Parayla saadet olmaz diyen teröristin ilginç hikayesi Delta Havayolları’nın Amsterdam-Detroit seferini yapan Airbus 330 tipi yolcu uçağını, havada patlatmaya çalışan 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdulmuttalip’in, Nijerya’nın en zengin bankerlerinden ve eski Ekonomi Bakanı Ömer Abdulmuttalip’in oğlu olduğu ortaya çıktı. Bacağına bağladığı bombayla 189 kişinin bulunduğu yolcu uçağını patlatmak isterken ateşleyicinin tutukluk yapması sayesinde amacına ulaşamayan Abdulmuttalip, yolcuların müdahalesi sonucu etkisiz hale getirilmişti. Vücudunda, bacağına bağladığı patlayıcı maddenin neden olduğu 3. dereceden yanıklarla polise teslim edilen Abdulmuttalip, Londra’nın en gözde üniversitelerinden Univesity College London’da “makine mühendisliği” eğitimini bitirmiş ve geçtiğimiz yıl mezun olmuştu.


KIZ ARKADAŞI YOKTU

Londra’daki sınıf arkadaşları tarafından “Biggie” takma adıyla anılan Abdulmuttalip, “çok çalışkan ve radikal dinci bir öğrenci” olarak hatırlanıyor. Sınıf arkadaşlarından Fabrizio Cavallo Marincola “Beraber çok zaman geçirdik. Biz ders çalışırken o ibadet ederdi. Çok dindardı ve sessiz biriydi, kız arkadaşı olduğunu sanmıyorum, fazla sosyal değildi. Böyle bir şey yapacağı aklımın ucundan geçmezdi” diyor. Üniversitede dersine giren bir profesör de Abdulmuttalip için “çok çalışkan bir öğrenciydi” dedikten sonra “ama radikal dinciydi” ifadesini de ekleme gereğini hissediyor. Abdulmuttalip’in Londra’da okurken oturduğu daire, sıradan bir Londralı’nın veya öğrencinin oturabileceği bir yer değil. Önceki gün polis tarafından arama yapılan ve birçok eşyaya el konulan 3 milyon sterlinlik daire, Londra’nın en lüks semtlerinden Marylebone’da bulunuyor. Mercedes ve BMW gibi pahalı otomobillerin uzun park sıraları oluşturduğu bir sokakta oturan, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinin makine mühendisliği bölümünden mezun olan bir gencin, bacağına bombalar bağlayarak uçağa binecek noktaya nasıl vardığı büyük merak konusu.

İŞTE PARAYLA SAADET OLMAZ DİYEN TERÖRİSTİN PORTRESİ

- Genç teröristin babası eski Nijerya Ekonomi Bakanı ve ülkenin önde gelen bankerlerinden.
- Bacağına bomba bağlayarak uçağa binen terörist, Londra’da Mercedes ve BMW gibi lüks otomobillerin uzun sıralar oluşturduğu bir caddedeki 3 milyon sterlinlik evde oturuyor.
- Bir yıl önce, dünyanın en seçkin üniversitelerinden College Of London’da Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi.
- Yemen’de El Kaide tarafından eğitildi. Son aylarda vize alamadığı için İngiltere’ye gidemiyordu.
- Babası Nijerya’nın ABD’deki büyükelçiliği vasıtasıyla oğlunu ihbar etmişti. ABD güvenlik birimleri oğul Abdulmuttalip’i fişledi, ancak “izlenecekler” listesine alma gereği duymadı.

BABASI ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE İHBAR ETMİŞ

Eylemine kadar, herhangi bir terör eylemine karışmayan Abdulmuttalip’i, ilk ihbar eden babası oldu. Nijerya’nın kuzeyindeki Kaduna’da yaşayan ailenin bir üyesinin anlattıklarına göre, oğul Abdulmuttalip, okulu için gittiği Londra’dan ülkesine dönünce eğitimine Mısır ya da Suudi Arabistan’da devam etmek istediğini söyledi, ancak oğullarının “bazı güvenilmez kişilerle bağlarını kuvvetlendirdiğinden” endişe duyan ailesi, onun bu isteğini reddetti. Bunun üzerine Abdulmuttalip, eğitimi için Mısır ya da Suudi Arabistan yerine Dubai’ye gitti. Dubai’den ailesine SMS gönderen Abdulmuttalip, mesajında, “yeni bir hayata başlamak için Yemen’e gittiğini, kendisine ulaşılmasının artık zor olacağını, çünkü SIM kartını çöpe attığını” bildirdi. Oğlundan gelen bu mesaj üzerine baba Abdulmuttalip de ABD Büyükelçiliği’ne giderek, oğullarının “bir tür cihad eylemine” katılmak üzere Yemen’e gittiğinden endişe ettiklerini aktardı. ABD güvenlik birimleri Abdulmuttalip’i şüpheliler listesine aldı, ancak takip edilecekler listesine alınmasına gerek duyulmadı. Böylece Abdulmuttalip zorluk çekmeden Amsterdam’dan ABD’ye uçan Delta Havayolları’na ait uçağa binmesi için gereken turistik vizeyi aldı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İKİ KAT ARTTI

Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağında, El Kaide üyesi teröristin bombalı saldırı girişiminin ardından Avrupa’daki havaalanlarının güvenlik tedbirleri artırılırken, Atatürk Havalimanı’ndaki ABD seferlerinde yolcuların uçağa biniş öncesi geçtikleri son kontrol noktasındaki güvenlik önlemleri de iki katına çıkartıldı. Terminal içersindeki polisin yaptığı GBT uygulamasının da daha sıkılaştırıldığı öğrenildi. Var olan ‘sarı alarm’ seviyesine göre güvenlik önlemlerinin devam ettiğini belirten Atatatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, Amerika’daki olay sonrası güvenlik görevlilerinin aramalarda daha hassas davrandığını söyledi. Öte yandan, İngiltere, İtalya, İspanya ve Hollanda’da yolcuların denetlenmesi sıklaştırılırken, Noel ve yeni yıl nedeniyle artan havayolu trafiği üzerine, diğer güvenlik tedbirlerinin de güçlendirildiği öğrenildi.