Beyaz Saray'a davetli olmadığı halde giren tek çift Tareq ve Michaele Salahi çifti değilmiş. Beyaz Saray'a bugüne kadar çok sayıda kaçak girmiş.

Geçen hafta Obama'nın veridiği ilk resmi devlet yemeğinde kaçak olarak, Obama'nın yanına kadara gelmeyi başaran Salahi çifti, bugüne kadar Beyaz Saray'a davetsiz giren çiftler arasında kuşkusuz en ünlü olanları. Ancak onlar güvenlik zaafiyetinden yararlanarak Başkana sokulmayı başaran ilk ve tek çift değil.

Gizli Servis tarafından hazırlanan bir rapor, 1980 yılından bu yana 91 kez, başkanı koruma halkasının su aldığını ortaya koydu. Yani 30 yılda tam 91 kez, davetsiz misafirler, tüm güvenlik önlemlerini aştı ve başkanlara ulaştı.

2003 yılında hazırlanan raporda, güvenlik ihlallerinin sayısı, içeriği, biçimi, meydana geldiği yerler yer alıyor. Bunlar arasında, bir minivan içindeki aileye yanlışlıkla Beyaz Saray'a girme izni verilmesi de bulunuyor. Bir diğer ilginç örnekse, Başkan Bill Clinton ile özel bir ilişkisi olduğunu söyleyen kadının içeri alınması. Bir başka örnekte de Harrison Ford'un adını kullanan bir kadın Beyaz Saray'a girmeyi başarmış, bununla da kalmamış başkanla tanışmıştı.

Rapor, güvenlik boşluklarının başkanlara yönelik suikast niyetinde olanları cesaretlendirebileceği gibi, gelecekteki bu tür girişimleri önlemede de ders verici birer unsur olduğuna dikkat çekiyor.

En ilginç ihlallerin başında bir adamın tam 4 kez güvenliği aşıp başkana ulaşması geliyor. Bir diğer örnekte de, 2001 yılında Richard C. Weawer isimli adamın tam üç kez Gizli Servis'i aşması var. Richard, son girişiminde Bush'un yemin törenine katıldı ve başkanın elini sıktı.

Turkishny.com / Gülten Sarı