Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Azerbaycan için bölgedeki en büyük sorunun Dağlık Karabağ sorunu, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklar ve zorunlu göçmenlerin durumu olduğunu belirtti. Memmedyarov, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında olduğu bir durumda istikrar ve güvenlikten bahsedemeyeceklerine işaret etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Dışişleri Bakanlığı konutunda düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Davutoğlu'nun yeni ikametgahını ziyaret eden ilk dışişleri bakanı olmaktan ve burada ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Memmedyarov, Davutoğlu ile yaptığı görüşmede Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini detaylı olarak konuşma fırsatı bulduklarını, iki ülke ilişkilerinin çok yüksek düzeyde olduğunu kaydetti. İki ülke cumhurbaşkanlarının sık sık görüştüklerini, ortak ekonomik komisyonlar ile iki ülkeyi ilgilendiren konuların müzakere edildiğini belirten Memmedyarov, gelecek yıl Karma Ekonomik Komisyon toplantısının Bakü'de düzenleneceğini bildirdi. Elmar Memmedyarov, özellikle doğal gaz konusunda olmak üzere, ekonomik ilişkilerin devamı ve geliştirilmesi için kendisiyle birlikte Azerbaycan iş adamlarının da Ankara'yı ziyaret ettiğini söyledi.

Enerji alanındaki ortak çalışmalarla her iki ülkeyi de büyük bir geleceğin beklediğinin altını çizen Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve Bakü-Tiflis-Kars demir yolu projelerinin bu ortak çalışmaların örneği olduğunu kaydetti.

Memmedyarov, Davutoğlu ile öncelikli olarak bölgedeki istikrarın sağlanması konusunu ayrıntılı şekilde görüştüklerini belirterek, Azerbaycan yönetiminin bölgede istikrar ve güvenliğe büyük önem verdiğini söyledi. Memmedyarov, "Azerbaycan için bölgedeki en büyük sorun; var olan Dağlık Karabağ sorunu, Ermenistan'ın işgal ettiği topraklar ve zorunlu göçmenlerin durumudur. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında olduğu bir durumda istikrar ve güvenlikten bahsedemeyiz" diye konuştu.

Bölgede ve dünyada güçlü bir ülke olan Türkiye'ye sorunları hakkında bilgi verdiklerini kaydeden Konuk Bakan, atılan adımlarla olumlu gelişmeler elde etmeye çalıştıklarını belirtti.

Afganistan ve diğer bölgesel konulara da değindiklerini bildiren Memmedyarov, Azerbaycan askerlerinin Afganistan'da Türk askerleriyle birlikte barışa hizmet ettiklerini vurguladı. Dünyada ve AB'de meydana gelen gelişmeleri de görüştüklerini belirten Memmedyarov, Davutoğlu ile ABD ve AB ile ilişkiler konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını aktardı.

İki ülke arasında bugünkü basın toplantısından önce imzalanması öngörülen vize muafiyeti anlaşmasının neden imzalanmadığının sorulması üzerine Azeri Bakan, bu soruyu kendisinin yanıtlamak istediğini söyleyerek, bu anlaşmaya ilişkin Türkiye tarafındaki işlemlerin tamamladığını, ancak Azerbaycan tarafının bürokratik süreci tamamlayamadığını, ileride başka sorunlar yaşanmaması için Azerbaycan'ın da bu süreci tamamlaması gerektiğini belirtti. Davutoğlu da anlaşmanın imzalanmamasının tamamen teknik nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

Memmedyarov, basın mensuplarının son dönemde iki ülke ilişkilerinde yaşanan sorunları hatırlatarak, Türkiye'den beklentilerini sorması üzerine, Türkiye'nin Azerbaycan'daki herkesin kalbinde ayrı bir yerinin olduğunu söyledi. Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Azerbaycan Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin desteğini her zaman hissettiklerini vurguladı.

Davutoğlu ile görüşmelerinin sayısal ifadelerle değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Memmedyarov, Davutoğlu ile resmi ve gayri resmi olarak her toplantıda görüştüklerini ve bu görüşmelerin de kardeşlik atmosferinde gerçekleştiğini ifade etti.

AA

Fotoğraflar: AA