İngiliz Daily Telegraph gazetesi, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton'ın 1996 yılında Filipinler'de suikast girişiminden kıl payı kurtulduğunu yazdı.

Gazete, Amerikalı hukuk Profesörü Ken Gromley'in yeni kitabında yer alan bu iddiayı, sayfalarına taşıdı. Kitaptaki iddiaya göre, Clinton'a suikast girişimi, 1996 yılında, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu için gittiği Filipinler'in başkenti Manila'da, El Kaide lideri Usame bin Ladin'e bağlı teröristlerce düzenlenmek istendi.

Gromley'in, suikast girişimini, eski CIA Başkanı Louis Merletti'nin kendisine anlattığını söylediği belirtilen habere göre, Clinton, Filipinli bir siyasetçiyi ziyareti sırasında aracıyla, bomba yüklü bir köprüden geçecekti, ancak korumaların şifreli telsiz konuşmalarını tespit etmesi üzerine yol değiştirilerek suikast önlendi.

Gazete, Amerikalı hukuk profesörünün daha sonra köprünün altında bomba bulunduğunu kitabında yazdığını belirterek, o dönemde biri Manila Havaalanı, diğeri de toplantının yapılacağı yerde olmak üzere iki bomba bulunduğu yönündeki haberlerin basında yer aldığını, ancak dikkatlerin El Kaide yerine, Filipinler'deki komünist isyancılara çevrildiğini anımsattı.

AA