Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), atmosferi daha iyi inceleyebilmek, iklim değişikliklerini anlayabilmek ve küresel ısınmanın önüne geçebilmek için ‘Glory’ isimli bir uydu geliştirdi.

ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapımı tamamlanan Glory, Şubat ayının sonlarına doğru uzaya fırlatılacak. Glory’nin ilk hedefi, atmosferdeki aerosol ve karbondioksit miktarını belirlemek. İkinci hedefi ise, güneş ışınlarının iklimler üzerinde uzun vadedeki etkileri hakkında veri toplamak. Glory projesi, bilim adamlarının iklim modellerinin doğruluğunu geliştirmek için kullanacağı yeni bir veri akışı sunmayı da amaçlıyor.

1,9 metre yüksekliğinde ve 1,4 metre genişliğindeki Glory, NASA’nın gözlem uyduları arasında ne en büyüğü, ne de en ağır olanı. İleri teknoloji ürünü olan uydu, sadece 525 kilogram ağırlığında. Glory üzerinde yer alan aerosol ölçüm sensörü ve bulut kamerası, bilim adamlarına aerosol parçacıklarını anlamak için eşsiz bir veri akışı sağlayacak.

New York’ta bulunan NASA bünyesindeki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim adamları, geçtiğimiz 10 senenin, son 130 yılın en sıcak yılları olduğuna dikkat çekerek, Glory’nin elde edeceği bilgilerin küresel ısınmayı anlamada ve önlemede hayati önemi olacağına vurgu yapıyor.

 

'Küresel ısınma yaşandığından şüphe yok'

Meteroloji ve iklim alanlarında en saygın kurumlardan biri olan Birleşmiş Milletler Dünya Meteroloji Örgütü geçtiğimiz on yılın tecrübe edilmiş en sıcak on yıl olduğunu açıkladı. Örgüt 2010'da yaşanan olağanüstü iklim olaylarının devam edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Meteroloji Örgütü yaptığı açıklamada 2010 yılı dünya sıcaklık ortalamasının, 1850'den bu yana kayıt altına alınan yıllar arasında en yüksek üç yıldan biri olduğunu açıkladı.

Örgütün raporunda 2010 yılının, küresel sıcaklık ölçümlerinde taban olarak kabul edilen 1961-1990 periyounduna göre yaklaşık yarım derece daha sıcak geçtiği belirtildi.

Açıklanan bir diğer çarpıcı veri ise son on yılın, şimdiye dek tecrübe edilen sıcak on yıl olduğu.

Örgütün açıklamaları, küresel ısınmanın etkilerinin, en üst seviyede, resmi olarak onaylanması anlamına geliyor.

"Artık şüphe yok"

Dünya Meteroloji Örgütü güncel veriler ışığında küresel ısınma yaşanmakta olduğu konusunda herhangi bir şüphe kalmadığını belirtti.

Örgüt ayrıca, eğilimin bu şekilde devam etmesi durumunda olağanüstü iklim felaketlerinin yaşanmaya devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl yaşanan iklim felaketlerinden başlıcaları, Pakistan'ı sular altında bırakan aşırı yağışlar, Rusya'da yaşanan olağanüstü sıcak yaz ve yangınlar ile Kutup buzullarında gözlemlenen aşırı erime olmuştu.

2011 yılı ise dünyanın dört bir yanında yaşanan aşırı yağışlar ve sel felaketleriyle başladı.

Avustralya, Sri Lanka, Brezilya ve Almanya'da yaşanan seller farklı boyutlarda hasarlara yol açmış ve can kayıplarına sebep olmuşlardı.

BBC Türkçe, Cihan