Nisan ayında, kahve seven iki toplumu birbirine bir adım daha yakınlaştırmak amacıyla tasarlanacak bir ‘Gezici Kahve Evi’ ile ABD’de yeni bir Türkiye ve Türk kahvesi tanıtım kampanyası başlıyor.

Bu gönüllü girişimin mimarı Gizem Şalcıgil White, aslında Türk Amerikan toplumunun aşina olduğu bir isim. Gizem, Washington Amerikan Türk Derneği’nin (ATA-DC) yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda geleneksel Washington Türk Festivali’nin düzenlenmesinden sorumlu komitede üç senedir gönüllü görev alıyor. Bunun haricinde, 2009 yılında, Türkiye’nin sosyal medyada daha etkili tanıtılmasını sağlamak amacıyla gönüllü bir ekip ile beraber ‘Turkayfe.org– Türkiye’nin İlk Uluslararası ve Dijital Kahve Evi’ temalı sosyal iletişim ağını kurdu. Bu gönüllü ekip, geçtiğimiz Haziran ayında başlattıkları ‘Türk Kahvesi Kültürü–16. Yüzyıldan 21. Yüzyıla ve Ötesine’ etkinliklerine bu sene yeni bir tanıtım mecrası daha ekleyerek Türkiye’nin ABD toplumu nezdinde bilinirliğinin arttırılmasına katkıda bulunmaya devam edecekler. ‘Mobile Turkish Coffee House’, Washington DC, Amerikan Türk Derneği’nin (ATA-DC) işbirliğiyle Nisan ayında ABD’nin doğu yakasında Türkler ve Amerikalılar arasında sıcak bir iletişim sürecini başlatmak için yola çıkıyor.

“Kahve, toplumumuzda görkemli ama tarihsel olarak önemi az bilinen bir gelenektir.” diyen Gizem Şalcıgil White, sözkonusu kahve turunu ve etkinliklerini Türk kahvesinin toplumların hayatına kattığı değeri hakkında farkındalık yaratmak ve Amerikalılarla bizi yakınlaştıran bu kültürel mirasımız hakkında çok daha fazla bilgi aktarmak için düzenleyeceklerini belirtiyor.


TurkishNY: Sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Gizem Şalcıgil White: 1981 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü Mezunuyum. Akademik kariyerimi devam ettirmek için 2005’te Boston’a geldim ve Boston Üniversitesi’nden ‘Uluslararası Pazarlama’ derecesi ve Emerson Koleji’nden de ‘Küresel İletişim Pazarlama ve Reklamcılık’ üzerine yüksek lisans derecesi aldım. Bu süreçte ülke markalaşması konsepti ile tanıştım ve bu konuda yayımlanmış makale ve çalışmalarım oldu. Staj nedeniyle geldiğim Vaşington DC’de yerleşik Türk-Amerikan toplumu ile beraber çalışmaya başladım ve buradaki ülkemize yönelik tanıtım faaliyetlerinde aktif olarak görev aldım. Bu sayede bir çok değerli insan ile çalışma firsatını buluyorum ve Türkiye’nin markalaşma sürecine yönelik çalışmalarımı sürdürüyorum.

TurkishNY: ‘Gezici Kahve Evi’ projenizin amaçlarından bize biraz söz eder misiniz?

Gizem Şalcıgil White: Bildiğiniz gibi, Türk kahvesi dünyaca bilinen ve sevilen önemli kültürel bir değerimiz. ‘Gezici Kahve Evi ile ABD’de Türkiye Tanıtımı’ projesi  kahveyi çok seven ve kültürünün bir parçası olarak benimseyen iki toplumu birbirine bir adım daha yaklaştırmak ve tanıtıcı etkinlikler çerçevesinde kültürel alışverişin gerçekleştirilmesini amaçlayan bir girişimdir. Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini vurgulamanın yanısıra, Türk kahvesi aracılığıyla Amerikan toplumuna yönelik bir tanıtım ve etkileşim kampanyası başlatmayı hedefliyoruz. 10 kişilik gönüllü ekibimiz Türk Amerikan toplumunun farklı alanlarında görev alan kişilerden oluşuyor. Ziyaret edeceğimiz eyaletlerdeki yerel derneklerle işbirliği yaparak Türkiye’yi daha etkili tanıtmak adına güzel bir sinerji yaratacağımıza inanıyoruz.

Bu kahve turumuz aracılığıyla, Türk kahvesi kültürünü, tarihini, geleneklerini ve kahvenin Amerikan kültürü üzerindeki etkilerini aktarmayı hedefliyoruz. Günümüzde birçok insanın günlük hayatında önemli bir yer tutan bir ürün olduğu halde, kahvenin gerek tarihsel gelişimi, gerekse diğer toplumlara geçiş evresi çok kişi tarafından bilinmiyor. Batı dünyası ve Kuzey Amerika kahve ile ne zaman ve nasıl tanıştı? Osmanlı İmparatorluğu’nun kahvenin dünyaca tanınmasındaki rolü nedir? “Mektebi İrfan” diye tasvir edilen mekanların Türk kahve evleri olduğunu kimler hatırlamaktadır? – İşte bu soruların cevabını kahve turumuzda katılımcılara aktarmayı hedefliyoruz.

TurkishNY: Gezici Kahve Evi’ni nasıl oluşturmayı planlıyorsunuz?

Gizem Şalcıgil White: Bildiğiniz gibi, ana caddelerde hizmet veren yiyecek-içecek dağıtım arabaları bir çok Amerikalının güvendiği ve tercih ettiği bir hizmet. Bizde bir ABD’de özellikle büyük şehirlerde popüler kültürün bir parçası olan bu uygulamadan esinlendik ve benzer bir araç kiralayıp Türkiye görselleri ile giydirerek kahve ikramı yapmayı hedefliyoruz. Aslında doğuya özgü bir özellik olan seyyar satıcılık anlayışıyla sadece Türk kahvesini değil, kültürel tatlarımızı, tarihimizi ve toplumsal duygularımızı da aktarmayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle, hem Türkiye’yi birebir Amerikalılara anlatabilmeyi, hem de her iki toplum arasında daha sıcak bir etkileşim yaratarak Türkiye’ye yönelik bir ilgi uyandırmayı hedefliyoruz.

TurkishNY:  Gezici Kahve Evi hangi şehirlere seyahat edecek? Bu şehirlerde ayrıca kahve etkinlikleri de düzenlenecek mi?

Gizem Şalcıgil White: Turumuzun ilk aşamasında, ‘Gezici Kahve Evimiz’le Nisan ayında Washinton DC’dan başlayarak, Baltimore, Philadelphia, New York, New Haven ve Boston şehirlerine seyahat edeceğiz. Bu şehirlerde en az bir kaç gün hem üniversitelere hem de festival alanlarına gidip kahve ikramı yaparak Amerikalılara Türk kültürünü aktarmanın yanısıra, Türkiye hakkında farklı alanlarda bilgi almalarını sağlayacağız. Seyahat ettiğimiz eyaletlerde düzenlenecek etkinliklerde ise, Türk kahvesinin tarihi ve kültürü hakkında sunumların yapılmasının yanısıra, kız isteme merasimleri gibi Türk kültürünü yansıtan kısa gösterilerde gerçekleştireceğiz. Bu kahve etkinliklerinin bir amacı da; ülkemizi Amerikan toplumuna birebir anlatmak ve ülkemizin tarihi zenginliklerinin yanısıra modern dünyadaki yerini de vurgulamaktır.

Ayrıca, bu etkinlikler aracılığıyla LÖSEV derneğine ve ABD’de faaliyet gösteren bir çocuk vakfına bağış toplanmasını da hedefliyoruz.

TurkishNY:  Bu gönüllü tanıtım projesi aklınıza nasıl geldi?

Gizem Şalcıgil White: Türkiye tanıtımı aslında ABD çapında çok başarılı bir şekilde yapılıyor. Büyükelçiliğimiz, yerel Türk dernekleri ve diğer gruplar Türkiye’yi hem siyasi hem sosyal çevrelere aktarıyor. Örneğin, Sayın  Büyükelçimiz Namık Tan ve eşi Sayın Fügen Tan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve konserlerden sunumlara çeşitli faaliyetlerle Amerikan toplumunu ülkemiz hakkında doğrudan bilgilendirmeyi amaçlayan etkinlikler, Türkiye tanıtımına sağladığı katkılarla biz gençlere ilham veriyor.

Özelikle genç neslin ilgisini çekebilmek ve 10-20 sene sonra toplumda kanaat liderleri olma potansiyeline sahip üniversite gençliğine ulaşabilmek için, bizde yeni ve dinamik bir projeyi hayata geçirmek istedik, ve bu kitle ile iletişim kurmanın en iyi yolunun ‘kahve sohbetleri’ olduğuna karar verdik. Amerikan kamuoyuna Türkiye ile ilgili ilginç ve heyecan verici bir hikaye aktarmak gayesiyle ‘Gezici Kahve Evi ve Türk Kahvesi Kültürü Etkinlikleri’ projesini oluşturduk.

Ayrıca, projenin içeriğini İstanbul’un önde gelen Türk kahvecilerini de ziyaret ederek zenginleştirdik. Örneğin, 30 senedir Beyoğlu’nda bir sembol haline gelen Kahveci Mustafa Amca, yabancıların yurtdışından kahvesini içmeye geldiğini belirtirken bunun nedenini ‘Gönül ne çay ister ne çayhane, gönül kahve ister sohbet bahane’ diye açıklıyor. Olivo Geçidi’nde bir dükkan sahibi olan Mitat Özdeş, ‘Sokak hayattır’ derken aslında Türk kahvesinin sosyalleşme üzerindeki etkisini vurguluyor. Kahvelerimizi içerken tanıştığımız Cemal bey ise “Kahveyi bilmeyen Türkiye’yi tanıyamaz ya da çok eksik tanır” diyor. İşte bizde buradan yola çıkarak, Türk kahvesinin ve kültürünün ABD genelinde bilinirliğinin arttırılması için bu turu düzenlemeyi hedefliyoruz.

TurkishNY:  Bu gönüllü ekipte kimler var?

Gizem Şalcıgil White: Ekibimiz Türk Amerikan toplumunda aktif görev alan çok değerli kişilerden oluşuyor. Öncelikle, kahve etkinlikleri serisinin başlamasında çok büyük bir rol oynayan Sn. Göknur Akçadağ’a teşekkürü bir borç bilirim. Efe Sevin, Emin Okutan ve Evren Tok, Turkayfe.org sitesinin kurucularından ve onlarında bu projenin hayata geçirilmesinde payı çok büyük. ATAA’nin TABAN faaliyetlerinden sorumlu Yenal Küçüker, Büyükelçilik Halkla İlişkiler Temsilcisi Yağmur Coşar, George Washington Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Gizem Tunca, Radyo Türküm’den Bingül Sevimli, Tuğçem Gaines ve Ufuk Ergun’da diğer gönüllu üyelerimiz. Ayrıca, etkinliklerde bize sunumlarıyla destek verecek olan Georgetown Üniversitesi’nden Ercüment Ackman’a da buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

TurkishNY: Bu gönüllü projenin finansmanını nasıl sağlıyorsunuz? Sponsorlarınız kimler?

Gizem Şalcıgil White: Kurukahveci Mehmet Efendi geçen sene yaptığımız etkinliklerde olduğu gibi kahve ikramı için gerekli tüm malzemeleri sağlıyor. Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC), Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Türk Hava Yolları, Washington Kültür ve Tanıtım Müşavirliği de projemize destek veriyor. Ayrıca, Garanti Bankası Turkayfe.org sitemize banner reklam vererek projemize katkıda bulunuyor. Bunun yanında, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği ile de temas halindeyiz.

Partnerlerimiz arasında ise, Bonbon Çocuk dergisi, Mezun calling card, Türk Amerikan Televizyonu, The Guide Istanbul dergisi, Turk of America ve LÖSEV bulunuyor.

Öte yandan, yola devam etmek için sponsor arayışımız sürüyor, bu gönüllü tanıtım projesine destek vermek isteyenler arzu ederlerse benimle turkayfe@gmail.com adresinden iletişime geçebilirler. Sponsorlarımızın tanıtımını etkinlikler sürecince, basın duyurularımız aracılığıyla, Turkayfe.org sitesi ve sosyal medya sayfalarımız üzerinden  sağlayacağız.

TurkishNY: Turkayfe.org projesini kısaca aktarabilir misiniz?

Gizem Şalcıgil White: Turkayfe.org, insanların tecrübeleri aracılığıyla Türkiye’nin tanıtılmasını amaçlayan, Türk ve yabancı katılımcılardan oluşan bir sosyal iletişim ağıdır. İsmini “Turk” ve Anadolu’da kahveye verilen isim olan “Kayfe” kelimelerinden alan Turkayfe.org, geçmişi 1550’li yıllara dayanan, topluma ışık tutan bilim, inanç, devlet meseleleri ve felsefe gibi her türlü konunun konuşulduğu bu mekanları dijital ortama taşımayı amaçlayan bir sosyal medya platformudur.

Uzun dönemde, sitemiz Türkiye hakkında kapsamlı bir bilgi bankası olmayı ve Türkiye'nin imajını geliştirmek ve kalkınma sürecine katkıda bulunmak içinde işbirliğini telkin etmeyi hedeflemektedir. Bir başka deyişle, Türkiye'nin modern dünyadaki yerinin tanımlanmasına ve Türkiye markasını geliştirme sürecine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Kısacası Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak isteyen herkese bu platform üzerinden "Türkiye'yi Bir de Sen Anlat”diyoruz.

TurkishNY: Son olarak, söylemek istediğiniz neler var?

Gizem Şalcıgil White: Gezici Kahve Evi projesi, gerekli manevi ve maddi desteği bulursa Türkiye markasının ABD’de daha fazla tanınması ve bilinirliğinin arttırılmasına yönelik sürekli ve uzun vadeli bir çalışma haline gelebilir. ABD yerel medyasının da ilgisini çekeceğini tahmin ettiğimiz bu kahve turu, aynı zamanda projeye destek veren kurum ve derneklerin tanıtımı içinde kuşkusuz büyük fayda sağlayacaktır. 

ABD’nin orta batı kısımlarında bulunan başlıca eyaletlerine de turlar düzenleyerek uzun vadede Türk kahvesine yönelik bir talep yaratabilirsek, bugun hemen hemen her caddede bir şubesi bulunan ünlü kahve zinciri Starbuckslarda Türk kahvesi satılmasına ön ayak bile olabiliriz.

TurkishNY: Teşekkür ederiz.

Gizem Şalcıgil White: Bende projemize gösterdiğiniz ilgiden dolayı size teşekkür ederim. Destek olmak isteyenler bana aşağıdaki adreslerden ulaşabilirler.

Gizem Şalcıgil White - İletişim Bilgileri:

Sorularınız ve sponsorluk için iletişim adresi: turkayfe@gmail.com

Sosyal medya adresleri:

www.turkayfe.org

www.facebook.com/turkayfe.org

www.twitter.com/turkayfe

Erdem Tekinel,TurkishNY

Washington DC