Göçmenlik Yetkilileri kapısını çaldıktan 5 ay sonra evini ve eşyalarını satan ve kocasının çalıştırdığı işyerini kapatan Norma Villeda, şimdilerde görümcesine ait bir karavanda kalıyor. Sahip olduğu tüm mal varlığından geriye kalanları üç valizin içerisine sığdıran Meksikalı göçmen, şu sıralar sahip olduğu en değerli şeyi de kaybetmenin korkusuyla yaşıyor.

Villeda, göçmenlik yetkilileri kendisini bu ayın sonunda Meksika'ya yolladıklarında, Birleşik Devletler'de dünyaya gelen kızı Nancy'yi geride bırakmak zorunda kalacak.

"Ailemin bu ülkeye geliş sebebi, yeni bir hayat kurmaktı. Daha iyi bir gelecek ve daha iyi koşullar için gelmişler," diyen küçük Nancy, Apex Lise'sinde 3.9 ortalamaya sahip başarılı bir öğrenci.Son yıllarda göçmenlere karşı tutumunu sertleştiren Federal Hükümet, onlarca yıldır Birleşik Devletler'de kaçak olarak yaşayan göçmenleri sınır dışı etmeye başladı. Sınır dışı edilen göçmenlerden çocuk sahibi olanlar ise hayatlarının en zor kararını vermek zorunda bırakıldılar; ya Birleşik Devletler vatandaşı olan çocuklarını kendileri ile birlikte imkansızlıklar yüzünden kaçıp geldikleri ülkeye geri götürecekler, ya da onlardan ayrılmayı göze alıp çocuklarının ABD'nin vatandaşlarına sunduğu imkanlardan faydalanabilmesi için fedakarlık edecekler.

Göçmenlik avukatları bu durumla karşılaşan birçok göçmenin ikinci seçenek üzerinde yoğunlaştığını, çünkü ailelerin geri dönecekleri ülkelerinde çocukları için bir gelecek göremediklerini belirtiyorlar. N.C. Adalet Merkezinden bir göçmenlik avukatı olan Attracta Kelly, "Birçok müvekkilim çocuklarını bu ülkede bırakmayı seçtiler. Zira çocuklarının okula devam etmelerini istiyorlar. Her iki koşulda da bu göçmen aileler için çok zor ve acı verici bir karar," diyor.

Federal Göçmenlik Yetkilileri ise ortaya çıkan bu üzücü durumun kaçak göçmen ebeveynlerin suçu olduğunu ileri sürüyorlar. "Çocuk sahibi olmanız, sizi ülkenin kanunlarından muaf yapmaz," diyen yetkililer hükümetin sadece olağanüstü durumlar söz konusu olduğunda yumuşaklık gösterdiğini belirtiyorlar.

Norma Villeda, 1997 yılında göçmenlik statüleri ile ilgili bir mahkeme oturumuna katılmadıkları için sınır dışı ediliyorlar. Kendilerine vize alma garantisi veren bir avukata kocası Oscar ile birlikte 300'er dolar ödediklerini belirten Norma, avukatın daha sonra ortadan kaybolduğunu söylüyor.

Katılmaları gereken duruşmada bulunmamaları üzerine haklarında sınır dışı edilme kararı verilen Meksikalı çift, çocukları Nancy'yi okuluna devam etmesi için Birleşik Devletler'de bırakacaklar.

Turkishny.com