Yaklaşık 30 yıl sonra ABD'de ırk dengesi tamamen değişecek

ABD'de ''beyazlar''ın, 2042 yılında ''azınlık'' durumuna gelecekleri tahmininde bulunuldu. Küresel mali kriz ve durgunluk, ABD nüfusundaki ırk dengesini de değiştirecek.

ABD Nüfus Bürosu'nun verilerine göre, 11 Eylül olaylarının ardından, kriz ve durgunluk nedeniyle ABD'nin yabancılara yönelik daha sıkı göçmen politikası uygulamasıyla beyaz nüfus, aşamalı olarak azalacak. 308 milyonlu nüfusa sahip ABD'ye her yıl 1 milyon yabancının göçmen statüsünde geldiği belirtilirken, zenciler ve latin kökenli ırk dışındaki beyazların artış oranı azalacak.

Halen beyaz nüfusun çoğunluğu oluşturduğu ABD'de, 2050 yılında toplam nüfus 399 milyona ulaşacak ve bu nüfus içinde beyazlar yüzde 50'nin altına inecek. Beyaz ırka mensup çocukların ise 2023 yılında azınlık durumuna düşeceği tahmin ediliyor. Halen nüfusun yüzde 15'ini oluşturan latin kökenli ırkın oranı, 2050 yılında yüzde 28'e yükselecek. Siyah ırkın oranı da yüzde 12,2 düzeyinde olacak.

Asya kökenli ırkın oranı da, 2050 yılında yüzde 6 olacak. Göçmen kotasının artırılması halinde en çok, Asya kökenli nüfus artışı görülecek. Göçmen kotasının sınırlı tutulması halinde, 2050 yılında, her dört ABD'linin biri 65 yaş ve üzerinde olacak.

AA