Hilmi Turan Kökcüoğlu-New York
TurkishNY.com

Yıllardır Türkiye’deki ağız ve diş sağlığının iyi yerlere gelmesinde ve dünyanın gelişmiş ülkelerindeki dişhekimleri ile Türkiye arasında bilimsel bir köprü kurulmasında büyük rol oynayan Türk dişhekimliğinin duayeni Profesör Doktor Peker Sandallı,74 yaşında olmasına rağmen araştırmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Şu sıralar çalışmalarını, ‘lazer ile diş tedavisi’ konusunda derinleştirdiğini belirten Prof. Dr. Sandallı, Periodontoloji ve Oral İmplantoloji Anabilim dallarında dünyanın birçok ülkesindeki kongrelerde konferanslar verdi. Türkiye’de ilk defa üniversitelere öğretim üyesi yetiştirmek için büyük bir çalışma içerisine girdi. Merkezi New York olan Dünya İmplantoloji Derneği’nde (ICOI) 5 yıl başkanlık yaptı. Periodontoloji ve Oral İmplantoloji konularında kitapları ve çok sayıda araştırma ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Sandallı, Dünyada ilk diş eti naklini yaparak tarihe ismini yazdırmıştır.  Prof. Dr. Peker Sandallı ile ağız ve diş sağlığının önemi dişhekimliğinin dünyadaki ve Türkiye’deki geldiği nokta ve Sandallı’nın gelecek nesillere örnek teşkil edecek başarı dolu öyküsü hakkında röportaj gerçekleştirdik.

Turkishny: Peker bey, sizi tanımayan okurlarımız için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Prof. Dr. Peker Sandallı: 1938 yılında Niğde’de doğdum. Niğde'de ilköğretim ve lise tahsilimi yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne giriş yaptım. 1960 yılında mezun oldum. Daha sonra doktoramı diş tedavileri ve kanal tedavileri üzerinde yaptım. Bu benim ilk ihtisasim. Sonra Londra Üniversitesi’ne gittim. Ve orada Türkiye’de olmayan diş eti hastalıkları ve tedavisi yani Periodontoloji Anabilim dalının ihtisasını yapıp, yurda döndüm. Ve büyük çabalardan sonra ilk defa Türkiye’de Periodontoloji Anabilim dalını kurdum. 1969’da doçentliğimi, 1973’te de İstanbul Üniversitesi’nden profesörlüğümü aldım. Daha sonra yapmış olduğum araştırmalara Oral İmplantoloji dahil oldu.  Ve New York Üniversitesi’nde Oral İmplantoloji konusunu öğrendim. Sonra Türkiyeye dönerek 1987-1995 yılları arasında İstanbul Üniversitesi  Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı yaptım. Bu sırada Oral İmplantoloji Anabilim dalını kurdum. Bunun yanısıra Türk Periodontoloji ve Türk Oral İmplantoloji Derneklerinin kuruculuğunu yaptım. Yıllarca o dernekelerin başkanlıklarını yürüttüm. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi’nden kendi isteğimle emekli oldum. Ve 7 yıl Yeditepe Üniversitesi’nde yeni bir Oral İmplantoloji Anabilim dalını kurarak aşağı yukarı 2005 yılına kadar orada görevime devam ettim. 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi’nden ayrılıp İstanbul’da ‘İstanbul Dental Center’ adlı diş kliniğini kurdum. Hala orada görevime devam ediyorum. Diş hekimlerine Periodontoloji, Oral İmplantoloji konularında kurslar veriyorum. Dünyada’da çeşitli kongrelere katılıp oralarda konferanslar veriyorum.


Fotoğraf: Prof. Dr. Sandallı implant uygulamalı kurs verirken

Turkishny:  Türkiye'de Periodontoloji ve Oral İmplantolojinin bugünlere ulaşmasına öncülük ettiniz. Ağız ve diş sağlığındaki bu iki alan önemini bize anlatır mısınız?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Biz mezun olduğumuzda diş hekimliği fakültesinde, tedavi, ortodonti protez ve cerrahi anabilim dalları vardı. Bu bahsettiğimiz iki dal yoktu. Ben İngiltere’ye giderken Türkiye’de olmayan bu dalları Türkiye’ye getirmek için bunun ihtisasını yapmak istiyorum dedim. Londra Üniversitesinde 1967-1970 yılları arasında British Council bursu ile Periodontoloji ihtisasımı yaptım. Periodontoloji: diş eti hastalıkları ve onların tedavisi demektir. Bu tedaviler, o sıralarda Türkiye’de çok basit bir şekilde yapılıyordu. Ama yeni modern tedavi yöntemlerini özellikle operasyon ve diş temizliği konusundaki yöntemleri Türkiye’ye getirmek benim için bir keyf oldu. Ve bu bilimdalı uzun uğraşlardan sonra Üniversiteler arası kurulda kabul gördü. Bu bilimdalını açmış olduk. Çünkü diş eti tedavisi olmadan sadece dolguyla ağız hijyenini düzeltmek ve tedavi etmek mümkün değil. Ondan sonra 1987-2000 yılları arasında da Oral İmplantoloji’yi kurdum. Çünkü eskiden diş çekimleri yapıldıktan sonra boşluğa herhangi bir krom veya köprü yapabilmek için sağlam dişler kesiliyordu. Hâlbuki Oral İmplantoloji sayesinde çekim yerlerine veya ümitsiz bir dişi çekip hemen yerine metalden suni bir diş koymak ve onun üzerine civardaki sağlam dişlere dokunmadan köprüleri yapmak mümkün olabilmekte. Ayrıca Oral İmplantoloji sayesinde ağızda takma dişlerin oynamadan iyi çiğneme yapmasını sağlamak mümkün olabilmekte. Hatta ABD’de yapılan bir araştırmada yaşlılarda implant üstü protez kullanıldığında insan ömrünün 8 ile 10 yıl kadar uzadığı tesbit edilmiş. Bunun sebebi hem psikolojik olarak hem de iyi gıdaların alınması öğütülmesi miğde ve bağırsak sindirim sistemine fazla yük gelmemesini sağlamakla olmuştur.


Fotoğraf: Prof. Dr. Peker SandallıTürk Dişhekimleri Birligi Kongresi’nde 

Turkishny:  Kısa zaman önce Türkiye’de implant üretimine başlandı. % 100 türk üretimi olan bu implantlar dünya implant piyasasında yerini alacak mı? Türkiye’deki Diş hastalarına ekonomik yönden fayda sağlayacak mı?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Şuanda Türkiyede 3 yerli firma implant üretmektedir. Bunlardan bir tanesi İzmir’de olanı tamamen yerli tasarımla yapılmış bir üretimdir. Diğeri Trabzon’da olan Güney Kore implantlarının Türkiye’de üretimi şeklinde olanıdır. Bütün mesele bu implantların üretilmesi ile çok pahalı olan implant materyali çok daha ucuza mal edilebilmektedir.

Turkishny:  Türkiyede üretilen implantlar son teknolojileri içeriyor mu?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Dünyada başka tip implantlar özellikle zirkonyum implantlar yavaş yavaş daha rağbet görmektedir. Çünkü titanyum implantlar vücuda yerleştirildikten sonra korozyona uğrayabilmekte ve iyon vermektedir. Bu iyonlar vücudun bazı organlarında birikebilmektedir. Hâlbuki zirkonyum implantlar bu iyonları vermiyor. Çok sabil bir materyal olan zirkonyumdan yapıldıkları için estetik bakımdanda beyaz oldukları için titanyum implantlar gibi renk değişimi yapmıyor diş etinde. Ve korozyona uğramıyor. Bir de elektrik yüklenmesi  yapmıyor. Türkiyede üretim yapan bu 3 firmada maalesef titanyum implantlar üretiyor. Teknolojinin daha ileri çağında olan ABD’de ve İsviçre’de üretilen zirkonyum implantların ileriki yıllarda daha öne geçeceğini tahmin ediyorum. Tabi Türkiye’de üretilen implantların kalitesi de çok önemli çünkü ‘Grade-5’ adı verilen tıbbi titanyumdan yapılan implantlar olması lazım. Firmaların buna çok dikkat etmeleri lazım. Çünkü bu titanyumlar daha pahalı. Ucuz implant satışında ise ‘Grade-1’ implantlar kullanma ihtimali var. Dişhekimlerinin buna dikkat etmeleri lazım.

Turkishny: Türkiye’de implant konusundaki eğitim sistemini genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Ben iki fakültede, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’yle Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde iki ayrı Oral İmplantoloji ana bilim dalı kurdum. Maalesef diğer fakülteler beni takip etmediler. Etselerdi daha kuvvetli daha bilimsel araştırmalar yapılacaktı. Onlar çeşitli branşlarda protez, cerrahi ve periodontoloji kürsülerinde implant uygulamalarını ve eğitimlerini yaptılar. Ayrı bir implantoloji kürsüsü kurmadılar. Yani cerrah, periodontolog, radiolog ve protez uzmanı biraraya gelip çalışamadılar ve tedavi planlamaları çok iyi olamadı. İstanbul Üniversitesi’nde açtığım kürsü, dünyada ilk kurulan Oral İmplantoloji bilim dallarından bir tanesiydi. Maalesef açıkça söylemek gerekirse diğer fakültelerde İstanbul Üniversitesi’nde veya diğer branşlarda olan dişhekimleri implant kürsüsünün bu başarısını biraz da kıskandılar ve bunun için benim kurduğum kürsüyü kapatmak için Yüksek Öğretim Kurulunda karar aldırdılar. Fakat hem İstanbul Üniversitesi Oral İmplantoloji ana bilim dalındaki öğretim üyeleri arkadaşlarımın hem de benim çabamla Danıştay’a gittik ve kürsünün neden gerekli olduğunu anlattık. Böylelikle kapatma kararından üst mahkeme vazgeçti. Bu da tabiî ki özellikle kurucu bir insan olarak benim için sevindirici bir haber oldu.

Turkishny: Amerika'daki ağız ve diş sağlığına gösterilen hassasiyete baktığımızda Türkiye'nin geriden geldiğini görüyoruz. İnsanların Türkiye’de ağız ve diş sağlığına gösterdikleri hassasiyet konusunda gelişme katedildi mi? Bu hususta neler yapılabilir?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Şu ana kadar Türkiye’de ağız ve diş sağlığı konusunda ilerleme kaydedildi. Eskiden Türk insanı inanırdıki; diş fırçasının boyu ne kadar büyük olursa o kadar ağızda temizleme iyi olur. Veya verdiğimiz paranın karşılığını alabiliriz  gibi bir düşünce vardı eczanelerden alınan diş fırçalarında. Hâlbuki tam tersi diş fırçasının boyutu ne kadar küçük olursa ağızda fırçalama esnasında hareket bakımından çok daha etkili bir bakteri temizlemesi yapabiliyor. O bakımdan 50 yıldır gazete ve tv’lerde yapmış olduğumuz haberlerde ve röportajlarda bunları vurguladık. Ayrıca çok sert fırça seçmemeliler. Çok sert diş fırçası, diş ve diş etlerine zarar verir. Dişler üzerinde defektler meydana getirir. Diş etlerinin de çekilmesine sebebiyet verir. Orta ve yumuşak sertlikteki diş fırçalarını kullanın diye mesajlarımız çok oldu. Türk halkı daha bilinçlendi. Diş macunu ve diş fırçası seçimi konusunda bilinçlendi. Özellikle aynı diş macunlarının sürekli kullanılmaması 6 ayda, yılda bir değiştirilmesi gerekir. Bu şekilde macunların içerisindeki antiseptik bakterilere karşı olan öldürücü etkinin ağız florası tarafından alışılmayacağı konularda Türk halkı bilinçlendirildi. Ama ABD, İskandinav  ülkeleri ve İsviçre ile kıyasladığımız zaman onlardaki çocukluktan beri olan beslenmenin iyi olması ve beslenme tarzının çocuğun sağlığına ve ilerideki kemiklerine, dişlerine etkisi bakımından çok önemli olduğu aşikâr. O nedenle beslenmenin çok önemi var. Özellikle hamile annenin beslenmesinin çok önemi var. Çünkü süt dişleri ve sadece ağızda bulunan 4 sürekli diş, bebek anne rahminde iken kireçleniyor. Yani beslenme ne kadar daha iyi olursa dişler de o kadar sağlam oluyor. Diş etlerinin sağlığı da çok önemli onun için de dişler, çıktığı andan itibaren bebeklere ve çocuklara hayat boyu diş fırçalama alışkanlığı verilmelidir. Hiç olmassa gece yatmadan evvel mutlaka 1 kere dişlerin fırçalanması şart. Eğer mümkünse sabah kahvaltısından sonra ikinci bir fırçalama yapılmalıdır. Diş fırçalamanın doğru bir şekilde yapılması çok önemli. Diş etlerine ve dişlere zarar vermeden yapılmalı. Bütün bunlara riayet edilmesi halinde ve bunların eğitimi yapıldığı taktirde bizim ülkemizde de ileri ülkelerde olduğu gibi bir ilerleme olacaktır. Çok büyük ilerleme oldu son 50 yıl içerisinde. Bunun devam ettirilmesi gerekmektedir.


Fotoğraf: 1972 İstanbul Dişhekimliği Haftası Kongresi Genel Sekreteri

Turkishny: Türkiye’de diş hekimliği olması gereken yerde mi?

 Prof. Dr. Peker Sandallı: Türkiyede Diş Hekimliği çok iyi seviyede. İyi olmasının sebebi ise Türkiye’deki diş hekimleri arasında bir rekabet var. Bu rekabet onları malzeme bakımından ve bilinçlenme bakımından ileriye götürüyor. Hatta ben Türk Diş Tabibleri Başkanlığı yaptığım sırada “İdeal diş hekimliği, çok bilgili ve yetenekli bir diş hekimi, çok bilgili ve iyi cihazlara sahip bir diş teknisyeni ve çok titiz bir diş hekimi yardımcısı ve diş hekimi muayenehanesinde ileri teknolojinin var olmasıyla mümkün.” Demiştim. Hakikaten teknoloji dünyada çok ilerledi. Diş hekimliğinde kullanılan materyaller, Tıp’dan daha önce diş hekimliğine giriyor. Örneğin: uzaya gönderilen gemilerin, uzay gemilerinin, pencerelerinde kullanılan  materyaller Ile diş ve diş kaplaması yapıyoruz. Onun için özellikle lazer ışınlarının diş hekimliğine girmesi, Oral İmplantolojinin dolgu materyallerinin teknolojik bakımdan ileri cihazların  diş hekimliğine girmesi, diş hekimliğinin korkulu bir meslek olmasından çok halk tarafından sevilen bir meslek haline gelmesini sağlıyor.

“Amerika’ya gelip gitmem, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeme vesile oluyor.”     

Turkishny: Gerek Amerika gerekse dünyanın gelişmiş ülkelerindeki ünüversitelerde ve çeşitli kurumlarda görev aldınız bu size neler kazandırdı?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Yurtdışında önce Londra’da ihtisasımı yaptım. Şuan 3 ihtisası olan en yaşlı diş hekimlerinden birisiyim. İsviçre’de Cenevre Üniversitesi’nde diş fizyolojisi üzerinde çalışmalar yaptım. Dünya’nın birçok ülkelerindeki diş hekimliği konglerine davet edildim. Oralarda konferanslar verdim. Diş tedavileri, Periodontoloji, Oral İmplantoloji ağız ve diş sağlığı konularında çeşitli kitaplarım ve ulusal ve uluslararası araştırma ve makalelerim var. Ama bunlardan en önemlisi, merkezi New York’ta olan Dünya Oral İmplantoloji Derneği’nin (ICOI) başkanlığına seçilmem oldu. 2002 yılında Las Vegas’taki bir kongrede benim adıma başkanlık yemeği düzenlenmişti. 2000 kişi katılmıştı. ABD’de bir derneğin başına seçtikleri için beni çok teşekkür ettim. Heralde başarılı çalışmalarım oldu ki herkesi 2 yıl başkanlığa seçerlerken, ben 5 yıl başkanlıkta kaldım. Şuanda da o dernekte görevlerim var. New York Üniversitesi’nde de Öğretim Üyesi olarak seçildim. Periodontoloji ve İmplantoloji konularında kurslar ve konferanslar verdim. Birde New York Times gazetesinde, yılbaşından önce New York Üniversitesindeki Öğretim Üyeleri ilgili yapılan bir haberde ismimde bahsedilmiş.  Ve Dünya İmplantoloji Derneği (ICOI), yine benim teşvikimle 1993’te 13. Dünya Oral İmplantoloji Kongresi’ni İstanbul’da benim başkanlığımda başarılı bir şekilde yapmıştı. Şimdi de yine benim yardımımla Dünya Oral İmplantoloji Kongresi’ni 1-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul da yapacağız. O bakımdan buraya gelip gitmem hem teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeme vesile oluyor. Hem de yabancı meslektaşlarımla Türkiye arasında bilimsel bir köprünün oluşmasını sağlıyor. İyi bir sonuç aldığıma inanıyorum. Şimdi de çalışmalarımı lazer konusunda derinleştirdim. Gerçekten lazer ile hastaya ağrı duyurmadan diş eti tedavileri yapabiliyoruz. Çok iyi ve çabuk netice alabiliyoruz. İmplant konusunda lazerin bize çok faydası oluyor. Türkiye’de de bu çalışmaları yakından takip edip, yapabiliyorum.

Turkishny: Son zamanlar Türkiye'de sağlık hizmetlerinin çoğu ülkeye nazaran iyileştiğini görüyoruz. Diş sağlığı konusunda da diş hastalarına kolaylıklar sağlandı mı?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Diş hastaları için gelişmeler oldu. Türkiye’nin her tarafında Ağız ve Diş Sağlığı Merkez’leri kuruldu. Ve bu merkezlerde çok çok ucuz fiyatlara diş tedavisi yapılıyor. İyi tarafı bu. Kötü yanı ise diş hekimleri tarafından hastalara bu hizmetin verilmesi engellendi. Yani ucuz olsun diye hastalı o merkezlere yönlendirdi. Bu yüzden son 5 yıl içerisinde 3 binden fazla diş muayenehanesi kapandı.  Ve muayenehane sahibi diş hekimleri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde çalışmaya başladılar. Diş hekimleri bu bakımdan çok sıkıntı yaşadılar. Ama diş hastaları 2013 yılından itibaren diş hekimi muayenehanelerinden hizmet alabilecekler. Hastalar, SSK’ya tabi olarak özel muayenehanelere gidip tedavi olacaklar. Bir kısmını SSK bir kısmını ise hasta kendisi vermiş olacak.

Turkishny: Dünya’nın pek çok gelişmiş ülkesinde öğrencilerinizin iyi bir isim yaptıklarını duyuyoruz. Bu sizin için nasıl bir duygu?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Aslında 1960’da yılında mezun olduğumda New York’ta Guggenheim Dental klinikleriyle bir anlaşma yapmıştım. O zaman gelseydim; belki daha farklı konumlarda olabirdim. Daha iyi yerlerde olabilirdim. Çünkü diş hekimliğine karşı bir yeteneğim olduğuna inanıyorum. Allah vergisi bu. Ama birçok meslektaşlarımı, öğrencilerimi yetiştirdim. Onlardan bugün New York’ta Washington’da Chikago’da Columbus’ta muayenehane açıp veya üniversitelerde kalıp iyi bir isim yapmış diş doktorları var. Onlarla gurur duyuyorum. Çünkü iyi bir isim yaptılar. Amerika da Türkiye’yi iyi bir şekilde temsil ediyorlar. Onun için Türk-Amerikan ilişkilerine çok önem veriyorum. Mesleğimde Türk Amerikan ilişkilerini olabildiğince üst seviyede tutmaya çalıştım.

Turkishny : Amerika’da uzun süre kaldınız. Türkiye’de mi yoksa Amerika’da mı yaşamak istersiniz? diye soracak olursak cevabınız ne olur?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Ben Amerika ya mesleğim gereği gelip gittim çok fazla. Vatanımdaki öğrencilerime öğretmenin verdiği zevk bambaşka birşey.


PHOTO: DR SANDALLI IS GIVING A SPEECH DURING HIS DEANSHIP AT THE ISTANBUL UNIVERSITY

********************************************************************

“I Performed the First Ever Gum Transplantation”

Professor Dr. Peker Sandallı (74), who played a major role in development of the oral and dental health awareness in Turkey and in establishing a bridge between Turkey and the experienced dentists in the US and several countries around the world, continues his researches in full swing.

Professor Dr. Sandallı, who currently focuses on the topic of “odontotherapy with laser”, held several conferences about the periodontology and oral implantology. He entered into a large work to cultivate academic members for the universities in Turkey. He served as the chairman of New York based World Association of Omplantology for five years. Prof. Dr. Sandallı, who has a large number of boks and articles about periodontology and oral implantology, made history by performing the first gum transplantation of the world.

Turkishny: Please tell us about yourself for our readers who do not yet know you

Prof. Dr. Peker Sandallı: I was born in Niğde in 1938. After completing my primary and high school education in Niğde, i entered Istanbul University’s Faculty of Dentistry. I graduated in 1960. I did my doctorate on odontotherapies and root chanel therapy. That is my first specialization. Then i went to London University. There i specialized in periodontal diseases and therapy, which we didn’t have in Turkey. And then I established first Periodontology Department in Turkey. I gained my associate professorship in 1969 and professorship in 1973 at Istanbul University. Later on, i included oral implantology among the researches i was performing. I studied oral implantology at New York University. Afterwards i returned to Turkey and served as Dean of Istanbul University Faculty of Dentistry between 1987 and 1995. Meanwhile i establihsed oral implantology department and also Turkish Periodontology and Turkish Oral Implantology Associations. For several years i served as the president of these associations. I retired in 1997 from Istanbul University and established Oral Implantology Department at Yeditepe University and i continued my duty there till 2005. In 2005 i estanblished ‘Istanbul Dental Center’ Dental Clinic and i am still working there. I am giving courses to dentists on periodontology and oral implantology. I am attending congresses around do world and adress at conferences.

Turkishny:  You have leaded the development of periodontology and oral implantology in Turkey. Could you explain us the importance of these in dental health?

Prof. Dr. Peker Sandallı: At the time when we graduated there were therapy, orthodontic prothesis and surgery departments at faculty of dentistry. Those departments did not exist yet. When i was going to England, i was aiming to specialize on these topics so i could bring these departments to Turkey. I specialized on periodontology at University of London between 1967 and 1970 with British Council scholarship.

Periodontology: means dental diseases and their therapy. These therapies were being performed in a very simple way in Turkey. But it was a pleasure for me to bring modern methods, especially operational and cleaning methods. After long struggles these departments were adopted by universities.

Because with just applying fillings it is not possible to establish the hygen in mouth and handle the cure. Gum threapy is necessary. Therefore, i established oral implantolgy between 1987 and 2000. Before, dentists were cutting solid teeth to be able to bridge the gap or to apply chrome after extracting a tooth. On the other hand, when you use oral implantology it is possible to bridge the gap by placing an artificial metal tooth instead of spoiled tooth, without damaging any other healthy tooth. Besides that, via oral implantology it is possible to provide proshodontics to be more stable when you chew. Studies held in US showed that human life prolongs between 8 or 10 years when you use implant supported prostheses in old ages. The reason for that is psychology and as well as the change in the quality of digestion in mouth ensuring no overlaod in digestive system, stomach and intestines.

Turkishny: Turkey has launched production of implants a little while ago. Do you think these domestic products will gain their place in world market of implants? Could they be economically beneficial for patients in Turkey?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Currently three companies in Turkey produce implants. One of them is based in İzmir and it is totally Turkish design. The other one is in Trabzon and they produce South Korean implants in Turkey. What matters is to be able to produce these expensive implants in Turkey with reasonably low costs.


PHOTO: ICOI BOARD OF DIRECTORS FROM LEFT TO RIGHT: DR. CARL MISCH, DR. KENNETH JUDY, DR. HANS GRAFELMAN, DR. MANUEL CHANAVAS, AND DR. SANDALLI

Turkishny:  Have the implants that produced in Turkey got the latest technology?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Different types of implants, especially zirconium implants are in demand. Because titanium implants may corrode and they produce ions. These ions may pile up in some organs. On the other hand, Zirconium implants do not create such problem. As they are produced of zirconium, which is a very stable material, they do not cause change in the colour of gum like titanium implants. They are white and they do not corrode. They also do not carry electrical charge. The companies in Turkey, unfortunately produce titanium implants. I guess zirconium implants, which are produced in United States and Switzerland,  will be even more demanded in future.

On the other hand the quality of Turkish implants are also very important. Those should be produced of ‘Grade-5’ titanium. Companies should be very careful about that. Because that kind of titanium material is more expensive. Cheap implants may include Grade-1 titanium. Dentists should be aware of those.

Turkishny: How do you evaluate the education in Turkey on implants?

Prof. Dr. Peker Sandallı: I established Oral Implantology departments at two different universities: Istanbul University and Yeditepe University’s Faculties of Dentistry. Unfortunately other faculties did not follow. If they did, there would be stronger scientific researches. Those held education and application of prosthesis, surgery and periodontology. They did not establish a professorship chair for implantology. In other words, they did not work bringing surgant, periodontologist, radiologist and prosthesis expert together and therefore their planning of therapy did not work very well. The professorship chair i opened at Istanbul University was one of the first Oral Implantology departments in the world. Unfortunately, some were jealous about the success of this professorship chair and they forced Board Higher Education to issue a decision for shutting down the chair. But we carried the issue to the Council of State with the support of academicians at Oral Implantology department and we explained why that chair is important. Therefore, higher court canceled the decision on closure and that was great news for me, as the founder of the chair.

PHOTO: DR SANDALLI AT THE DENTAL MEETING

Turkishny: How would you compare the awareness over dental health in Turkey and United States? Did Turkey develop in this area? What kind of things should be done?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Turkey has made significant progress on dental health awareness. Before, Turkish people believed that the bigger tooth brush is the better it cleans. The belief was that bigger tooth brush worths more. The truth is that little tooth brushes are more useful as they have better ability to move in the mouth. We have pointed out this issue on the interviews published on newspapers and televisions for 50 years. Hard tooth brushes should also not be preferred as they may harm teeth and gum. They cause defects on teeth and deformation on the gum. We always gave the message towards using medium and light tooth brushes. Turkish people have quite knowledge about that now. They became self-aware of importance of the selection of tooth brush and tootpaste. Another important issue is to change the tootpaste you use every six months or a year. We told public that that way bacterial flora in the mouth will not get immunized against the antibacterial content in the tootpastes.

But when we compare these to the United States, Scandinavian countries and Switzerland, we observe the effect of nutrition in the childhood over the health and development of bones and teeth. Nourisment is very important. Especially for pregnant women. Because milk teeth and 4 of permanent teeth takes root when the baby is in uterus. The health of gum is also very important so children should gain the habit of brushing teeth as fast as they have them. It is necessary at least to brush teeth once before going to sleep. If possible, teeth should be brushed once more after breakfast.

The way you brush teeth is also very important. It should be done without harming teeth and gum. If we follow these and if we hold our education this way, our country will also make progress. We saw great progress in last 50 years. We should continue on this way.


PHOTO: DR. SANDALLI CHAIRMAN OF THE IRANIAN DENTAL CONGRESS

Turkishny: Do you think dentistry in Turkey is where it should be?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Dentistry in Turkey is in very good level. The reason for that is the competition among dentists in Turkey. That competition carries Turkey forward with regards to equipment and awareness. During my Turkish Dentists Presidency i said “ideal dentistry is possible with a well informed and skillful dentist, a well informed and well equiped dental technician, a very precise doctor’s assistant and high technology at the clinic”. Technology has really made great progress around the world. Materials we use, enters to dentistry before it enters to other medical areas. For example, we are performing dental veneer with the materials that are used at the windows of spacecrafts. Therefore, especially usage of laser rays, technologic devices and filling materials in oral implantology makes dentistry a lovely profession rather than a scary occupation. 

Turkishny: You served in various institutions and universities in the US and around the world. What did these experiences add to you?

Prof. Dr. Peker Sandallı: I am one of the oldest dentists who has three specialization. I studied tooth physiology at Geneva University in Switzerland. I was invited to dentistry congresses all around the world. I held conferences there. I have several books, studies and articles on teeth teraphy, periodontology, oral implantology and teeth health. But most important of those was my presidency at New York based World Oral Implantology Associations. They held a presidency dinner to honour me in Las Vegas in 2002. Two thousand people attended. I thanked them as they chose me as president of an association in United States. I guess i was successfull that i served for five years while presidents usually serve for two years. I still have duties in that association. I also served as faculty member at New York University. I held courses and conferences on periodontology and implantology. Besides that, my name was mentioned in a report about academicians in New York University in New York Times newspaper. World Implantology Association, with my encouragement held 13rd World Oral Implantology Congress in Istanbul under my presidency. With my intiative, we will again hold the World Oral Implantology Congress in Istanbul between 1-5 October. Visiting here helps me to closely follow technologic developments. It also helps establishment a bridge of science among my foreign colleagues and Turkey. I believe i am getting good results. Currently i focused on my studies over the usage of laser. Using the laser rays we can make treatments without pain. We can get good and quick results. Laser has several benefits in the case of implants. I am following studies about that from Turkey.

PHOTO: DR SANDALLI GIVING A SPEECH AT THE ROTARY CLUB

Turkishny: In Turkey health care servises developed compared to several other countries. What is the situation in dentistry?

Prof. Dr. Peker Sandallı: There is progress in dentistry too. Dental Health Centers are established all around Turkey. They are treating patianets with very low costs in these centers. That is good side. The bad side is the prevention of dentists to give these service to patients. I mean that they are channeling patients to such centers because they are cheap. Therefore, more than 3 thousand clinics were closed in last 5 years. After that, dentists who owned clinics started to work dental health centers. In this manner, they experienced several problems. But starting from 2013, patients will be able to receive service from dentist clinics. Patients, within the frame of social insurance institution, will be able to receive service from private dentist clinics. The cost will be paid partially by insurance and partially by the patient.

Turkishny: We hear that your students are becoming popular by their success. How do you feel about that?

Prof. Dr. Peker Sandallı: Actually when i was graduated in 1960, i had an agreement with Guggenheim Dental Clincis in New York. If i had came then, maybe it would be very different now. I could have been in a very different position. Because i believe that i have an ability over dentistry. Allah’s gift. But i educated many colleagues and students. Many of them opened clinics in New York, Washington, Chicago and Columbus and many of them stayed at University and made a name for themselves. I am proud of them. They are representing Turkey in the United States. Because of that, i pay big importance to the relations between Turkey and the US. In my profession, i always kept Turkish-American relations in high levels.

Turkishny: You stayed for a long time in the US. What would your answer be if you are asked where would you like to live? In US or Turkey?

Prof. Dr. Peker Sandallı: I visited United States so many times as my profession requires it. But it is completely different kind of pleasure to educate students in my homeland.