Geçtiğimiz Cuma gecesi TurkishNY haber portalının 5. yılını kutladığı gecede muhteşem bir konser veren Ajda Pekkan'ın performansı Amerikan gazetelerine konu oldu. Ajda Pekkan'ın Türkiye'de "Süperstar" olarak anıldığından bahseden New York Times, "Türk Pop divasının Sınır Tanımayan Müzik Turu" başlıklı haberinde, Türk pop müziğin tecrübeli sesine övgüler yağdırdı. Gazete, 63 yaşındaki sanatçının albümlerinin milyonlarca sattığını ve Manhattan Hammerstein Ballroom'da Cuma akşamı verdiği konserde her kuşaktan hayranlarının şarkılarına, ellerinde salladıkları Türk bayraklarıyla eşlik edip, kendisine çiçek verdiğini yazdı.

Ünlü sanatçının sesinin Amerikalılar için ünlü sanatçı Cher'i hatırlattığını fakat Türk Süperstarın sesinin daha kozmopolit desenler taşıdığını yazan New York Times, 1970'lerde Fransa'da yaşayan Pekkan'ın orada bir pop star olduğunu ve sanatçının 1980 yılında Türkiye'yi Eurovision Şarkı yarışmasında Petrol şarkısı ile temsil ettiğini belirtti. Şarkının Japonca, Yunanca, Almanca ve İspanyolca versiyonlarının da yapıldığını hatırlatan gazete, Ajda Pekkan'ın ingilizce yazılmış birçok popüler şarkının Türkçe versiyonlarını başarıyla yorumladığından bahsetti.
Bu konudaki en başarılı çalışmasının Gloria Gaynor'a ait "I Will Survive" adlı şarkının Türkçe versiyonu olduğunu yazan New York Times, Pekkan'ın sadece İngilizce şarkıları Türk diline uyarlamakla kalmayıp, aynı zamanda Fransız, Yunan,İsrail ve Slav melodilerini de "kültürlerin buluştuğu" Türk pop müziğine kazandırdığını yazdı.

Türk diasporasından oluşan bir dinleyici kitlesine konser veren Pekkan'ın geleneksel enstrümanların eşliğinde Orta Doğu ve Türk ezgileriyle harmanlanmış Batı melodilerine yer verdiğini yazan Times, sanatçının konserinde yer verdiği Aşık Veysel'e ait "Uzun İnce Bir Yoldayım" adlı şarkıya da dikkat çekti.

Pekkan'ı uluslararası pop müziğin Divası olarak tanımlayan New York Times, Süperstar'ın disko, Avrupa-pop ve aşk şarkısı melodilerini de başarıyla yorumladığını yazdı.

Turkishny.com