“Ötekini Anlamak İçin Diyaloga İhtiyacımız Var”

Cuma, 9 Mart 2012 02:35 AM
A A A A

Ergülen Toprak /  New York

Onursal Başkanlığı’nı Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’in yaptığı Peace Islands Institute (PII) Türkçe adıyla Barış Adacıkları Enstitüsü, geçtiğimiz aylarda New York merkezli kuruldu. Birkaç şehirde şubesi bulunan kuruluşun hedefi, Amerikan toplumunun yaşadığı sorunları dini referanslarla ele alan çalışmalara imza atmak.

TurkishNY’a konuşan PII Dinlerarası Diyalog Direktörü İlahiyatçı İbrahim Sayar, dinler arası diyalogun “karşılıklı taviz” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Müslümanların, diğer inançlara mensup insanlara kapalı olmasının yanı sıra Amerikan toplumunun önyargılarına da dikkat çeken Sayar, “Namaz vaktini kaçırmamak için gidip Kilise’den izin alıp orada namazımı kılabilme fırsatı bulabilen bir Müslüman olarak Cami’de ibadetini yapmak bir Hiristiyan’a isteyen izin verir miyiz acaba” diye sordu. Sayar, “Amerikan toplumunun ise Müslümanlar’a karşı ciddi bir önyargısı var ama bu durum yasalarla bastırılmış” dedi. Sayar, sorularımıza şu yanıtları verdi:

Turkishny.com: Peace Islands ne zaman kuruldu?

İbrahim Sayar: Peace Islands Institute (PII), geçtiğimiz aylarda kuruldu. Yeni bir kuruluş. Turkish Cultural Center’ın (TCC) bir doğumu diyebiliriz ona.

Turkishny.com: TCC ile aynı çatı altında mısınız? Nasıl bir ilişkiniz var?

İbrahim Sayar: Tamamen farklı kurumlar. Bizim Müslüman ve Türk kimliğimizle ulaşabileceğimiz insanlar sınırlı olunca böyle bir kuruluş fikri ortaya çıktı. Daha kucaklayıcı olabilmek ve daha çok insana ulaşabilmek için PII’yı kurduk. Çünkü TCC ile çok sınırlı bir kesime hitap edebiliyoruz. Peace Islands Institute, “Barış Adacıkları Enstitüsü” demek. Sadece Türk kültürünü temsilin ötesinde, daha fazla insanla diyaloga vesile olsun diye bu kuruluşu kurdu.

Turkishny.com: Kuruluş aşamasında kimler yer aldı?

İbrahim Sayar: Türk-Amerikanlar ve yerli Amerikalılar ile birlikte kurduk. Programlarımızı beraber organize ediyoruz, karar aşamasında Amerikalılar da var. Kısa bir süre önce yaptığımız “Abraham’s Table (İbrahim’in Sofrası” etkinliğini bu şekilde düzenledik.

Turkishny.com: Çalışmalarınız hangi alanlarda yoğunlaşacak?

İbrahim Sayar: Bizim 4-5 değişik platformumuz var, “www.peaceislands.org” web sitemizde ayrıntılı bilgiler var. Bunlardan bir tanesi global meselelerle ilgilenen platform. Diğerler konularda ise sosyal, eğitim ve inançlar arası merkezlerimiz var. Ben “Center of Interfaith Affairs (İnançlararası Meseleler Merkezi)”in başındayım. Herkes kendi alanıyla ilgili programlar üretip, ilgili kesimlere ulaşmaya çalışacak.

Turkishny.com: Bu platformların yakın gelecekteki hedefleri nelerdir?

İbrahim Sayar: Her bir merkezin kendi içinde hedefleri var. Benim mesela, bu bir yıl içerisinde kendi networkumu kurmam lazım. İnanç alanında farklı kesimlerle diyaloga geçmem lazım. Bir ortak akıl oluşturmamız lazım. O ortak akıl çerçevesinde yapılması gereken şeylere beraber karar vereceğiz. TCC olarak programları kendimiz yapıp insanları davet ediyorduk ama bundan sonra programları farklı dinler ve farklı inançlardan insanlarla beraber yapacağız. Bu kapsamda, “Abraham’s Table (İbrahim Sofrası)”ı da TCC’den devraldık. Bunun dışında insanlığın temel sorunları açlık, uyuşturucu, ekoloji vb gibi konuları da inançlar perspektifinden ele alacağız. Bunu da “Adem’in Çocukları” ya da “Yeryüzünün Çocukları” adı altında yapmayı düşünüyoruz. Buna birlikte karar vereceğiz. Bu platforma her inançtan kesimleri davet edeceğiz.

Turkishny.com: Hangi inanç grupları var?

İbrahim Sayar: Hıristiyanları, Yahudileri, Budistleri hatta Ateistleri bile davet edeceğiz. Başarabilirsek, bunu bir düzenli hale getirmek istiyoruz. Ramazan’da büyük bir iftar düşünüyoruz. Farklı inançtan insanlara yönelik Türkiye gezileri düşünüyoruz. Daha sonra başka ülkelere de olabilir. İnançlarla ilgili yılda bir büyük bir konferans da düşünüyoruz. Diğer merkezlerimiz de kendi alanlarında sosyal etkinlikler, yoksullara yönelik çalışmalara başladı.

Turkishny.com: New York dışında çalışmalarınız var mı?

İbrahim Sayar: Manhattan merkezliyiz ama bunun dışında New Jersey, Boston, Connecticut, Pensilvanya, Upstate New York’ta da yerlerimiz var. Bu sene geçiş dönemi olduğu için TCC ile aynı binayı kullanıyoruz ama önümüzdeki aylarda binalarımız ayrılacak.

Turkishny.com: Kendinize model aldığınız bir kuruluş var mı?

İbrahim Sayar: Genel bir modelimiz yok. Biraz nevi şahsına münhasır olacak. Buna benzer kuruluşlar var. Chicago ve Los Angeles’ta yapan yerler var ama New York ve Manhattan’ın durumu çok farklı. New York’un ihtiyacını karşılayacağını düşündüğümüz ayrı bir model. Amerika’nın kuzey doğusuna hitap eden bir kuruluş olacak ağırlıklı olarak.

Turkishny.com: Çalışmalarınızın finansmanını da birlikte çalıştığınız kurumlarla birlikte mi karşılayacaksınız?

İbrahim Sayar: Şu anda bütçemiz, buradaki Türk kardeşlerimizin yardımlarından karşılanıyor. Ama diyelim ki ilerde Harlem’de bir aşevi kurduk o zaman yardım için Amerikalı şirketlerin kapısını da çalabiliriz.

Turkishny.com: Amerika’daki resmi kurumlarla bu yönde irtibatınız oldu mu?

İbrahim Sayar: TCC olarak zaten bütün resmi kurumlar bizi tanıyor ancak Peace Islands olarak daha yeniyiz. İlerde biz de bu yönde temaslarda bulunup icraatlarımızı ve hedeflerimizi anlatacağız.

Turkishny.com: Enstitü olduğunuz için üniversitelerle ortak çalışmalar olacak mı?

İbrahim Sayar: Üniversitelerle ortak panel ve konferanslar yapacağız. Bunun yanı sıra kitap ve makale çalışmalarımız olacak. Yaptığımız konferansları kitaplaştıracağız.

Turkishny.com: Dinler arası diyalog konusunda farklı görüşler var. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

İbrahim Sayar: Ben ilahiyatçı olduğum için rahat konuşabilirim. Bu bizim başlattığımız bir şey değil. Hz. Muhammed döneminde başlamıştır. Peygamberimiz, bırakın Hıristiyan ve Yahudileri, Ebu Cehil’in kapısına belki yüz defa gitmiştir. Çünkü düşman olarak görmemiştir. Hz. Musa da Firavun’u düşman olarak görmemiştir. Firavunu değil içindeki kötülüğü düşman olarak görmüştür. Tabi bizim yaptığımız insanları Müslüman yapmak ve tebliğ değil kesinlikle. Bizim derdimizi ve kendimizi anlatmamız için başkasını dinlememiz lazım, işte buna da “diyalog” diyoruz.

Turkishny.com: Farklı görüşlerin kaynağı nedir peki?

İbrahim Sayar: Peygamberimizin anladığı manadaki İslam’ı anlayabilmiş değiliz. Mesela onu ziyaret eden Hıristiyanlar, ibadet etmek istiyor Mescid’in bir köşesini gösteriyor onlara. Haç’larını çıkarıyorlar, ibadetlerini yapıyorlar. Hıristiyanlar gelse Türkiye’de camide ibadet yapmak isterse biz onlara caminin bir köşesini gösterebilir miyiz? Biz seviye olarak orda değiliz daha… Ama birçok Hıristiyan, Müslümanlar ibadetlerini yapmak istediği zaman kilisede yer verebiliyor. Birkaç defa ben, “namaz vakti geçiyor şurada namazımı kılabilir miyim” diye sorduğumda, bize yer gösterdiler. Bu nedenle müteşekkiriz kendilerine... Biz Müslümanlar olarak daha bu seviyede değiliz. Gazetede, medyada bize “terörist” diyeceklerine gelsin beni ilk elden tanısın, “first hand information” diyoruz buna… Bunun için ev ziyaretleri de başlattık. Diyalog çağımızın en önemli imkanlarından biridir. Özellikle iletişimin bu kadar geliştiği bir çağda doğru bilgiyi birinci elden almamız lazım.

Turkishny.com: Diyaloga “taviz” diyenler de var ama…

İbrahim Sayar: Diyalog, kesinlikle taviz olarak da düşünülmemeli. Taraflar, karşılıklı tavizler verip orta yerde buluşacak ve aynı şeye inanacak diye bir şey yok. Sadece birbirlerini tanıyıp ve olduğu gibi kabul etmeliler. Biz diyalogu ahiret için değil şu dünya için yapıyoruz. Şu dünyada rahat ve huzurlu yaşamak için yapıyoruz. Ahirette ne olacak onu göreceğiz hep beraber. O konuda bir şey diyemeyiz. Amerikalılara aynen diyorum ben bu konuyu.

Turkishny.com: Amerikalıların bakış açısı nedir bu konuda?

İbrahim Sayar: Diyalog konusundaki görüşlerimizi anlatınca hayranlıkla karşılıyorlar. Kimileri diyor ki; sen kendi inancına göre beni cehenneme koyuyorsun öteki dünyada ben de seni… Peki nasıl bir diyalog olacak? Mesele bu değil ki… Biz Ahiret için yapmıyoruz, bu dünya için yapıyoruz. Bediüzzaman’ın (Said-i Nursi) dediği gibi herkesin kendi inancı için “Benim yolum en iyi yoldur” deme hakkı var, ama “tek yol benim yolumdur” dediği zaman orda iş tıkanıyor.

Turkishny.com: Dünya barışı konusunda bir çalışmanız olacak mı?

İbrahim Sayar: Peace Islands, “Barış Adacıkları”  demek. Biz, bize düşen görevlerimizi Manhattan’da yapabilirsek o zaten etkisini gösterir. Karanlık, aydınlığın olmaması demektir. İyi insanlar işlerini yaparlarsa kötülük de olmaz, karanlık da... Barış adına yapılan bütün çalışmalar aynı zamanda dünya barışı için de bir çaba olarak görülmeli.

Turkishny.com: Bu süreçte yaşadığınız zorluklar oldu mu?

İbrahim Sayar: Diyalogu biz üst düzeyde yapıyoruz ama bunu temele indirmedikçe, kiliseler, camiler kendi cemaatlerine ve hükümetler kendi tabanlarına indirgemedikçe bu iş olmaz.  Beraber bir iş yapma sürecine girildiğinde görüyoruz ki, Amerika’da her şeye rağmen bir önyargı var. Bu önyargılar kanunlarla bastırılmış. Bir önyargı ve ırkçılık var. Bunun kalplerden, gönüllerden ve ruhlardan sökülüp atılması zor ama bunun yapılması lazım. Bir paranoya var, bir korku var. İslamofobia ve Anti-semitizm diyoruz. İnsanlar birbirlerini tanımadığı için, birbiriyle bir araya gelmediği için böyle oluyor. Psikolojide, fobileri olanlara yüzleştirme tedavisi uygulanır. Yılan korkusu olan, köpek fobisi olan bu korkusuyla yüzleştirilmek için bir araya getirilir, dokunması sağlanır. Bir süre sonra kaybolur. Bizim de bunu yapmamız lazım. Amerikan toplumunda bu çok yaygın çünkü…

Turkishny.com: Dünyanın diğer ülkelerinden gelen Müslümanlar’la diyalogunuz nasıl?

İbrahim Sayar: Birazcık mesafeliyiz çünkü onların kendilerine ait bir metodları var. Katıldığımız yönleri var katılmadığımız yönleri var. Onların da birçok eksiği var. Çünkü diyaloga kapalılar. Ama Boston’da biz diyalog ile resmi kurumlarla ilişki kurunca onlar da bunu aşmak için çaba gösterdi. İşin bir başka yöne de var bizim açımızdan. Özellikle cami gibi kurumlar herkese açık ve şu anda da bu gözetim altında. Gittiğimiz yerlere dikkat ediyoruz. Onun sebebi de bir yere gittiğimizde orda biri bir suç işlese o camiye gidenlerin hepsi şüpheli duruma düşecek. Bizim kendimize göre meseleleri ele alış yöntemimiz var.

Turkishny.com: Siz daha önce hangi çalışmalarda yer aldınız?

İbrahim Sayar: Ben Türkiye’de İlahiyat mezunuyum. Amerika’ya 1998 yılında geldim. Mastırımı Chicago’da yaptım. Din psikolojisi üzerinde çalışmak istiyordum ama burada böyle bir alan bulmak zordu. Psikoloji üzerinde mastır yaptım. O dönemde 11 Eylül olayları oldu. Herkesin hayatı olduğu gibi benim de hayatımı etkiledi. İkiz Kuleler’e saldırılardan sonra İslam konularında paneller ve konferanslara katılınca Türkiye’ye dönemedim. Daha sonra da Boston’a gittim, orda da 5 yıl kaldım. Peace Islands açılınca buraya geldim.

TurkishNY.com

"Türkleri Seviyor ve Gönlüme Yakın Buluyorum" "Türk Amerikan İlişkilerinde En Büyük Belirleyiciler İsrail ve Suriye"
"Siyasi Görüşünüz Ne Olursa Olsun Oy Kullanın" "Brooklyn, Amerika'nın İstanbul'udur"
'Tek Bir Çatı Kuruluşumuz Var O da Ahiska Türkleri Amerika Konseyi`dir' 'Amerika`da İslam'a Hizmette Sınır Yok'
'THY, Türkiye ve Amerika Arasında Köprü Vazifesi Görüyor' "TCA Olarak Türk Amerikan Gençlerine Yatırım Yapıyoruz"
"Kıbrıs Türk Tarafının Samimiyetini Artık Herkes Görüyor" "Türk Gençleri ABD'de Çok Geniş Bir Potansiyel Oluşturuyor"
"Türkiye ve ABD, Suriye Konusunda Aynı Perspektifi Paylaşıyor" “ABD’de Daha Güçlü Bir Türk-Amerikan Toplumu Göreceğiz”
"Elektronik Atık Geri Dönüşümüne Değer Veren Bir Kültür İçin Çalışıyoruz" `Çok Çalışan İnsan Şanslı Olur`
"Profesyonel Vergi Uzmanı Siz Hoşlansanız da Hoşlanmasanız da Size Gerçeği Söyler" "İşten Kovulmam TURKOFAMERICA Dergisinin Kurulmasına Vesile Oldu"
Türkiye Dünya Turizm Destinasyonları Listesinde 6. Sırada Tuncer: Müsiad USA Kültürel ve İnsani Değerlere Kayıtsız Kalmayan Bir Dernektir
‘ABD’de Başarı İçin Pazarlama Stratejiniz Sağlam Olmalı’ “Hep Birlikte Çok Daha Büyük Bir Değişim Yaratabiliriz”
"THY, Amerika'da 15 Farklı Noktaya Uçacak” "Kendini İspat Etmezsen Amerika'da Kimse Geçmişinle İlgilenmez"
‘Türkiye ile ABD Arasında Samimi Diyalog Mekanizması Mevcut’ "Türk Firmaları ABD'yi Keşfetmeye Başladı"
Vatandaşlarımızın Göçmenlik Konularında Çektiği Sıkıntılara “Yeter Artık” "Türkiye'nin Kırım Türklerine Desteği Çok Önemli"
"Koruyucu Hukukculuk Sloganıyla Problemlerin Önüne Geçen Bir Hizmet Sunuyoruz" "Bir Toplumun Dönüşümündeki En Önemli Unsur Kadınlardır"
“ Güney Kaliforniya’daki Türk Amerikan Toplumu Oldukça Bilinçli ve Eğitimli” “Düzenleme Yasal Durumda Olan Göçmenleri de Etkileyecek”

Florida'dan Ayrılan Gemi 'Şeytan Üçgeni'nde Kayboldu
Davutoğlu: Yeni Bir Anayasa, Yeni Türkiye'nin En Temel Taşıdır
Erdoğan: Eğit Donatta Gayretimizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz
Suriyeli Türkmenler, Rusya'nın Hava Saldırılarına Tepkili
ABD'nin Doğusunda İki Asırdır Görülmemiş Yağmur
ABD'de Yaşayan Eski Milli Oyuncunun Katili Tutuklu Yargılanacak
ABD'nin Şam Eski Büyükelçisinden PYD İtirafı
Ruhani: Hacılarımızın Kanından Vazgeçmeyeceğiz
Suriyeli Muhalifler, Halep'in Kuzeyi ve Şam'ın Güneyinde DAEŞ'le Çarpışıyor
Destekçileri, Hillary Clinton'ı Terkediyor
Rusya'nın Suriye'deki Hava Saldırıları Rusya'nın Suriye'deki Hava Saldırıları
Titanik'ten Geriye Kalanlar Titanik'ten Geriye Kalanlar
"Tetiğe Basmadan Önce Dinlerini Sordu"
Sri Lanka'da ''Fil Safarisi'' Yoğun İlgi Görüyor Sri Lanka'da ''Fil Safarisi'' Yoğun İlgi Görüyor
Plüton'un Uydusu Charon'dan Yeni Kareler Plüton'un Uydusu Charon'dan Yeni Kareler
Polonya, Nazi Altınlarının Peşinde Polonya, Nazi Altınlarının Peşinde
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkishny.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

POPÜLER HABERLER
Florida'dan Ayrılan Gemi 'Şeytan Üçgeni'nde Kayboldu
BM 'Diplomasi Haftası'nda Neler Görüşüldü?
Erdoğan: Eğit Donatta Gayretimizi Sürdürmeye Devam Edeceğiz
ABD'nin Doğusunda İki Asırdır Görülmemiş Yağmur
ABD'de Yaşayan Eski Milli Oyuncunun Katili Tutuklu Yargılanacak
ABD'nin Şam Eski Büyükelçisinden PYD İtirafı
Ruhani: Hacılarımızın Kanından Vazgeçmeyeceğiz
ABD'de Joaquin Tedirginliği
PKK'da Çözülme Süreciyle Birlikte İsyan Başladı
Erdoğan: ABD, Kafa Karışıklığı İçerisinde
ETKİNLİKLER
SONRAKİ
ÖNCEKİ
En çok okunanlar
En son eklenenler
En son etkınlıkler
Arama yap
SONRAKI
ÖNCEKİ
SONRAKI
ÖNCEKİ
ETKİNLİK TAKVİMİ
SARI SAYFALAR
SERİ İLANLAR
TurkishNY.com Radio | Listen 24/7
Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7
64
128
64
128
64
128
SPOR GÜNDEMİ
Blatter, Başkanlık Seçimi Sonrası Anılarını Yazacak

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın kızı Corinne Blatter-Andenmatten, babasının, aday olmayacağı Şubat 2016'daki başkanlık seçiminden ...

HAVA DURUMU


TurkishNY at Twitter
TurkishNY at Facebook

Günlük e-bülten

 


<< October 2015 >>
PaPtSaÇaPrCuCm
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2004–2015 TurkishNY.com World and Local News Portal. All Rights Reserved.