Kara deliklerdeki gezegenlerde canlı yaşamı kulağa geldiği kadar ihtimal dışı değil.

Discovery,  belkide Dünya’dan daha da ileri düzeyde bir canlı hayatı barındıran gezegenlerin teorik olarak kara deliklerin içinde bulunduğuna dair teorilerini yayınladı. Moskova the Institute for Nuclear Research of the Russian Academy of Sciences  fizikçilerinden Profesor Vyacheslav Dokuchaev’in öne sürdüğü fikir, kara deliklerin yaklaşan bütün maddeleri içine çeken yoğun enerji kuyuları olduğu genel fikrine ters bir fikir olarak göze çarpıyor.  Dokuchaev’e göre bazı kara delikler içerisinde fotonların, parçacıkların ve diğer gezegenlerin belli bir merkez etrafında dönmesini sağlayan yapılar bulunuyor. Merkezde ise zaman ve mekanın sonsuz olduğu düşünülüyor.

Profesörün Kozmoloji veUzay Parçacıkları Fiziği (Journal of Cosmology and Astroparticle Physics) adlı dergide yayınlanan makalesinde, belli kara deliklerin merkezinde, uygun koşullar altında, uzayın ve zamanın dokusunun yeniden oluştuğunu iddia etmektedir.

Genel kabul görmekte olan teoriye göre bir kara delik etrafında, kendisinden kaçabilmek için ışık hızından daha hızlı gidilmesi gereken bi alan oluşturur. Dokuchaev makalesinde kara delik içi dinamik dengelerikavrayabilmek için, bu alanın dışıyla merkez arasında kalan alanda bulunan hipotetik yörüngeler üzerinde çalıştığından bahsediyor. Bu yörüngelerin bilinen yörüngeşer gibi olmaması gerektiğini vurgulayan profesor, bazı spiral yörüngeler üzerinde gezegenlerin kararlı şekilde durabildiğini gözlemlediğini söylüyor.

Dokuchaev aynı zamanda bu gezegenlerin yoğun enerji sahibi olan merkezlerinden yayılan ışıkla yeterince aydınlanabileceğini de hesaplamış durumda. Hatta daha da ileri giderek bu şartların canlı hayatına az da olsa imkan verebilecek  yeterliliğe sahip olduğunu da tahmin ettiğini söyledi.

“Bu gezegen karışık ve zengin kimyasal yapısı ile hayatın gelişimini sağlayabilir” diyen Dokuchaev, “İleri medeniyetler bu gezegenlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde yaşıyor olabilir.” Şeklinde ekledi.

Yıl içinde daha önce, bilim adamları M87 adlı kara deliğin iki katı büyüklüğüne çıktığını gözlemlediklerini açıklamışlardı. Bu kara delik  Dünya’dan en uzak (50milyon ışık yılı) ve en büyük kara delik olarak biliniyor. Araştırmacılar M87’nin geçmişte milyonlarca kara deliğin bir araya gelerek oluştuğunu düşünüyorlar.

Turkishny.com