ABD'nin Teksas eyaletinin Houston kenti sakinleri ilk kez Annise Parker adındaki homoseksüeli belediye başkanı seçti. ABD'nin en büyük dördüncü kenti olan Houston'daki seçmenler lezbiyen olan Parker'ı verdikleri yüzde 53,6'lık destekle belediye başkanlığına getirdi.

Parker, oylamaya katılan 152 binden fazla seçmenden 81 bin 652'sinin oyunu alırken, rakibi eski Houston savcısı Gene Locke'a yaklaşık 11 bin oy fark attı.

Yenilgiyi kabul eden Locke, Parker'ı tebrik etti.

Parker'ın homoseksuül olduğunu saklamaması nedeniyle ayrı önem kazanan Houston belediye başkanlığı seçiminde, homoseksüel karşıtlarıyla homoseksüel olan ve onlara destek verenler arasında kıyasıya bir seçimin yanı sıra sert tartışmalar da yaşandı.

Cinsel tercihini saklamayan Parker'a karşı muhafazakar dini gruplar 61 yaşındaki Locke'ın yanında yer aldı. Bu grup Parker'ın homoseksüelliğini internet kullanıcılarına elektronik postalar göndererek kınadı. Buna karşın gay ve lezbiyen siyasi örgütler 53 yaşındaki Parker'a destek için ülke çapında gösteriler düzenledi, para topladı, insanlara Parker'a oy vermesi için çağrıda bulundu.

Parker, Demokrat Partiden Vali adaylığı için başvurmayı planlayan Bill White'ın yerine geçecek.

ABD'nin Portland, Oregon, Providence, Rhode Island ve Cambridge'in de aralarında olduğu küçük bazı kentlerini homoseksüel kimliğini saklamayan belediye başkanları yönetiyor.

ABD'nin dördüncü büyük kenti Houston'un nüfusunun yaklaşık yüzde 25'ini siyahlar oluşturuyor. Demokratların etkin olduğu 2.2 milyonluk kentte Hispaniklerin oranı ise üçte bir. Kentte gay ve lezbiyenlerin sayısı ise 60 bin.

AA