“Ötekini Anlamak İçin Diyaloga İhtiyacımız Var”

Cuma, 9 Mart 2012 02:35 AM
A A A A

Ergülen Toprak /  New York

Onursal Başkanlığı’nı Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’in yaptığı Peace Islands Institute (PII) Türkçe adıyla Barış Adacıkları Enstitüsü, geçtiğimiz aylarda New York merkezli kuruldu. Birkaç şehirde şubesi bulunan kuruluşun hedefi, Amerikan toplumunun yaşadığı sorunları dini referanslarla ele alan çalışmalara imza atmak.

TurkishNY’a konuşan PII Dinlerarası Diyalog Direktörü İlahiyatçı İbrahim Sayar, dinler arası diyalogun “karşılıklı taviz” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Müslümanların, diğer inançlara mensup insanlara kapalı olmasının yanı sıra Amerikan toplumunun önyargılarına da dikkat çeken Sayar, “Namaz vaktini kaçırmamak için gidip Kilise’den izin alıp orada namazımı kılabilme fırsatı bulabilen bir Müslüman olarak Cami’de ibadetini yapmak bir Hiristiyan’a isteyen izin verir miyiz acaba” diye sordu. Sayar, “Amerikan toplumunun ise Müslümanlar’a karşı ciddi bir önyargısı var ama bu durum yasalarla bastırılmış” dedi. Sayar, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Turkishny.com: Peace Islands ne zaman kuruldu?

İbrahim Sayar: Peace Islands Institute (PII), geçtiğimiz aylarda kuruldu. Yeni bir kuruluş. Turkish Cultural Center’ın (TCC) bir doğumu diyebiliriz ona.

Turkishny.com: TCC ile aynı çatı altında mısınız? Nasıl bir ilişkiniz var?

İbrahim Sayar: Tamamen farklı kurumlar. Bizim Müslüman ve Türk kimliğimizle ulaşabileceğimiz insanlar sınırlı olunca böyle bir kuruluş fikri ortaya çıktı. Daha kucaklayıcı olabilmek ve daha çok insana ulaşabilmek için PII’yı kurduk. Çünkü TCC ile çok sınırlı bir kesime hitap edebiliyoruz. Peace Islands Institute, “Barış Adacıkları Enstitüsü” demek. Sadece Türk kültürünü temsilin ötesinde, daha fazla insanla diyaloga vesile olsun diye bu kuruluşu kurdu.

Turkishny.com: Kuruluş aşamasında kimler yer aldı?

İbrahim Sayar: Türk-Amerikanlar ve yerli Amerikalılar ile birlikte kurduk. Programlarımızı beraber organize ediyoruz, karar aşamasında Amerikalılar da var. Kısa bir süre önce yaptığımız “Abraham’s Table (İbrahim’in Sofrası” etkinliğini bu şekilde düzenledik.

Turkishny.com: Çalışmalarınız hangi alanlarda yoğunlaşacak?

İbrahim Sayar: Bizim 4-5 değişik platformumuz var, “www.peaceislands.org” web sitemizde ayrıntılı bilgiler var. Bunlardan bir tanesi global meselelerle ilgilenen platform. Diğerler konularda ise sosyal, eğitim ve inançlar arası merkezlerimiz var. Ben “Center of Interfaith Affairs (İnançlararası Meseleler Merkezi)”in başındayım. Herkes kendi alanıyla ilgili programlar üretip, ilgili kesimlere ulaşmaya çalışacak.

Turkishny.com: Bu platformların yakın gelecekteki hedefleri nelerdir?

İbrahim Sayar: Her bir merkezin kendi içinde hedefleri var. Benim mesela, bu bir yıl içerisinde kendi networkumu kurmam lazım. İnanç alanında farklı kesimlerle diyaloga geçmem lazım. Bir ortak akıl oluşturmamız lazım. O ortak akıl çerçevesinde yapılması gereken şeylere beraber karar vereceğiz. TCC olarak programları kendimiz yapıp insanları davet ediyorduk ama bundan sonra programları farklı dinler ve farklı inançlardan insanlarla beraber yapacağız. Bu kapsamda, “Abraham’s Table (İbrahim Sofrası)”ı da TCC’den devraldık. Bunun dışında insanlığın temel sorunları açlık, uyuşturucu, ekoloji vb gibi konuları da inançlar perspektifinden ele alacağız. Bunu da “Adem’in Çocukları” ya da “Yeryüzünün Çocukları” adı altında yapmayı düşünüyoruz. Buna birlikte karar vereceğiz. Bu platforma her inançtan kesimleri davet edeceğiz.

Turkishny.com: Hangi inanç grupları var?

İbrahim Sayar: Hıristiyanları, Yahudileri, Budistleri hatta Ateistleri bile davet edeceğiz. Başarabilirsek, bunu bir düzenli hale getirmek istiyoruz. Ramazan’da büyük bir iftar düşünüyoruz. Farklı inançtan insanlara yönelik Türkiye gezileri düşünüyoruz. Daha sonra başka ülkelere de olabilir. İnançlarla ilgili yılda bir büyük bir konferans da düşünüyoruz. Diğer merkezlerimiz de kendi alanlarında sosyal etkinlikler, yoksullara yönelik çalışmalara başladı.

Turkishny.com: New York dışında çalışmalarınız var mı?

İbrahim Sayar: Manhattan merkezliyiz ama bunun dışında New Jersey, Boston, Connecticut, Pensilvanya, Upstate New York’ta da yerlerimiz var. Bu sene geçiş dönemi olduğu için TCC ile aynı binayı kullanıyoruz ama önümüzdeki aylarda binalarımız ayrılacak.

Turkishny.com: Kendinize model aldığınız bir kuruluş var mı?

İbrahim Sayar: Genel bir modelimiz yok. Biraz nevi şahsına münhasır olacak. Buna benzer kuruluşlar var. Chicago ve Los Angeles’ta yapan yerler var ama New York ve Manhattan’ın durumu çok farklı. New York’un ihtiyacını karşılayacağını düşündüğümüz ayrı bir model. Amerika’nın kuzey doğusuna hitap eden bir kuruluş olacak ağırlıklı olarak.

Turkishny.com: Çalışmalarınızın finansmanını da birlikte çalıştığınız kurumlarla birlikte mi karşılayacaksınız?

İbrahim Sayar: Şu anda bütçemiz, buradaki Türk kardeşlerimizin yardımlarından karşılanıyor. Ama diyelim ki ilerde Harlem’de bir aşevi kurduk o zaman yardım için Amerikalı şirketlerin kapısını da çalabiliriz.

Turkishny.com: Amerika’daki resmi kurumlarla bu yönde irtibatınız oldu mu?

İbrahim Sayar: TCC olarak zaten bütün resmi kurumlar bizi tanıyor ancak Peace Islands olarak daha yeniyiz. İlerde biz de bu yönde temaslarda bulunup icraatlarımızı ve hedeflerimizi anlatacağız.

Turkishny.com: Enstitü olduğunuz için üniversitelerle ortak çalışmalar olacak mı?

İbrahim Sayar: Üniversitelerle ortak panel ve konferanslar yapacağız. Bunun yanı sıra kitap ve makale çalışmalarımız olacak. Yaptığımız konferansları kitaplaştıracağız.

Turkishny.com: Dinler arası diyalog konusunda farklı görüşler var. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

İbrahim Sayar: Ben ilahiyatçı olduğum için rahat konuşabilirim. Bu bizim başlattığımız bir şey değil. Hz. Muhammed döneminde başlamıştır. Peygamberimiz, bırakın Hıristiyan ve Yahudileri, Ebu Cehil’in kapısına belki yüz defa gitmiştir. Çünkü düşman olarak görmemiştir. Hz. Musa da Firavun’u düşman olarak görmemiştir. Firavunu değil içindeki kötülüğü düşman olarak görmüştür. Tabi bizim yaptığımız insanları Müslüman yapmak ve tebliğ değil kesinlikle. Bizim derdimizi ve kendimizi anlatmamız için başkasını dinlememiz lazım, işte buna da “diyalog” diyoruz.

Turkishny.com: Farklı görüşlerin kaynağı nedir peki?

İbrahim Sayar: Peygamberimizin anladığı manadaki İslam’ı anlayabilmiş değiliz. Mesela onu ziyaret eden Hıristiyanlar, ibadet etmek istiyor Mescid’in bir köşesini gösteriyor onlara. Haç’larını çıkarıyorlar, ibadetlerini yapıyorlar. Hıristiyanlar gelse Türkiye’de camide ibadet yapmak isterse biz onlara caminin bir köşesini gösterebilir miyiz? Biz seviye olarak orda değiliz daha… Ama birçok Hıristiyan, Müslümanlar ibadetlerini yapmak istediği zaman kilisede yer verebiliyor. Birkaç defa ben, “namaz vakti geçiyor şurada namazımı kılabilir miyim” diye sorduğumda, bize yer gösterdiler. Bu nedenle müteşekkiriz kendilerine... Biz Müslümanlar olarak daha bu seviyede değiliz. Gazetede, medyada bize “terörist” diyeceklerine gelsin beni ilk elden tanısın, “first hand information” diyoruz buna… Bunun için ev ziyaretleri de başlattık. Diyalog çağımızın en önemli imkanlarından biridir. Özellikle iletişimin bu kadar geliştiği bir çağda doğru bilgiyi birinci elden almamız lazım.

Turkishny.com: Diyaloga “taviz” diyenler de var ama…

İbrahim Sayar: Diyalog, kesinlikle taviz olarak da düşünülmemeli. Taraflar, karşılıklı tavizler verip orta yerde buluşacak ve aynı şeye inanacak diye bir şey yok. Sadece birbirlerini tanıyıp ve olduğu gibi kabul etmeliler. Biz diyalogu ahiret için değil şu dünya için yapıyoruz. Şu dünyada rahat ve huzurlu yaşamak için yapıyoruz. Ahirette ne olacak onu göreceğiz hep beraber. O konuda bir şey diyemeyiz. Amerikalılara aynen diyorum ben bu konuyu.

Turkishny.com: Amerikalıların bakış açısı nedir bu konuda?

İbrahim Sayar: Diyalog konusundaki görüşlerimizi anlatınca hayranlıkla karşılıyorlar. Kimileri diyor ki; sen kendi inancına göre beni cehenneme koyuyorsun öteki dünyada ben de seni… Peki nasıl bir diyalog olacak? Mesele bu değil ki… Biz Ahiret için yapmıyoruz, bu dünya için yapıyoruz. Bediüzzaman’ın (Said-i Nursi) dediği gibi herkesin kendi inancı için “Benim yolum en iyi yoldur” deme hakkı var, ama “tek yol benim yolumdur” dediği zaman orda iş tıkanıyor.

Turkishny.com: Dünya barışı konusunda bir çalışmanız olacak mı?

İbrahim Sayar: Peace Islands, “Barış Adacıkları”  demek. Biz, bize düşen görevlerimizi Manhattan’da yapabilirsek o zaten etkisini gösterir. Karanlık, aydınlığın olmaması demektir. İyi insanlar işlerini yaparlarsa kötülük de olmaz, karanlık da... Barış adına yapılan bütün çalışmalar aynı zamanda dünya barışı için de bir çaba olarak görülmeli.

Turkishny.com: Bu süreçte yaşadığınız zorluklar oldu mu?

İbrahim Sayar: Diyalogu biz üst düzeyde yapıyoruz ama bunu temele indirmedikçe, kiliseler, camiler kendi cemaatlerine ve hükümetler kendi tabanlarına indirgemedikçe bu iş olmaz.  Beraber bir iş yapma sürecine girildiğinde görüyoruz ki, Amerika’da her şeye rağmen bir önyargı var. Bu önyargılar kanunlarla bastırılmış. Bir önyargı ve ırkçılık var. Bunun kalplerden, gönüllerden ve ruhlardan sökülüp atılması zor ama bunun yapılması lazım. Bir paranoya var, bir korku var. İslamofobia ve Anti-semitizm diyoruz. İnsanlar birbirlerini tanımadığı için, birbiriyle bir araya gelmediği için böyle oluyor. Psikolojide, fobileri olanlara yüzleştirme tedavisi uygulanır. Yılan korkusu olan, köpek fobisi olan bu korkusuyla yüzleştirilmek için bir araya getirilir, dokunması sağlanır. Bir süre sonra kaybolur. Bizim de bunu yapmamız lazım. Amerikan toplumunda bu çok yaygın çünkü…

Turkishny.com: Dünyanın diğer ülkelerinden gelen Müslümanlar’la diyalogunuz nasıl?

İbrahim Sayar: Birazcık mesafeliyiz çünkü onların kendilerine ait bir metodları var. Katıldığımız yönleri var katılmadığımız yönleri var. Onların da birçok eksiği var. Çünkü diyaloga kapalılar. Ama Boston’da biz diyalog ile resmi kurumlarla ilişki kurunca onlar da bunu aşmak için çaba gösterdi. İşin bir başka yöne de var bizim açımızdan. Özellikle cami gibi kurumlar herkese açık ve şu anda da bu gözetim altında. Gittiğimiz yerlere dikkat ediyoruz. Onun sebebi de bir yere gittiğimizde orda biri bir suç işlese o camiye gidenlerin hepsi şüpheli duruma düşecek. Bizim kendimize göre meseleleri ele alış yöntemimiz var.

Turkishny.com: Siz daha önce hangi çalışmalarda yer aldınız?

İbrahim Sayar: Ben Türkiye’de İlahiyat mezunuyum. Amerika’ya 1998 yılında geldim. Mastırımı Chicago’da yaptım. Din psikolojisi üzerinde çalışmak istiyordum ama burada böyle bir alan bulmak zordu. Psikoloji üzerinde mastır yaptım. O dönemde 11 Eylül olayları oldu. Herkesin hayatı olduğu gibi benim de hayatımı etkiledi. İkiz Kuleler’e saldırılardan sonra İslam konularında paneller ve konferanslara katılınca Türkiye’ye dönemedim. Daha sonra da Boston’a gittim, orda da 5 yıl kaldım. Peace Islands açılınca buraya geldim.

TurkishNY.com

"ABD'yi Türkiye ve Türklere İlişkin Olarak Bilgilendireceğiz" “Amerika’daki Öğrenci Kardeşlerimize Tam Destek Sağlayabilmekteyiz”
"ABD'deki Ahıska Türklerini Kimseye Yem Etmeyiz" AMB'nin İki Yeni Camiisi Jersey ve Chichago'da Hizmette
‘Filmin Türkiye’ye Verdiği Zararı Telafi Etmeye Çalışıyorum’ ''İlham Perilerim Falan Yok Yalnızca Büyük Bir Motivasyonum Var ”
Çocuklarımıza Siyasi ve Toplumsal Şuur Verelim "Gündemde Fark Yaratacak Çalışmalar Var"
'Türkiye - ABD İşbirliği, İki Ülkenin de Menfaati İçin Elzem' ‘Türkiye Bir Cazibe Merkezi Oluyor’
“Toplumumuzdan Beklentimiz Bize Destek Olmaları” "Bugün Rahat Yaşayabiliyorsak Bunu Türkiye’ye Borçluyuz"
“Ecdadımızın Asaletini Amerika’ya Yansıtmanın Gururunu Yaşıyoruz " "Los Angeles, Müzik Otoritelerinin Buluşma Noktası"
"Dünya'nın En İyi Yüksek Eğitim Modelleri ABD'de" “Türk Amerikan Toplumu 2015 İçin Hazır”
“ABD İnşaat Sektöründe Süprizle Karşılaşmazsınız” ‘Türk Toplumunun Değerlerinin Muhafazası İçin Cami Dernekleri Önemli’
“New York’taki Cami Hiçbir Zaman Tepki Görmedi” "Hep Beraber Mücadele Etmeliyiz"
"Dünya Markası Olmak İçin Mücadele Veriyoruz" "Kadın Girişimciliğinin Artması İçin Tüm Gücümüzle Çalışıyoruz"
"Türk Toplumundan Daha Fazla Destek Bekliyoruz" “Türk Kahvesi ve Kültürel Diplomasinin 40 Yıllık Hatırı Var”
‘Ermeni Tarafı, Tüm Çabalarına Rağmen Soykırım Yalanını Dünyaya Benimsetemedi’ “Lobicilik İçin TABA Temsilciler Meclisi Kuruyoruz”
"Kongre'deki Temsilcilerimizi Türkiye ve Türkler Hakkında Eğitelim" ‘ABD’de Lobicilik Türkiye İçin Önemini Koruyor’
"Dünün Derdine Düşmeyin, Yarını Sahiplenin" "Gönüllüler ile 1 Milyon Dolar Topladık"

“Made in Turkey Damgasıyla Karşımıza Çıkacaklar”
Lavrov: ABD Tüm Dünyaya Rusya’nın Cezalandırılması İçin Baskı Uyguluyor
Erdoğan'dan ABD'nin Gülen'i İadesi Sürecine İlişkin Açıklama
Çavuşoğlu: Suriye İçin Üzerimize Düşeni Yapıyoruz
Gül, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'nda Konuştu
IŞİD’in Çok Tehlikeli Amacı Deşifre Oldu
Davutoğlu: Hiçbir Şey İstikrardan Önemli Değildir
İsrail Köyleri "Açık Hapishaneye" Dönüştürüyor
Biden, İstanbul’dan Rusya’ya Sert Mesajlar Gönderdi
İran'dan ABD'ye "IŞİD'e Destek" Suçlaması
Ferguson'da Öfke Dinmiyor Ferguson'da Öfke Dinmiyor
Sochi Robotik Günleri Sochi Robotik Günleri
Montreal'de İsrail'in İhlalleri ve İslamofobi Protesto Edildi Montreal'de İsrail'in İhlalleri ve İslamofobi Protesto Edildi
İnsansız Hava Aracı İle Çekilen En Güzel Fotoğraflar İnsansız Hava Aracı İle Çekilen En Güzel Fotoğraflar
Batı Şeria'da Gerginlik Batı Şeria'da Gerginlik
Yunanistan'da Suriyeli Sığınmacılar Parlamentonun Önünde Uyuyor Yunanistan'da Suriyeli Sığınmacılar Parlamentonun Önünde Uyuyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkishny.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

POPÜLER HABERLER
Lavrov: ABD Tüm Dünyaya Rusya’nın Cezalandırılması İçin Baskı Uyguluyor
Barack Obama'dan Askerlere 'Gizli' Emir
Erdoğan: ABD ile İşbirliğimizi Güçlendirerek Devam Ettirmek İstiyoruz
Davutoğlu: Hiçbir Şey İstikrardan Önemli Değildir
Biden, İstanbul’dan Rusya’ya Sert Mesajlar Gönderdi
ABD'de Mobil Kullanıcılar Televizyon Seyircisini Geçti
‘Çin, Siber Saldırıyla ABD’nin Elektriğini Kesebilir’
Obama Göçmenlik Kararını Savundu
Obama’nın Göçmenlik Planı 3 Adımdan Oluşuyor
Boston’da Anadolu’nun Ezgileri ve Ritimleri Dans Severleri Buluşturdu
ETKİNLİKLER
SONRAKİ
ÖNCEKİ
En çok okunanlar
En son eklenenler
En son etkınlıkler
Arama yap
SONRAKI
ÖNCEKİ
SONRAKI
ÖNCEKİ
ETKİNLİK TAKVİMİ
SARI SAYFALAR
SERİ İLANLAR
TurkishNY.com Radio | Listen 24/7
Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7
64
128
64
128
64
128
SPOR GÜNDEMİ
Ersanlı Bucks Evinde Yok!

Milwaukee Bucks, sahasında Washington Wizards'a 111-100 yenildi. ...

HAVA DURUMU
ASTROLOJI
Aries

March 21 to Apr. 19

TurkishNY at Twitter
TurkishNY at Facebook

Günlük e-bülten

 


<< November 2014 >>
PaPtSaÇaPrCuCm
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2004–2013 TurkishNY.com World and Local News Portal. All Rights Reserved.