Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili sözleriyle gündeme gelen, emekli büyükelçilerimizden İnal Batu'nun kızı Pelin Batu, Bugün gazetesine verdiği röportajda çocukluğunun babasının Ermeni terör örgütü ASALA tarafından öldürüleceği korkusuyla geçtiğini açıkladı.

Babasının 40 arkadaşının sırayla öldürüldüğünü açıklayan Batu, "Dolayısıyla çocukken tabii ki annem, babam bize bunları anlatmıyordu ama bütün hayatımız o kurşun geçirmez camlar içinde geçti. Oradan oraya gidiyorsun, hep yanımızda koruma vardı ve bu beni çok rahatsız ediyordu. Okula giderken bir koruma ve şoförle gidiyorduk. Kapının önünde bırakıyorlardı. Bir süre sonra bu terörizm olayları bitti, daha rahatladık," diye konuştu.

Eski ABD büyükelçilerinden İnal Batu'nun kızı olan Pelin Batu, "Bir de babam her zaman göz önünde bir büyükelçi oldu. Çok kolay bir hedef olabilirdi. Ben "Bu camlardan nefret ediyorum" dediğimi hatırlıyorum. Çünkü kapıyı bile açamıyorsun. Zırhlı. Kurşun geçirmez. O kadar ağır ki... Çocukken camlardan nefret ediyorsun. İnce cam araba istiyorsun. Camlar açılmıyordu. Açamıyorduk, içeride havasızlıktan boğuluyorduk. Basit şeyler ama çocukları etkiliyor," dedi.