Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye, İran ve Azerbaycan'ın çok köklü ortak tarihi geçmişe sahip olduklarını belirterek, bu üç ülkenin bölgesel işbirliği alanlarının genişletileceğini söyledi.

Bakan Davutoğlu, İran'ın ev sahipliğinde Urumiye kentinde yapılan Türkiye-İran-Azerbaycan 1. Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, üç ülke arasında ilişkilerin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Türkiye ile İran arasında Kapıköy-Razi sınır kapısının açılışının yapıldığını hatırlatan Davutoğlu, sınır kapısının açılmasıyla gerek Türkiye-İran ilişkileri gerekse Kafkasya'daki gelişmeler bağlamında çok özel bir gün yaşandığını kaydetti.

Davutoğlu, iki ülke arasında Esendere-Sero, Kapıköy-Razi ve Gürbulak-Bazargan kapılarının açık olduğunu, gelecek aylarda Dilucu Kapısının da açılmasının planlandığını ifade etti.

Kapıköy ve Esendere kapılarında ortak gümrük geçişi uygulamasına başlanacağını bildiren Davutoğlu, bunun iki ülke arasındaki ticaret ve turizmin gelişmesine katkı sunacağını söyledi.

Urumiye?de Türkiye, İran ve Azerbaycan toplantısının sürecini resmen başlattıklarını belirten Davutoğlu, ''Bu, birçok açıdan son derece önemli bir gelişme. Bu üç ülkenin çok köklü ortak tarihi geçmişi var'' dedi.

''Kültürel ilişkileri yoğunlaştırmak, karşılıklı geliş gidişleri artırmak niyetindeyiz. Ayrıca ortak ekonomik projeler gerçekleştireceğiz''? diyen Davutoğlu, ''Üç ülkenin sınır boylarında bölgesel işbirliği alanlarını genişleteceğiz'' ifadesini kullandı.

Bakan Davutoğlu, Hazar'dan Hint Okyanusuna, Karadeniz'den Akdeniz'e kadar açılan üç ülkenin potansiyelinin birleştirilmesine çalışılacağını söyledi.
İran, Türkiye ve Azerbaycan'ın aynı zamanda Kafkasya ülkesi olduğunu, bunun Kafkasya bağlamında da önem arzettiğini belirten Davutoğlu, ''Kafkasya'da barışın, güvenliğin ve istikrarın tesis edilebilmesi için de prensip olarak birlikte çalışma anlayışını vurguladık'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanları düzeyindeki ikinci toplantının Nahçıvan'da yapılacağını kaydeden Davutoğlu, 2012'nin ilk altı ayında da üçüncü toplantının Türkiye'de düzenleneceğini bildirdi.

Davutoğlu, THY'nin Tebriz'e haftada beş sefer düzenlediğini, Urumiye'ye de sefer düzenlenmesi talebini aldıklarını, bu konuda da THY ile gerekli adımları atmaya çalışacaklarını ifade etti.

DAVUTOĞLU'NUN DİĞER TEMASLARI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Urumiy'deki günübirlik temasları kapsamında, İran ve Azerbaycan Dışişleri bakanları ile ayrı ayrı bir araya geldi.
Görüşmelerde, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik konuların ele alındığı belirtildi.

Batı Azerbaycan Valisi Vahid Celalzade ile de görüşen Davutoğlu, daha sonra Urumiye'deki pazar yerini gezerek esnafa hayırlı işler dileğinde bulundu.

URUMİYE (A.A) - Kerim Gülbetekin

Fotoğraflar: Cihan