Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) Haitili bir kadına gözaltında tutulduğu sürece sağlık sorunlarını görmezden gelerek tedaviden mahrum bırakması sebebiyle 47,500$ tazminat ödemeye mahkum edildi. Rosemaria M. isimli kadının avukatları, müvekkillerinin 7 ay boyunca göz altında tutulduğunu ve kanaması ve ağrısı olduğu halde kendisine gerekli olan tedavi hizmetinin sağlanmadığını belirttiler.

ICE'ye gönderilen sağlık raporlarında kadının ameliyat edilmesi gerektiği fakat Cezaevi doktorlarının kadının şikayetlerine ehemmiyet vermediklerini söyleyen Avukat Tania Galloni, kadının kendi doktoru tarafından tutulan tıbbi kayıtlara ulaşılmasına da izin verilmediğini belirtti.

Florida Göçmen Müdafa Merkezi'nin ICE'ye açtığı dava sonrasında, Federal Ajans açılan davadan vazgeçilmesi halinde, meydana gelen zarar ve avukatlık ücretleri için 47500 Dolar tutarında bir ödeme yapmayı kabul ettiler.

Kadına aleyhinde yürütülen sınırdışı etme işlemini de durduran ICE, kadının şiddet mağdurlarına tanınan vize hakkından yararlanacağını açıkladı.

1990'lı yılların ortalarında Haiti'den Miami'ye gelen 40 yaşındaki kadın, hırsızlık suçuyla cezaevine yollanmıştı. Daha sonra ICE gözetimine alınan kadına 2008 yılında teşhis konarak ameliyat olması gerektiği söylendi.

ICE tarafından gözaltında tutulduğu sürece tedaviden mahrum kalan kadın avukatları aracılığıyla açtığı davadan, Federal yetkililerin zararını karşılamak üzere 47,500 Dolar ödemeyi kabul etmeleri üzerine vazgeçti.

Turkishny.com