Başbakan Tayyip Erdoğan, Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA) temsilcilerini kabul etti.

Washington Willard Oteli’nde bugün gerçekleşen toplantıya ATAA Başkanı Günay Evinch, geçmiş dönem Başkanı Nurten Ural, gelecek dönem Başkanı Ergün Kırlıkovalı, Sayman Feridun Bek, Genel Sekreter Pelin Aylangan ve Mütevvelli Heyeti Üyesi Oya Bain katıldılar. Bir saatten fazla süren toplantıya Başbakan Erdoğan'dan başka Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Baş Müzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Büyükelçi Nabi Şensoy, Büyük Elçi Fuat Tanlay, Dış İlişkiler Başkanı Kürşad Tüzmen ve Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu ve diğer parti ileri gelenleri de katıldılar.

Washington gezisine çok geniş bir iş adamı grubuyla katılan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik ve politik gelişmeleri üzerinde durdu. Türkiye’nin çeşitli şehirlerini, bölgelerini Amerika’ya taşımanın ve tanıtmanın kültürel açıdan önemli olduğunu söyleyen başbakan,  ATAA'nın Amerika çapında bir dernek olarak çeşitli grupları birleştirme ve bir danışma merkezi olmasının önemi üzerinde durdu.

ATAA Başkanı Evinch ATAA'nın 30 yıl raporunu sundu ve son yapılan etkinler hakkında bilgi verdi. Çok önemli bir girişim olarak 2010'daki nüfus sayımı belgesinde her Türk ve Türk asıllı kimse kendini "Türk" diye tanıtırsa bunun Amerika’daki Türklerin gerçek sayısını ortaya koymakta çok yararlı olacağını söyledi. ATAA, Amerikan Nüfus Sayımı Ofisiyle işbirliği yaparak Amerika çapında bu projeye başladı. Evinch ATAA'nin Amerika çapında Türk öğrenci'leri birleştirme faaliyelerini hakkında bilgi verdi.

Ergün Kırlıkovalı Amerika’daki Türklerin tabandan faal olmalarının Amerikan politika ve medyasında çok önemli olduğunu söyledi. ve taban eğitimi için Amerika Türk Koalisyonu’nun (Turkish Coalition of America) ATAA’ya verdigi maddi destek ve isbirligiyle, ATAA’ya bağli derneklerle beraber Los Angeles, Chicago ve Detroit'te başlatilan programlardan söz etti. Kırlıkovalı, TCA ile ortaklaşa sürdürülen bu programı etkili bir şekilde sürdürmek ve ülke çapına yaymak için ATAA kadrosuna yeni bir eleman alindiğini da bildirdi.

Feridun Bek ve Nurten Ural ise ATAA'nın 2023 projesini özetlediler. İkili, bu projenin amacının Amerika’nın her bölgesine profesyonel bir koordianatör atayarak o bölgenin toplumunu etnik meselelerde bilgilendirmek, eğitmek ve proaktif olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Pelin Aylangan da Türk gençlerinin politik ve medya alanında faal olmasına sağlayacak imkanların yaratılmasının gerektiğini söyledi.

Haber: Turkishny.com

Fotograf: Turkishny.com