ABD'de yapılan bir araştırma ülke genelinde su işleme sistemlerinin yüzde 20'sinin sorunlu olduğunu ve milyonlarca insanın kirli su içtiğini ortaya çıkardı. Federal verilere göre, su arıtma sistemlerinin neredeyse dörtte biri Güveli Su İçme Yasasının kurallarını ihlal ediyor.

Bu kalıba giren eyaletlerin başında New Jersey geliyor. Verilere göre, Ramsey'deki su sistemi normalin çok üzerinde arsenik ve çözücü tetroklorin içeriyor. Her iki madde de kansere yol açıyor.

Güvenli Su yasası, ABD'lilere güvenli ve temiz su verilmesini zorunlu kılan bir yasa. Ancak 2004 yılından bu yana, 49 milyon Amerikalı'ya içinde normalin üzerinde arsenik ya da radyoaktif kalıntı bulunan (uranyum gibi) su içirildi. Bu maddelerin bir bölümü, kanalizasyondaki ölümcül bakterilerden çok daha tehlikeli.

İhlallerle ilgili bugüne kadar yetkililere bilgi verildi. Ancak rakamlar, su sisteminin kirliliğine aldırmayanların sadece yüzde 6'sına para cezası verildiğini ya da federal yetkililer tarafından cezalandırıldığını ortaya koyuyor.

Çalışmalar, içme suyundaki zararlı maddelerin, ABD'de her yıl milyonlarca değişik hastalığa neden olduğunu gösteriyor.

Bu gerçekler ışığında, Senato Çevre ve Kamu İşleri komitesi, suların temizliğinden sorumlu kurum EPA hakında, içme suyu güvenliği yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı. EPA'nın yakın zamanda ülkenin 54.700 su sisteminin yönetimiyle ilgili yeni bir prosedür açıklaması gerekiyor.

EPA verilerine göre, temiz su ihlali hemen her eyalette var. Özellikle New Jesey Ramsey'de.

New York eyaletindeki 205 su sistemi de sınıfta kalanlardan. 2004 yılından bugüne, eyaletin sus sistemlerinde çok sayıda bakteriye rastlandı.

Buna karşın sistemlerin hiçbiri cezalandırılmadı. New York'ta sadece 3 su sistemi yöneticisi ceza aldı.

Turkishny.com / Gülten Sarı