Yemen'den gelen haberlere göre başkent Sanaa'daki ABD, İngiltere ve Fransa büyükelçilikleri, Yemen güvenlik güçlerinin altı kamyon dolusu silah ve mühimmatın izini kaybetmesi üzerine kapatıldı.

Fransa, İngiltere ve ABD'den bir gün sonra bugün, büyükelçiliğini kapalı tutacağını ilan etmişti.

Bu gelişme, Noel günü ABD'de bir yolcu uçağını havaya uçurma girişimiyle ilişkili ve El Kaide ile bağları bulunan bir örgütten gelen tehditleri takip ediyor.

Yemen hükümetine bağlı kaynaklar ise güvenlik güçlerinin başkent Sanaa'nın kuzeyinde iki militanı öldürdüğünü açıkladı.

Pazar günü ABD ve İngiltere, Sanaa'daki büyükelçiliklerini El Kaide'den gelmekte olan tehdit nedeniyle kapattıklarını açıklamışlardı.

Yemen hükümeti ise ülkedeki tüm El Kaide şüphelilerini gözlem altında tuttuklarına dikkat çekti.

Yemen hükümeti ayrıca, komşu ülkelerden topraklarına sızabilecek militanları önlemek amacıyla sahil şeridindeki güvenlik önlemlerini de artırdığını açıkladı.

El Kaide tehdidi

ABD geçen ay Noel günü Detroit kenti üzerinde bir yolcu uçağını havaya uçurma girişiminde bulunan ancak yakalanan kişinin, patlayıcıları, Yemen'de El Kaide ile bağlantılı bir gruptan edindiğini ve bu gruptan eğitim aldığını belirlediklerini açıklamıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı John Brennan, El Kaide'nin Yemen'de bir kaç yüz üyesinin bulunduğunu ve bunların giderek daha fazla tehdit oluşturmakta olduklarını söyledi.

Brennan, ''Pakistan, Afganistan ya da Yemen, nerede olursa olsun el Kaide'yi imha etmeye kararlıyız'' dedi.

ABD'nin bölge komutasındaki en üst düzey yetkilisi General David Petraeus, haftasonunda Yemen Cumhurbaşkanı ile bir araya gelerek El Kaide örgütüyle mücadelede işbirliğinin nasıl geliştirilebileceğini tartıştı.

BBC Sanaa muhabiri Jonathan Head, Yemen hükümetinin, güvenlik güçlerinin, El Kaide'yi kontrol altında tuttukları yolunda güven verici açıklamalar yaptıklarını söylüyor.

Hükümetin açıklamasına göre üç hafta önce grubu hedef alan bir askeri operasyonda 34 militan öldürülürken, İngiltere Büyükelçiliğine yönelik saldırı planları da önlendi.

Bununla beraber Batılı hükümetler Yemen'in daha fazlasını yapmasını umuyor.

Son sekiz yıl içinde, ABD ve İngiltere'nin verdikleri güvenlik desteğini artırmalarına rağmen, hükümetin nüfuzunun zayıf olduğu kesimlerde El Kaide güçlenmeyi başarmış görünüyor.

Petreaus'un ayrıca Guantanamo Üssü'ndeki gözetim merkezinden bırakılacak tutukluların durumunu da görüştüğü sanılıyor.

Bu kişilerin yarısının Yemen asıllı oldukları ve son yıllarda serbest bırakılan bazı tutukluların El Kaide'nin lider kadrosunda önde gelen konumlara geldikleri ifade ediliyor.