Afganistan'a 30 bin asker daha gönderme emri verdikten bir hafta sonra Nobel Barış Ödülü'nü alan ABD Başkanı Barack Obama, savaşın bazen gerekli olduğunu savundu.

Barış Ödülü'nü alan 3. ABD Başkanı Barack Obama, ülkesini korumak ve kollamak zorunda olduğuna dikkat çekti ve savaşı kınamaktan kaçındı. "Şiddet içermeyen bir hareket Hitler'in ordularını durduramazdı. El Kaide liderlerini silahlarını bırakmaya müzakerelerle ikna edilemez." diyen Obama, güç kullanmanın gerekliliğine söylemenin ahlaksızlık değil; tarihin gerçeklerine göre hareket etmek olduğunu dile getirdi. Savaşın meşru olduğu durumları sayan Obama, "Barışı arzu etmek onu başarmak için çoğunlukla yeterli olmaz." şeklinde konuştu.

arack Obama; İran ve Kuzey Kore'nin yanı sıra Sudan, Kongo ve Myanmar'la ilgili sorunlarda da diplomatik çabalar ile yaptırımların önemine dikkat çekti.

arack Obama'nın Barış Ödülü'nü hak etmek için henüz hiçbir şey yapmadığı yönünde eleştiriler yapılmıştı. Ödülün kendisi için sürpriz olduğunu bir kez daha dile getiren ABD Başkanı, barış için daha fazla şey yapan ve bedel ödeyenler bulunduğunu söyledi. "Henüz yolun başındayım" diyen Obama, başarılarının da ödülü daha önce alanların yanında zayıf kalacağını ifade etti.

BD Başkanı Barack Obama, Nobel ödülleri kapsamında Oslo'da yarın yapılacak kutlamalara katılmayacak. Başkan Obama'nın onuruna yemek verilecek otelin balkonundan bu akşam halkı selamlaması bekleniyor.

(CİHAN)