işlemek bizlerin vazifesidir.

TURKISHNY: Yeni kurulan derneğinize katılmak isteyen kişi ve kuruluşlar ne yapmalı?

SADİ DİNLENÇ: Derneğimize üye olmak isteyen arkadaşlar, sitemizdeki üyelik başlığını okuyarak gerekli başvuruyu yapabilirler. Bilgisayarı olmayan arkadaşlar, ki Karadenizli işçi arkadaşlarımızın pekçoğunun böyle olduğunu tahmin ediyorum, 13 Eylül 2009 Pazar günü Türkevi’in 8. katındaki toplantıya gelerek üye olabilir ve bilgi alabilirler. Aynı gün, tüm katılanlara iftar yemeği de verilecektir. Amerika Karadenizliler Derneği’ne üyelik yalnızca bireysel bazda olabilir, kurumsal üyeliğimiz yok. Ancak kurumlar, bağış ve reklam vererek destekte bulunabilirler. Kişisel bazda üye olmak için de aranan bazı şartlar var; Karadeniz Bölgesinde doğmus olmak, o bölgede doğmuş baba veya anneden doğmus olmak, veya onlarla evli ya da kardeş olmak. Bunu, ayrımcılık yapmak için degil,  derneğimizin ismine ve misyonuna sadık kalmak için yaptığımızı özellikle hatırlatmak isteriz.

Turkishny.com / Özel