Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunun takasında Türkiye'nin de "tamamen resmin içinde" olduğunu bildirdi. Haftalık basın toplantısında İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunun takasında Türkiye'nin de adının geçtiğinin hatırlatılması üzerine Özügergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ABD ve diğer ilgili ülkelerin yetkilileri ile her gün olmasa bile gün aşırı görüştüğünü belirterek, "Yani Türkiye tamamen resmin içinde ve ayrıntılara da müdahale eder bir şekilde resmin içinde" diye konuştu.

Özügergin, bu konunun uluslararası toplumun gündemini uzun zamandır meşgul ettiğini anımsatarak, Türk dış politikasının ana esaslarından birinin, sorunların diyalog yoluyla çözümlenmesi olduğunu vurguladı. Diyalog yolunun dışındaki seçenekleri değerlendirmediklerini ve dile getirilmesini bile uygun bulmadıklarını söyleyen Özügergin, telkinlerinde, bütün tarafları tatmin edecek ve mevcut endişeleri giderecek bir çözüme varmaları için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun "resmin içinde" olduğunu belirten Özügergin, edilgen değil etken bir konumda olunduğunu söyledi.

Uranyum değişimi konusunda temel ilkelerde anlaşan tarafların, ayrıntıdaki görüş farklılığı sürüyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) hazırladığı, ABD, Rusya ve Fransa tarafından da kabul edilen, ancak Tahran yönetiminin reddettiği öneri çerçevesinde, İran'ın düşük ölçekte zenginleştirdiği uranyumunun yüzde 80'ini iade edilmek kaydıyla yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi için Rusya'ya, yakıta dönüştürülmesi için de Fransa'ya gönderilmesi öngörülüyor.

Tahran yönetimi ise ihtiyacı oranında zenginleştirilmiş uranyumu temin için; ilgili ülkelerden doğrudan satın alma, kendi topraklarında eş zamanlı değiş-tokuş yapma ve son olarak da yerli üretimi öneriyor.

İran, yaklaşık 200 hastanenin ihtiyacını karşılamaya yönelik radyoizotoplar için Tahran'daki araştırma reaktörüne yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum satın almak istediğini UAEK'ye bildirmiş, ardından taraflar arasında konuya ilişkin müzakerelerde bulunulmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest dün yaptığı açıklamada, uranyum değişimi için kendi topraklarının dışında Türkiye, Brezilya ve Japonya'nın adlarının geçtiğini kaydetmiş ve Türkiye'de takas yapılıp yapılmayacağının kesinliğine ilişkin olarak, ''Hiçbir özel yer kesin değil'' ifadesini kullanmıştı.

AA