Yeni Zelanda ve Avustralya, 2010'a havai fişek gösterileriyle girdi.

Yeni yıla giren Yeni Zelanda'nın en büyük kenti Auckland, 2010'u havai fişek gösterisiyle karşıladı. Kentteki Sky Tower'dan atılan havai fişeklerin patlaması kentin büyük bölümünden izlendi. 2010'u karşılayan Avustralya'nın Sidney kentinde de 1,5 milyon kişi yeni yıl kutlaması için toplandı. Sidney'deki Liman Köprüsü'nde (Sydney Harbour Bridge) görkemli havai fişek gösterisi düzenlendi.

Avustralya Polis Bakanı Michael Daley, Avustralyalıları alkol tüketiminde ölçülü olmaya çağırdı.
Yeni yıl için Paris, Berlin, Londra ve New York gibi birçok kentin meydanlarında binlerce kişinin toplanması bekleniyor.-FİLİPİNLER'DE YENİ YIL KUTLAMALARINDA YÜZLERCE YARALI-

Bu arada, Filipinler'deki yeni yıl kutlamaları sırasında ateş açılması sonucu ve havai fişek patlamalarında yüzlerce kişi yaralandı.

Sağlık Bakanı Francisco Duque, daha gecenin ilk saatlerinde 230 kişinin yaralandığını bildirirken, gece yarısı bu sayının katlanacağından endişe ediliyor.

Halkın yaygın batıl inançları olduğu Filipinler'de, ülke çapındaki 50'yi aşkın hastanenin olası yaralanmalara karşı tedbir aldığı bildiriliyor. Çin geleneğinden etkilenen çoğu Filipinli'nin gürültülü yeni yıl kutlamalarının kötülükleri, talihsizlikleri ve belaları kovduğuna inanıyor.

Çin, 2010'a sessiz merhaba dedi

Çin, 2010 yılına merhaba dedi. Çinliler genelde havanın da soğuk olması nedeniyle yılbaşını evlerinde televizyonların verdiği yeni yıl eğlence programlarını izleyerek karşıladı. Pekin'de yeni yıla girildiği anda sokaklar sessizliğini korudu. Şehrin bazı gece eğlence mekânlarında ise yeni yıl kutlaması yapıldı.

Çin'in güneyindeki Guangzhou şehrinde ise görkemli yeni yıl programı düzenlendi. Çin devlet televizyonu tarafından canlı olarak yurtiçin ve yurtdışına yayınlanan programda Çin'in ünlü sanatçıları sahne aldı. Programda sahne alan bir çok yabancı sanatçı ve yabancı gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Bu arada Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao da yeni yıl mesajı yayınladı. Başkent Pekin'de yeni yıl nedeniyle havai fişek ve çatapatlar güvenlik gerekçesiyle şehir merkezi ve çevresinde yasaklandı. Geçen yıl Çin yeni yılında atılan havai fişekler nedeniyle Çin merkez televizyonunu CCTV'nin tamamlanmak üzere olan yeni binasında yangın çıkmıştı.

Yeni yıl hazırlıkları kapsamında ülkedeki hemen her yer Noel simgeleriyle donatıldı. Çinliler geleneksel yeni yıl bayramına (Bahar bayramı-Chunjie) ise Şubat ayında girmeye hazırlanıyor.

Çin'in en büyük kenti Şanghay'da ise yeni yıl dolayısıyla şehrin bazı önemli mekanları ışıklandırıldı.

Çin'den önce de Yeni Zelanda ve Avustralya, 2010'a havai fişek gösterileriyle girmişti.

Tayland'da yeni yıl coşkusu

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki yeni yıl kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı. Bangkok Belediyesi ve Tayland Turizm Otoritesi'nin organizasyonuyla Ratchaprasong Meydanı'nda yapılan kutlamalarda gece boyunca ünlü müzisyenler sahne aldı. Herhangi bir tatsız olay olmaması için halk alana sıkı güvenlik kontrolleri sonrası alana alındı. Bangkok'ta yeni yıl kutlamalarında bin 700 polis görev yaptı.

Kutlamaya katılanların sadece Tayland halkından oluşmadığı, yılbaşı ve Noel tatilini tropik iklimlerde değerlendirmek isteyen turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Kutlamaların yapılabilmesi için meydana çıkan caddeler saat 18.00'den itibaren trafiğe kapatıldı. Saatler gece yarısına yaklaşınca dünyanın en uzun oteli ve en uzun betonarme binası olan Baiyoke Sky üzerindeki sayaç çalıştırıldı ve tam gece yarısında havai fişekler ateşlendi.

Kazakistan'da Yeni Yıla Girildi

Kazakistan yeni yıla Türkiye'den 4 saat önce ''merhaba'' dedi. 2010 yılının ilk dakikalarında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, yaptığı yazılı açıklama ile yeni yıldan beklentilerini dile getirdi.

''Yeni yıl hayallerimizin gerçekleştiği bir yıl olacaktır'' diyen Nazarbayev, 2010 yılında Kazakistan'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığı görevini üstleneceğini ve yeni yıl ile birlikte Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında Gümrük Birliği'nin gerçekleşeceğini bu nedenle yeni yılın ülke açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Nazarbayev, 2010 yılı ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

''Biz yeni yılla birlikte AGİT başkanlığını devralacağız. Bu devletimizin uluslararası prestijinin önemli bir göstergedir. Bu görevi tabii ki layıkı ile yerine getireceğiz. 1 Ocak aynı zamanda Belarus, Rusya ve Kazakistan'ın Gümrük Birliği'ne başlangıç tarihidir. Bu ortak ekonomik alanın oluşturulmasının da ilk adımı olacaktır. Kazakistan böylece yaşam kalitesini arttıracaktır''

2010 yılının Kazakistan'ın, Birinci Beş Yıllık Planı uygulamaya başlatacağı yıl olacağına işaret eden Nazarbayev, ''Hepimizin hayal ettiği güçlü, müreffeh ve saygın bir ülke kesinlikle gerçekleşecektir. Yeni yıl hayallerimizin gerçekleştiği bir yıl olacaktır'' diye konuştu.

Kazak halkının yeni yılını kutlayan Nazarbayev, ''Yeni yılın her eve sağlık, huzur ve refah getirmesini diliyorum'' dedi.

Özbekistan yeni yılı 'Ağrı Dağının Eteğinde' türküsüyle karşıladı

Yeni yıla günler öncesinde hazırlıklar yapan Özbekistan, 2010'u Türkçe türküyle karşıladı.

Başkent Taşkent'te Mustakillik Meydanı'nı (Bağımsızlık Meydanı) dolduran binlerce insan, yeni yıla alanda yankılanan 'Ağrı dağının eteğinde' türküyle merhaba dedi. Yeni yıl için önemli hazırlıkların yapıldığı meydan renkli görüntülere sahne oldu.

Yüzlerce insanın yeni yılı karşılama adına akın ettiği Mustakillik Meydanı, 2010'a sayılı dakikaların kaldığı bir sırada 'Ağrı dağını eteğinde' türküsüyle yankılandı. Meydanı dolduran her yaştan yüzlerce insan Türkçe türküyle coştu. Yediden yetmişe her yaştan insanlardan oluşan kalabalık yerel sanatçılar tarafından seslendiren 'Ağrı dağının eteğinde' türküsüne coşkulu danslarıyla eşlik etti.

Yeni yıl öncesinde ülkedeki kutlamaların odak noktasını oluşturan başkent Taşkent'teki Mustakillik Meydanı insanlarla dolup taştı. Bir taraftan alanda dikilen 25 metre yükseklikteki yapay cam ağacının etrafında dolanan insanlar bir taraftan da alanda kurulan sahnede seslendirilen parçalara dans ederek eğlendiler.

Bu arada güvenlik gerekçesiyle havai fişek satışı ve ithalatının geçici olarak yasaklandığı Özbekistan'da yeni yıl dolayısıyla herhangi bir havai fişek gösterisi yapılmadı. Buna rağmen başkent Taşkent'te yeni yıl gecesinde kenar mahallerdeki bazı kent sakinleri ellerindeki sayılı fişekleri ateşledi. Kent semaları az da olsa havai fişek gösterileriyle renklendi.

Yeni yılın ilk dakikalarında Cihan'a konuşan kent sakinleri öncelikle yeni yılın hayırlı olmasını dilediler. İyi niyet temennilerini dile getiren Taşkentliler, Türk halkına salamlarını yolladı ve yeni yıllını kutladı.

Taşkent Emniyet Müdürlüğü'nün sıkı güvenlik önlemleri aldığı meydanda herhangi bir tatsız olay yaşanmadı.

AA-Cihan