ABD'li özel güvenlik şirketi Blackwater için çalışan güvenlik görevlilerinin, Irak ve Afganistan'daki CIA operasyonlarına katıldıkları belirtildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Blackwater çalışanı özel güvenlikçiler, Irak'ta isyanın yükseldiği 2004-2006 yılları arasında düzenli olarak baskınlarda yer aldı.

Haberde, ayrıca eski bir Blackwater çalışanının, gözaltına alınan zanlıların nakledilmeleri sırasında CIA uçuşlarında güvenliğin sağlanmasına yardımcı oldukları sözlerine yer verildi.

Amerikan istihbarat örgütü CIA Sözcüsü George Little ise bu haberi doğrulayamayacağını söyledi, ancak çeşitli istihbarat operasyonlarında bu güvenlikçileri kullanmalarını savundu.

Little, Blackwater'ın diğer firmalar gibi Amerikan yasalarının izin verdiği ölçüde işlerini yaptığını, firma kurmaylarının sorumluluğu üstlenme ve karar alma yetkisinde olduklarını kaydetti.

Merkezi North Carolina'da bulunan Blackwater firması, Eylül 2007'de Bağdat'ta kendisi için çalışan güvenlik görevlilerinin 17 sivili öldürmesi dahil bir dizi olayın ardından adını Xe Hizmetleri olarak değiştirmişti.

AA