Serdar İlhan, "İstanbulive" ile Türkiye'nin renklerini New York'ta taşımaya hazırlanıyor.

Pazartesi, 16 Mart 2009 06:57 PM
A A A A

New York’ta dünya müziği ile birlikte Türk müzisyenlere ev sahipliği yapan DROM’un başarılı işletmecisi Serdar İlhan’ı imza attığı önemli organizasyonlarla da tanıyoruz. O, birden fazla karviziti başarıyla taşıyor. Her ne kadar son yıllarda ismi düzenlediği organizasyonlar ile öne çıksa da, Serdar İlhan, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu bir grafiker. Grafik eğitiminin ardından fotoğraf dalında master yapan İlhan, İstanbul’da çeşitli reklam ajanslarında grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak çalıştıktan sonra, New York’ta kurduğu ajansla reklamcılığa devam etmiş. Müzik tutkusuyla 1994 yılında başlayan organizatörlük ise artık reklamcığılın önüne geçmiş. St. Marx Café ve Maia Meyhane’den sonra açtığı Muzikhol Drom’la işletmeciliğe devam eden Serdar İlhan’la, reklamcığı, organizatörlüğü ve 2009 projelerini konuştuk.

TURKISHNY: Sizi farklı alanlardaki çalışmalarınızla tanıyoruz, grafik dizayn ve reklam, işletmecilik ve organizatörlük… Hangisi öne geçiyor? Nasıl bir dengede devam ediyor?

SERDAR İLHAN: Şu anda organizatörluk öne geçiyor diyebilirim, Drom’daki konserlerin yanı sıra LPR, Joe’s Pub gibi külüplerde de konserler düzenliyorum. Bunlar dışında Carnegie Hall, Central Park - Summer Stage ve Lincoln Center’de bu yıl içinde yapacağım projeler var. Bu yıl 5.kez düzenleyeceğimiz New York Gypsy Festival’i de son iki senedir olduğu gibi New York’un dışında Chicago, Milwaukie, Madison, Bloomington, Toronto ve Boston gibi World Music Festivallerine taşıyacağız.

İşletmeciliği eskisi gibi yoğun bir sekilde yaşamıyorum, son yıllarda günde 10-15 saatim bu tür gece mekanlarında geçiyordu, bir süredir bunun anlamsız olduğunu gördüm o yuzden artık hergün Drom’da da olmuyorum, eğer becerebilirsem de gece hayatını bırakmak veya bu şekilde fazla zaman harcamadan sürdürmek istiyorum.

Grafik tasarım yapmayı çok seviyorum ve sanırım hiç bırakmayacağım. Müzik piyasasından birçok firmanın tasarım işlerini yapıyorum ayrıca çok sayıda Türk firmasıyla da yıllardır çalışmaktayım. Kendi organizasyonlarımın da reklam materyallerinin tasarımını yapıyorum.

TURKISHNY: 1994 yılından itibaren çok sayıda Türk sanatçıyı New York’ta izleyiciyle buluşturdunuz, Türk müzisyenlere Amerika’da konserler yapmak fikri nasıl ortaya çıktı? Türk müzisyenlerin kendilerini yeterince dünyaya tanıtabildiğini düşünüyor musunuz?

Yıllar önce tesadüfen başladım diyebilirim, birkaç arkadaşla beraber hadi birkaç etkinlik yapalım diyerek oldu sanki! Üniversitede de çok yapardım bu tür şeyler. Fakat zaman içinde bunu bir iş olarak yapmaya başladık ve çok da başarılı showlar gerçekleştirdik.

Ben yıllardır Türk Müziğinin yurtdışında tanıtılamadığına inanıyorum. Uzun yıllardır New York’ta yaşayan müzisyen arkadaşlarımızla da bu konuyu hep tartışmışızdır. Hint ve Arap müzigi dünyada uzun yıllar ilgi ile izlendi ve büyük bir seyirci kitlesine ulaştı mesela. Türk müziği ile bu neden yapılamasın.

Bunun en büyük nedeni organizatör olarak çalışan ve belli bir altyapıya sahip olan çok azdı. Sanatçılarımızda yurtdışında birşeyler yapmak gibi (Birkaçının dışında) bir endişe taşımıyordu. Ama son 5 yıldır bu çok değişti. Artık Türkiye’de ünlenmek yeterli değil birçoğu için, bu da çok güzel tabii. Sertab ve Demir yeni projelerini duyurmak için New York’ta çaba harcıyor, Hüsnü Şenlendirici Amerikalı müzisyenlerle burada, Avrupa’da ve İstanbul’da sahne alıyor.


TURKISHNY: Dünya çapında diyebileceğiz Türk müzisyenler kimler?

SERDAR İLHAN: Ben uzun yıllar Türkiye’den uzağım verecegim isimler benim tanidiğim ve çalıştığım isimlerle sınırlı olacaktır.

Yıllardır Hüsnü Şenlendirici’yi Amerika’ya davet edip konserler yaptım ve New York’lu müzisyen ve izleyicilerden çok güzel tepkiler aldım. Lincoln Festivali’nde Aydın Esen ve Erkan Oğur icin söylenenler muhteşemdi. Joe Lovano gibi önemli bir müzisyen Kutsi Ergüner’in ney’ini dinledikten sonra “bu ne güzel bir müzik, ben nasıl duymadım daha önce” demişti. Sertab Erener’in o mütevazi ve sakin halinden sonra sahneye çıkıp devleştiğini görüp şaşıranlar “bu nasıl ses” diyen müzisyenler ve müzik yazarları onların dünya çapında bir müzisyen olduğunu göstermeye yeterli bence.


TURKISHNY: Organizasyon kariyerinizde köşe taşı diyebileceğiniz olaylar hangileri?

SERDAR İLHAN: Ben hep benim sanat anlayışıma uygun projeler taşıdım sahneye. O yüzden hemen hepsini çok zevk alarak yaptım.

Ama çeşitli nedenlerden dolayı önemli ve kariyerime etkisi olanlari şöyle sıralayabilirim:

“Maria Ferandouri &Zülfü Livaneli, Barış Şarkıları konseri” (1600 Türk ve Yunanlı izleyici birlikte şarkı söylemişlerdi ve Washington Büyükelçimiz bugüne kadar yapılan en etkili lobi hizmeti olduğunu söylemişti.)

“Nazım Hikmet’in 100. Doğum yıldönümü (Yurtdışında yapılan en başarılı Nazım Kutlaması deiye anıldı ve Nazım Hikmet ile ilgili New York Times’ta yarım sayfa büyüklüğünde bir haber yayınlanmıştı, haberin başlığı ise “Nazım Amerika’ya vize aldı”…

‘Jazz Made in Turkey” Lincoln Center’da 3 gün süreyle yapılan Turk Jazz Festivali (Türkiye’den çok iyi müzisyenlerin gelip konser vermelerinin dışında, Ahmet Ertegün, Arif Mardin ve İlhan Mimaroglu’nun birer geceye konuk olup sunması çok özeldi.)

Son 4 yıldır düzenlediğimiz “New York Gypsy Festival” (40’dan fazla müzisyen, DJ ve grup katıldı.) Bunlar bence en etkili olanlardır.

TURKISHNY: New York’ta yaşayan Türkler Müzik ve konser seyircisi olarak nasıl bir profile sahip? New York’a konser vermeye gelen Türk müzisyenler buradaki seyirciyi nasıl değerlendiriyor?

SERDAR İLHAN: New York seyircisi çok eğitimli ve düzgün bunu söylerken sanatçılardan aldığım tepkilerin de etkisi var tabii. Diğer şehirlerdeki konserlerde aynı izlenimi aldığımı söyleyemem. Yıllar önce MFÖ konseri sonrası Mazhar “Serdar 900 kişi bütün şarkıları hep birlikte nasıl söyledi şaşırdım” demişti. New York’daki ilk konserleriydi.

New York seyircisi organizasyonlarımızı hep destekliyor diyebilirim. Getirdiğim her sanatçı özellikle New York’ta seyircinin çok iyi olduğunu vurgulamıştır hep.

TURKISHNY: Bir organizatör olarak en büyük hayaliniz nedir?

SERDAR İLHAN: Hiç düşünmedim bunu ama son projem New York’ta birçok organizatörün yapmak istediği bir etkinliktir aslinda. Çok zordur gün almak Summer Stage’den. Bu yaz Kültür Bakanlığıyla beraber Central Park Summer Stage’te ISTANBULIVE isimli İstanbul’un renklerini anlatan 3’lü bir konser yapacağız. Bir de Türkiye’ye Paul Simon’ı konseri düzenlemeyi düşünmüşümdür hep, hatta niye gitmedi bügüne kadar anlamiş değilim. Bunun dışında Türk Müzisyenlerin diğer ülkelerden müzisyenlerle çalmalarını sağlayacak projeler üretmeyi seviyorum. Geçen aylarda Hüsnü Şenlendirici ve Al di Meola’nın birlikte çalması gibi… İstanbul’da da birlikte sahneye çıkacaklar.


TURKISHNY: İlkini 2005 yılında gerçekleştiridğiniz Gypsyfest oldukça başarıyla devam ediyor…Bu festival fikri nasıl ortaya çıktı? 2009 Gypsyfest’te kimler olacak?

SERDAR İLHAN: Ben Maia Meyhane’nin işletmesini yaparken Gypsy müzik geceleri yapıyorduk. New York’taki lokal gruplar müzik yapıyordu ve zamanla çok güzel bir seyirci kitlesi oluştu. Bunun devamı olarak festival fikri ortaya çıktı, ve festival bu yıl 5. yılını kutlayacak.

2009 yılı festival programı henüz kesinleşmedi ancak büyük olasılıkla bu yılki yıldız ismi Shantel olacak ve bu yilki festival İstanbul’da da yapıcak ayrıca Amerika icinde 6 eyalette de Gypsyfest geceleri olacak.

TURKISHNY: DROM birçok sanaçının performansına ev sahipliği yapıyor, DROM’un öyküsünü anlatır mısınız?

SERDAR İLHAN: Drom’u bir yıl önce finans sektöründe çalışan iki arkadaşım ile birlikte açtık. Amacımız canlı müzik performansları düzenlenecek güzel bir mekan yaratmaktı. Bunu başardığımıza inannıyorum. Kısa süre içinde iyi bir isim yaptı bu güne kadar 1000’in üzerinde gruba evsahipliği yaptı. James Galway, Hillary Hahn, Al di Meola, Janis Siegel, Dave Wackle, Brooklyn Funk Essential, Hüsnü Şenlendirici, Deniz Seki Erkan Oğur, Sertab Erener, Kurtalan Ekspres gibi çok önemli isimleri ağırladı.
Drom’un başarısı benim, müzikle ilgili birkaç arkadaşımın ve çevremdeki müzisyenlerin desteği ve yılların getirdiği birikimin neticesidir. Yine çeşitli konser ve partilerle yaşamını sürdürecektir, ancak ben Drom’la önceki gibi yoğun ilgilenmeyi düşünmüyorum. Daha önemli ve büyük projelere farklı mekanlarda devam edeceğim.

TURKISHNY: Soongraph isimli bir reklam ajansınız var, ajans hizmetlerinden ve müşteri profilinizden bahseder misiniz?

SERDAR İLHAN: Ben daha çok dizayn ve baskılı işler yapıyorum. Uzun yıllardır Türk Turizm ofisinin broşürlerini ve bazı reklam işlerini yapıyorum. Bunun dışında birçok Türk firması ile de çalışıyorum. Ama son dönemde daha cok Public Theaters, Joe’s pub, Flamenco Dance Company, World Music Institute, Summer Stage gibi kuruluşlarla çalışmaya başladım.


TURKISHNY: Amerikalıları iyi tanıyan bir reklamcı olarak ABD’de Türkiye’nin tanıtımının nasıl yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

SERDAR İLHAN: Benim 20 yıllık Amerika tecrübemden edindiğim izlenim Amerika’lılara Türkiye dediğinizde ilk tepkileri, çok güzel bir ülke olması ve Türk mutfağını beğendiklerini ifade etmeleridir.

Türkiye’yi tanıtmanın en etkili silahı bence Turizm, yemek ve müziktir. Turizm ve Kültür Ateşeliği bunu mümkün olduğunca etkili bir şekilde yapmaya çalısıyor. Bizim gibi bireysel etkinlikler yapan firmaların da tabiki tanıtıma önemli katlıları var. Amerika’daki Türk Lokantalarının bazıları gerçekten yemeğimizin tanıtımında büyük katkı sağlıyorlar, bunu adeta bir görev bilinci ile üstlenmiş durumdalar.

Bu bağlamda bu üç unsuru bir arada sunmak amacıyla son hazırladığım, Konsolosluğumuz ve Turizm Kültür Ateşeliği’miz tarafından desteklenen projemi sizinle paylaşmak isterim.

ISTANBULIVE 2009

“Sounds and colors of Turkey”

İstanbul’un (Türkiye) kültür ve müziğini tanıtmak amacıyla 27 Haziran Cumartesi 2009 tarihini bu seneki New York SummerStage festivali kapsamında gerçekleşecek.

New York City Parks Foundation tarafından organize edilen SummerStage Festivali her sene New York’un merkezinde Central Park’ta Haziran - Eylül ayları arasında düzenlemektedir (www.summerstage.org). 1986 yılından bu yana gerçekleştirilen SummerStage’de sadece geçtiğimiz yıl 32 konser gerçekleştirildi ki bunlardan bazıları Crosby, Stills & Nash, Rachid Taha, Los Lobos ve Mark Knoffer gibi dünya çapındaki ünlü müzisyenlerdi.

SummerStage, sahne alacak sanatçıları genelde kendisi seçiyor ve tahmin edebileceğiniz gibi yüzlece sanatçı bu şansa erişebilmek için sıra bekliyor. Son dört yılda yaptığım başarılı Türk ve Dünya Müziği konserleri ayrıca New York Gypsy Festivali, benim SummerStage’in organizatörlerinden gün almamda çok önemli bir etken oldu.

Bu programdaki amac yerel ve Batı Türk müziğinden, aynı zamanda İstanbul’da yaşamış ve halen yaşayan diğer azınlıkların da müziğinden ortak örnekler vermek. New York ve İstanbul’un benzerliğini vurgulamak. Konser üç ayrı setten oluşacak. Bu bağlamda 4 saati kapsayan programda bütçemizin elverdiği koşulda gerçekleştirmek istediğim programda yer alacak olan sanatçılar:

Hüsnü Şenlendirici / Klarnet (Türkiye)

Vasilis Salias / Klarnet (Yunanistan)

İsmail Lumanovski / Klarnet (Makedonya / Türkiye)

Ara Dinkciyan / Ud (Ermenistan)

Tamer Pınarbaşı / Kanun (Türkiye)

Panagiotis Andreou / Bass (Yunanistan)

Seido Salifoski / Darbuka (Makedonya)

Engin Gunaydin / Davul (Türkiye)

Türkiye’nin en önemli pop gruplarından Mazhar Fuat Özkan ve Eurovision Şarkı yarışması birincisi sanatçımız Sertab Erener'in Demir Demirkan ile beraber dünyanın cok ünlü muzisyenlerini bir araya getirdiği "Painted on Water" grubunu çıkacak.

Yukarıda saydıklarımız projenin müzik bölümünü kapsıyacak. Ayrıca SummerStage alanının içinde Türk yemeklerinin tanıtılabileceği 2 tane yemek servisi yapılabilecek cadırlar olacak. Türkiye’yi tanıtıcı broşürler dağıtabileceğiz ve büyük ekranlar kiralayarak Türkiye tanıtım filmleri gösterebileceğiz. Bu bağlamda Türk Kültür ve Turizm Ofisimizinde bir tanıtım çadırı olacak.

TURKISHNY: Bize New York'ta Türk müzisyenleri dinleme fırsatı verdiğiniz için teşekkürler... İstanbulive'ı bizlerde sabırsızlıkla bekliyoruz, projelerinizde başarılar dileriz.


“ABD’de Kadın Olarak İş Hayatında `Kabul Görme` Sıkıntısı Yaşamadım” "Yatırım Konusunda Türkiye ve ABD Arasında Büyük Potansiyel Söz Konusu"
"Suriye, Türkiye ve ABD Arasındaki Görüş Ayrılıklarının Merkezinde" "Geçtiğimiz 15-20 Yılda Amerika’daki Türk Algısı Olumlu Yönde Gelişti"
"Türk Amerikan Toplumu Siyasi Sürece Dahil Olmalı" "Türkleri Seviyor ve Gönlüme Yakın Buluyorum"
"Türk Amerikan İlişkilerinde En Büyük Belirleyiciler İsrail ve Suriye" "Siyasi Görüşünüz Ne Olursa Olsun Oy Kullanın"
"Brooklyn, Amerika'nın İstanbul'udur" 'Tek Bir Çatı Kuruluşumuz Var O da Ahiska Türkleri Amerika Konseyi`dir'
'Amerika`da İslam'a Hizmette Sınır Yok' 'THY, Türkiye ve Amerika Arasında Köprü Vazifesi Görüyor'
"TCA Olarak Türk Amerikan Gençlerine Yatırım Yapıyoruz" "Kıbrıs Türk Tarafının Samimiyetini Artık Herkes Görüyor"
"Türk Gençleri ABD'de Çok Geniş Bir Potansiyel Oluşturuyor" "Türkiye ve ABD, Suriye Konusunda Aynı Perspektifi Paylaşıyor"
“ABD’de Daha Güçlü Bir Türk-Amerikan Toplumu Göreceğiz” "Elektronik Atık Geri Dönüşümüne Değer Veren Bir Kültür İçin Çalışıyoruz"
`Çok Çalışan İnsan Şanslı Olur` "Profesyonel Vergi Uzmanı Siz Hoşlansanız da Hoşlanmasanız da Size Gerçeği Söyler"
"İşten Kovulmam TURKOFAMERICA Dergisinin Kurulmasına Vesile Oldu" Türkiye Dünya Turizm Destinasyonları Listesinde 6. Sırada
Tuncer: Müsiad USA Kültürel ve İnsani Değerlere Kayıtsız Kalmayan Bir Dernektir ‘ABD’de Başarı İçin Pazarlama Stratejiniz Sağlam Olmalı’
“Hep Birlikte Çok Daha Büyük Bir Değişim Yaratabiliriz” "THY, Amerika'da 15 Farklı Noktaya Uçacak”
"Kendini İspat Etmezsen Amerika'da Kimse Geçmişinle İlgilenmez" ‘Türkiye ile ABD Arasında Samimi Diyalog Mekanizması Mevcut’
"Türk Firmaları ABD'yi Keşfetmeye Başladı" Vatandaşlarımızın Göçmenlik Konularında Çektiği Sıkıntılara “Yeter Artık”

Fransa'da Şok Eden İnsan Hakları Kararı
Jirinovski: İstanbul'a Atom Bombası Atalım
ABD'de Müslümanlara Ayrımcılık Artıyor
Türkiye ile Rusya Arasında Vizesiz Seyahat Askıya Alındı
Amerikalılar "Kara Cuma" İçin Geceden Mağazalara Akın Etti
Rusya Ilımlı Muhalifleri ve Sivilleri Hedef Alıyor
Cumhuriyetçi Aday Trump'ın Vukuatları Bitmiyor
Erdoğan, Putin'e Rest Çekti
New York'ta Geleneksel Şükran Günü Yürüyüşü Yapıldı
Paralel Yapıdan Uluslararası Medyada Türkiye'ye İhanet
Şükran Günü Yürüyüşünü 3 Milyon Kişi İzledi Şükran Günü Yürüyüşünü 3 Milyon Kişi İzledi
İranlı Sanatçıdan İranlı Sanatçıdan "Metale Can Veren" Heykeller
Paris Kurbanları İçin Ulusal Yas Günü Paris Kurbanları İçin Ulusal Yas Günü
Makedonya'da Mülteci Krizi Makedonya'da Mülteci Krizi
Tayland'ta Yi Peng Festivali Tayland'ta Yi Peng Festivali
Esed ve Rus Güçlerinin Türkmenlere Saldırıları Sürüyor Esed ve Rus Güçlerinin Türkmenlere Saldırıları Sürüyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkishny.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

POPÜLER HABERLER
Colorado'da Silahlı Çatışma: 4 Polis Yaralı
Türkiye, İnternette En Çok Aranan 3. Turizm Destinasyonu
Bursaspor, Ertuğrul Sağlam ile Yollarını Ayırdı
Jirinovski: İstanbul'a Atom Bombası Atalım
Fransa'da Şok Eden İnsan Hakları Kararı
Türkiye ile Rusya Arasında Vizesiz Seyahat Askıya Alındı
Amerikalılar "Kara Cuma" İçin Geceden Mağazalara Akın Etti
Teksas'taki Silahlı Cami Protestocularından Müslümanları Endişelendiren Girişim
Putin: Ne Yapalım Bu Türkiye'nin Seçimi
ABD'de Müslümanlara Ayrımcılık Artıyor
ETKİNLİKLER
SONRAKİ
ÖNCEKİ
En çok okunanlar
En son eklenenler
En son etkınlıkler
Arama yap
SONRAKI
ÖNCEKİ
SONRAKI
ÖNCEKİ
ETKİNLİK TAKVİMİ
SARI SAYFALAR
SERİ İLANLAR
TurkishNY.com Radio | Listen 24/7
Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7 Listen to TurkishNY Radio 24/7
64
128
64
128
64
128
SPOR GÜNDEMİ
Bursaspor, Ertuğrul Sağlam ile Yollarını Ayırdı

Bursaspor'da ikinci Ertuğrul Sağlam dönemi son buldu. Yeşil-beyazlı kulüp, Kayserispor yenilgisi sonrası yaptığı açıklamayla ayrılığı ...

HAVA DURUMU


TurkishNY at Twitter
TurkishNY at Facebook

Günlük e-bülten

 


<< November 2015 >>
PaPtSaÇaPrCuCm
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 

Copyright © 2004–2015 TurkishNY.com World and Local News Portal. All Rights Reserved.