Uluslararası bazı kuruluşlar ile ülke temsilcileri İran'ın nükleer enerji tesislerindeki incelemelerini sürdürüyor.

Devlet televizyonu, davet üzerine İran'a gelen 120 ülke ve bazı uluslararası kuruluş temsilcilerinin, Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesislerini gezdiğini duyurdu.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ve İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye'nin eşlik ettiği temsilcilere nükleer tesisler hakkında bilgi verildiği belirtildi.

Ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan Salihi, ''İran, nükleer tesislerini yabancılara açan ilk ülkedir. İran'ın gizleyeceği hiçbir şey yok'' ifadelerini kullanmıştı.

Temsilciler, dün de Arak'taki ağır su reaktöründe incelemelerde bulunmuştu.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) taraf olan ve nükleer enerji faaliyetlerinin UAEK tarafından 24 saat denetlendiğini belirten İran, barışçıl nükleer enerji elde etme haklarından vazgeçmeyeceğini belirtiyor.

İran, nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl ve şeffaf olduğunu göstermek amacıyla nükleer tesislerini yabancı temsilcilerin incelemesine açma kararı almıştı.

Tahran yönetimi, nükleer enerji programının askeri amaçlı olabileceği yönündeki ABD, İsrail ve bu ülkelerin bazı müttefiklerince ortaya atılan iddiaları reddediyor.

AA