İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'den sonra bu kez de üst düzey İsrailli askeri yetkililer tutuklanma korkusuyla İngiltere gezisini iptal etti. Bir İngiliz Mahkemesi, daha önce aldığı karar doğrultusunda Gazze'de savaş suçu işledikleri gerekçesiyle üst düzey İsrailli yetkililere yönelik tutuklama kararı çıkarmıştı. İngiliz askeri yetkililerinin davetlisi olarak İngiltere'ye gitmeye hazırlanan İsrailli askeri yetkililer, kendilerine tutuklanmayacaklarına dair garanti verilmediğinden dolayı gezinin iptal edildiğini açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon konuyla ilgili olarak İngiliz genel savcısına çağrıda bulunarak, konunun artık hoşgörü içinde değerlendirilemeyeceğini ve iki ülke ilişkilerine zarar vermeye başladığını söyledi. İsrail Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz ay İngiltere'ye çağrıda bulunarak "bu saçma duruma" bir an önce son verilmesini istemişti.

İngiliz Mahkemesi, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğini belirten Filistinli grupların talebi doğrultusunda almıştı. ABD'nin yanı sıra İngiltere de İsrail'in izlediği politikalara destek verdiği gerekçesiyle sık sık Filistin ve Arap kamuoyu tarafından protesto ediliyor.

İsrail'in geçtiğimiz yılbaşında gerçekleştirdiği saldırılar sonucu Gazze yerle bir olmuş, bin 400'den fazla Filistinli de hayatını kaybetmişti.

BM de konuyla ilgili olarak hazırladığı bir raporla İsrail'in savaş suçu işlediğini tescillemişti.

(CİHAN)