‘’Tek İsteğimiz Manhattan’ı Kırmızı Beyaz Renklere Boyamak’’

Salı, 17 Nisan 2012 02:10 AM
A A A A

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) başkanı Alı Çınar’la Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA), Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Türk Amerikan Toplum Merkezi (TACC)  tarafından ortaklaşa düzenlenen konvansiyonun kapanış galasında bir araya geldik.TurkishNY’ın sorularını yanıtlayan Çınar, başkanlığını ,konferansı ve bundan sonraki hedeflerini  ve kurulacak derneği ilk kez TurkishNY okurlarına aktardı.

TurkishNY: Ali Bey, vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Öncelikle başkanlığınız hayırlı olsun, seçileli çok kısa bir sure olmasına karşın oldukça yoğun bir tempoda önemli faaliyetler gerçekleştirmeye başladınız. Yaklaşık 3 aydır başkanlığını sürdürdüğünüz bu süre sizler için nasıl geçti?

ALİ ÇINAR : Ocak 22 de yeni ekibimizle görevi teslim aldık ve o günden itibaren inanılmaz yoğun bir tempo başladı. Sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda bir çok faaliyete katıldık. Federasyonu ayağa kaldırmak için hafta sonları dahil her gün ofisdeyiz.Her fırsatta beraberlik  çağrısını yeniliyoruz. Sadece Newyork’da olmadığımızı hatırlatmak adına önemli çalışmalarımız var

TurkishNY: Yönetim olarak Türkiye ziyareti nasıl geçti?

ALİ ÇINAR : İki haftalık yankı uyandıran bir Ankara gezisinden döndük ve gördük ki bu  konuda herkes bizim anlattıklarımızdan  ve yapmaya başladıklarımızdan büyük mutluluk duyuyor. Bu gezi sonrasında bazı bakanlıklarla ortak proje geliştirme kararı aldık. Kadın konusunda  bir çalışma başlatma kararının yanısıra,spor bakanlığı ile de bir projemiz söz konusu.  Sözde Ermeni  soykırımı  konusunda 16 maddelik bir öneri taslağı sunduk. 

TurkishNY: Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) başkanı olarak sizlerden beklendiler oldukça yüksek, bir yandan New York Türk günü, biryandan sözde Ermeni soykırımı tasarısı ile kritik tarih 24 Nisan yaklaşıyor. Herkes federasyonun neler planladığını merak ediyor, yeni üye edinimi için ne  gibi çalışmalarınız var? Bizlere bu konuyla ilgili çalışmalarınızı anlatabilirmişsiniz?

ALİ ÇINAR: Sözde Ermeni  soykırımı  konusunda 16 maddelik bir öneri taslağı sunduk. Şu anda nisanın ortasındayız ve Mayıs sonuna kadar oldukça yoğun bir program hazırladık. Haftaya öğrencilerimizin ilgisini uyandıracağına çok inandığımız “NBA yıldızı Mehmet Okur bizlerle “adlı bir programımız var, hemen ardından Young Turks’ün organizasyonunda bizim de desteklediğimiz 28 Nisan tarihli Times Square’da” Ermeni Yalanlarına son” mitingi var.5 Mayıs’ta Philedelphiadaki Türk dernekleri ile ortaklaşa “Türk günü yürüyüşü “var  6 Mayıs Petersonda,Peterson Türk Kültür derneği ile ortak  bir etkinliğimiz var.17 Mayıs’ta  Türk Günü Yürüyüşü Balosu” ve 19 mayısta da yaklaşık 50 bin kişinin katılımı ile “Türk günü Yürüyüşü ”nü gerçekleştireceğiz. Bu sene yeni yönetim olarak farklı bir gün yaratabilmek için çok ciddi çalışmalarımız var .Görselliğe çok önem veriyoruz. Bunu yansıra senatörlerimizle  ve kongre üyeleri ile temasa geçtik katılacaklarına dahil konfirmasyon aldık. Bizim tek isteğimiz Manhattan’ı kırmızı beyaz renklere boyamak o yüzden de bu yıl ki  sloganımız “Kırmızı Beyaz Olsun”

TurkishNY: Bugün ki konferansla ilgili de görüşlerinizi almak isteriz. İlk defa 3 derneğin katılımı ile gerçekleşti Liderlik konferansı ve Federasyon olarak sizlerin ve şahsınızın çok aktif bir rol üstlendiğinizi gördük. Birlik olmak çok önemli 4 büyük  Türk organizasyonunun  biri hariç hepsinin katılımı ile gerçekleşen  organizasyon beklendiği hedefe sizce ulaşabildi mi?

ALİ ÇINAR: Aslına bakarsanız bu yıl ki konvansiyonu Newyork’da gerçekleştirmek gibi bir plan vardı. Ancak yeni seçilmiş bir yönetim olarak bu programa dahil olmamız için gerekli hazırlık süresi olamadığı için yeni yönetim olarak biz ancak seçimden sonra dahil olabildik. Ancak göreve gelir gelmez çok genç arkadaşlardan oluşan bir komisyon kurarak gereken bütün desteği sağladık. Öyle ki bu komite Amerika’nın her yerindeki Türk-Amerikan öğrencilere ulaştı sizlerinde gördüğü üzere Amerika’nın dört yanından öğrenciler salonu doldurdu. Konuşmacılar konusunda da  gerek eski kongre üyesi Michel McMahon, gerekse  Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Hande Bozatlı’ya kadar bir çok konuşmacının getirilmesinde de etkin rol oynadık. Tabii ki ATAA ve TACC’ e de buradan yoğun çalışmaları ve birlikte hareket etme imkanı  verdikleri için çok teşekkür etmek isterim.

TurkishNY : Bugün ayrıca çok önemli bir gelişmeden bizleri haberdar ettiniz. Kızılderililerle bir dernek kurmaktan bahsettiniz bunu biraz açabilirmişsiniz

ALİ ÇINAR: Evet,3-4 yıl  önce ben, ilk defa İstanbul üniversitesi mezunları derneği olarak  yaklaşık 500 kişinin katılımı ile Newyork’da büyük bir  Türk Kızılderililer kültür etkinliği düzenledim. Bu yakınlaşma adına önemli bir adım oldu. Bu organizasyon sonrası gelişen ilişkilerimiz birlikte bir dernek kurma aşamasına kadar geldi. Ve  Türk –Kızılderililer  Dostluk Cemiyeti (Turkish-Native Indians friendship society) adıyla Mayıs ayında basınında katılımıyla bu derneğin kurulumunu açıklayacağız. Kurucular arasında  Amerikan içişleri bakanlığına bağlı doğu yakası Kızılderililer daire başkanı Frank  Keele gibi isimlerle birlikte oluşturacağımız dernek vasıtasıyla ilişkilerimizi geliştirmeyi planlıyoruz.

TurkishNY:  Bu  dernek vasıtasıyla hedeflediğiniz asıl amaç nedir?

Ali Çınar : TADF olarak bizler  Türk Amerikan Koalisyonun  kongreye sunmuş olduğu tasarıyı desteklemek adına kongre üyeleri ile yakından çalışmaya başlayacağız, ayrıca kültürel olarak ilişkilerin gelişmesi Native Amerikalıların Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaretleri arttırma konusunda da çabalarımız olacak. Genel olarak Amerika’da Türk lobiciliğine bakışımda bu yönde etnik grublarla ilişkilerimizi arttırmanın bizlere destek konusunda da faydalı olacağına inancım var.

TurkishNY:  Peki bu kadar yoğun çalışma temposuna nasıl ayak uyduruyorsunuz, kendinize vakit ayırabiliyormuşsunuz ?

Ali Çınar : İnanın seçim süreci ile birlikte hafta sonları dahil çalışıyorum. Bazı günler 20 saate yakın çalıştığımız oluyor ama bu bizim bize inananlara  ve destekleri ile bizi  bu göreve getirenlere karşı taahhütlümüz. Kapımız herkese açık federasyon hepimizin federasyonu, isteyen herkes ve her dernek,  her konuda şeffaflığımızdan yararlanabilir  gerek bütçe konusunda gerekse diğer her konuda gelip bize sorularını aktarabilir ve hatta istedikleri gibi inceleyebilirler. Şeffaf bir yönetim olma sözümüzün sonuna kadar arkasındayız. Biz bu federasyon için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

TurkishNY: Büyükelçi Namık Tan’ın söylemiş olduğu “İş dünyasından spora ve hatta bilim adamlarına kadar her alanda başarılı insanlar yetiştirmeyi başardık ancak henüz Amerika’da  etkili siyasetçiler çıkaramadık.” Federasyonun bu konuda bir çalışması var mı?

Ali Çınar : Kesinlikle gençlerimizi bilinçlendirme ve eğitim anlamında çalışmalarımız varama unutmayalım ki Federasyonun tüzüğü gereği siyasi  ve lobi faaliyetlerine direk katılamıyoruz ama kişisel bazda veya ilgili kuruluşlarla ilişkiye geçerek gençlerimizi gerek kongrede gerekse belediye başkanlarının yanında çalışmaları veya staj  yapmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz. Amerikan siyasal yaşamında başarılı olabilmek için , önce kendi bölgelerinizde sivil toplum kuruluşlarında aktif olmanız gerekmektedir. gençleri kongreye senatoya ve hatta beklide başkanlığa taşıyacak ilk adımı gençlerin ilgi alanlarına bağlı sivil toplum kuruluşlarında aktif rol oynamaları ile ilintilendiriyorum. İşte o yüzden gençlerimize yerel yönetimlerde de rol üstlenmeleri adına aktif olmaları konusunda telkinde bulunuyoruz.

TurkishNY:  TurkishNY okurlarına buradan söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ali Çınar : Çok ciddi çalışmalarımız var bunlara mutlaka katılmanızı bekliyoruz. Eleştirmek kolay elini taşın altına koymak zordur. Yapıcı eleştiriye çok inanan biri olarak buradan tüm okurlara  gelin birlikte çalışalım ve daha iyisini birlikte yapalım diyorum. Biz ilişki değil icraat odaklı  bir hizmet için geldik. Bu  yüzden tüm okurlara bir daha seslenmek istiyorum, kapımız herkese açık lütfen gelin bize katılın birlikte daha iyi işler ortaya çıkaralım. 

 

TurkishNY: Çok teşekkürler

Ali Çınar :Ben teşekkür ederim.

Erdem Tekinel,TurkishNY

Washington DC

"Türkleri Seviyor ve Gönlüme Yakın Buluyorum" "Türk Amerikan İlişkilerinde En Büyük Belirleyiciler İsrail ve Suriye"
"Siyasi Görüşünüz Ne Olursa Olsun Oy Kullanın" "Brooklyn, Amerika'nın İstanbul'udur"
'Tek Bir Çatı Kuruluşumuz Var O da Ahiska Türkleri Amerika Konseyi`dir' 'Amerika`da İslam'a Hizmette Sınır Yok'
'THY, Türkiye ve Amerika Arasında Köprü Vazifesi Görüyor' "TCA Olarak Türk Amerikan Gençlerine Yatırım Yapıyoruz"
"Kıbrıs Türk Tarafının Samimiyetini Artık Herkes Görüyor" "Türk Gençleri ABD'de Çok Geniş Bir Potansiyel Oluşturuyor"
"Türkiye ve ABD, Suriye Konusunda Aynı Perspektifi Paylaşıyor" “ABD’de Daha Güçlü Bir Türk-Amerikan Toplumu Göreceğiz”
"Elektronik Atık Geri Dönüşümüne Değer Veren Bir Kültür İçin Çalışıyoruz" `Çok Çalışan İnsan Şanslı Olur`
"Profesyonel Vergi Uzmanı Siz Hoşlansanız da Hoşlanmasanız da Size Gerçeği Söyler" "İşten Kovulmam TURKOFAMERICA Dergisinin Kurulmasına Vesile Oldu"
Türkiye Dünya Turizm Destinasyonları Listesinde 6. Sırada Tuncer: Müsiad USA Kültürel ve İnsani Değerlere Kayıtsız Kalmayan Bir Dernektir
‘ABD’de Başarı İçin Pazarlama Stratejiniz Sağlam Olmalı’ “Hep Birlikte Çok Daha Büyük Bir Değişim Yaratabiliriz”
"THY, Amerika'da 15 Farklı Noktaya Uçacak” "Kendini İspat Etmezsen Amerika'da Kimse Geçmişinle İlgilenmez"
‘Türkiye ile ABD Arasında Samimi Diyalog Mekanizması Mevcut’ "Türk Firmaları ABD'yi Keşfetmeye Başladı"
Vatandaşlarımızın Göçmenlik Konularında Çektiği Sıkıntılara “Yeter Artık” "Türkiye'nin Kırım Türklerine Desteği Çok Önemli"
"Koruyucu Hukukculuk Sloganıyla Problemlerin Önüne Geçen Bir Hizmet Sunuyoruz" "Bir Toplumun Dönüşümündeki En Önemli Unsur Kadınlardır"
“ Güney Kaliforniya’daki Türk Amerikan Toplumu Oldukça Bilinçli ve Eğitimli” “Düzenleme Yasal Durumda Olan Göçmenleri de Etkileyecek”

"Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses"
Florida'dan Ayrılan Gemi 'Şeytan Üçgeni'nde Kayboldu
Davutoğlu: Yeni Bir Anayasa, Yeni Türkiye'nin En Temel Taşıdır
Erdoğan: Eğit Donatta Gayretimizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz
Suriyeli Türkmenler, Rusya'nın Hava Saldırılarına Tepkili
ABD'nin Doğusunda İki Asırdır Görülmemiş Yağmur
ABD'de Yaşayan Eski Milli Oyuncunun Katili Tutuklu Yargılanacak
ABD'nin Şam Eski Büyükelçisinden PYD İtirafı
Ruhani: Hacılarımızın Kanından Vazgeçmeyeceğiz
Suriyeli Muhalifler, Halep'in Kuzeyi ve Şam'ın Güneyinde DAEŞ'le Çarpışıyor
Rusya'nın Suriye'deki Hava Saldırıları Rusya'nın Suriye'deki Hava Saldırıları
Titanik'ten Geriye Kalanlar Titanik'ten Geriye Kalanlar
"Tetiğe Basmadan Önce Dinlerini Sordu"
Sri Lanka'da ''Fil Safarisi'' Yoğun İlgi Görüyor Sri Lanka'da ''Fil Safarisi'' Yoğun İlgi Görüyor
Plüton'un Uydusu Charon'dan Yeni Kareler Plüton'un Uydusu Charon'dan Yeni Kareler
Polonya, Nazi Altınlarının Peşinde Polonya, Nazi Altınlarının Peşinde
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkishny.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

POPÜLER HABERLER
Florida'dan Ayrılan Gemi 'Şeytan Üçgeni'nde Kayboldu
BM 'Diplomasi Haftası'nda Neler Görüşüldü?
Erdoğan: Eğit Donatta Gayretimizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz
ABD'nin Doğusunda İki Asırdır Görülmemiş Yağmur
ABD'de Yaşayan Eski Milli Oyuncunun Katili Tutuklu Yargılanacak
ABD'nin Şam Eski Büyükelçisinden PYD İtirafı
Ruhani: Hacılarımızın Kanından Vazgeçmeyeceğiz
ABD'de Joaquin Tedirginliği
PKK'da Çözülme Süreciyle Birlikte İsyan Başladı
Erdoğan: ABD, Kafa Karışıklığı İçerisinde
ETKİNLİKLER
SONRAKİ
ÖNCEKİ
En çok okunanlar
En son eklenenler
En son etkınlıkler
Arama yap
SONRAKI
ÖNCEKİ
SONRAKI
ÖNCEKİ
ETKİNLİK TAKVİMİ
SARI SAYFALAR
SERİ İLANLAR
TurkishNY.com Radio | Listen 24/7
Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7
64
128
64
128
64
128
SPOR GÜNDEMİ
Fenerbahçe Evinde Berabere Kaldı

Akhisar Fener'in başına bela oldu! Sarı lacivertliler 3 maçtır mağlup olduğu rakibi karşısında bu kez de 2-0'ı koruyamadı. Kadıköy'de ka...

HAVA DURUMU


TurkishNY at Twitter
TurkishNY at Facebook

Günlük e-bülten

 


<< October 2015 >>
PaPtSaÇaPrCuCm
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2004–2015 TurkishNY.com World and Local News Portal. All Rights Reserved.