ABD Başkanı Barack Obama, Detroit'teki saldırı girişimden ülkenin son anda kurtulduğunu ve bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Obama, Noel tatili için gittiği Hawai'den dönüşünde Beyaz Saray'da üst düzey bir güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. Detroit'teki saldırı girişiminin konuşulduğu toplantıda, alınacak önlemlerin değerlendirildiği bildirildi. Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Obama, Amerikan istihbaratının bu konuda çok sayıda bilgi aldığını ancak bunları bir araya getirmek konusunda başarısız olduğunu söyledi. Obama, şöyle konuştu: "Amerikan hükümeti, Noel günü yaşanan girişimi ortaya çıkaracak ve muhtemelen önleyecek yeterli bilgiye sahipti. Ancak istihbarat ekibimiz, zanlının uçuş yasağı konulanlar listesine alınmasını sağlayabilecek bu bilgileri bir araya getirmede başarısız oldu. Diğer bir ifadeyle, bu istihbarat toplanması açısından bir başarısızlık değil, bu sahip olduğumuz istihbaratın bir araya getirilip değerlendirilmesi konusundaki bir başarısızlıktı. Bilgi ortadaydı ve ona ihtiyacı olan birimlerin de ulaşma imkanı vardı. Bizim profesyonel ekibimiz onu aramak ve bir araya getirmek için eğitildi. Bu kabul edilemez ve buna müsamaha göstermeyeceğim."

YENİ REFORMLAR HAYATA GEÇİRİLECEK

Güvenlik ekibinden bu hafta içinde ilk durum değerlendirmesini yapmasını istediğini, böylece yeni reformların hemen hayata geçirilebileceğini belirten Obama, "Tekrar tekrar öğrendik ki, bilgileri bir araya getirmek ve acilen harekete geçmek, düşmanımızdan bir adım önde kalmak için kritiktir. Dolaysıyla daha iyisini yapmamız lazım ve daha iyisini de yapacağız. Bunu hızlıca gerçekleştirmeliyiz. Amerikalıların yaşamı bunun üzerinde." diye konuştu.

"ZOR KURTULDUK"

Guantanamo üssünün kapatılması düşüncesinin devam ettiğini belirten Obama; üssü, Amerikan emniyeti ve güvenliğini muhafaza edecek biçimde kapatacaklarını yineledi.

Öte yandan toplantıdan basına sızan bilgiye göre Obama içerdeki konuşmasında, "Kurşun sıyırdı geçti. Sistem çalıştığı için değil… Cesur kişiler (uçak yolcuları) tarafından önlendi ve bu kabul edilemez." diye konuştu.

ABDULMUTTALİB'İN VİZESİ İPTAL EDİLDİ

Başkan Obama, yurtdışındaki temsilciliklere, verdikleri vizeleri gözden geçirmeleri talimatı gönderildiğini de söyledi. Dışişleri Bakanlığı da terörle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bazı vizeleri iptal etti. Bu kişiler arasında Detroit uçağında bomba patlatmaya çalışan Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib de bulunuyor.

(CİHAN)