ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steinberg, "Adadaki soruna iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde bir yaklaşımın, tüm Kıbrıs halkının daha iyi bir geleceğe kavuşması için bir fırsat olduğunu" söyledi. Steinberg, "Türkiye ile Yunanistan'ın birlikte çalışmalarının her iki ülkenin de çıkarına olacağını" ifade etti.

Steinberg, Atina'da yayımlanan To Vima gazetesinde yer alan demecinde, Türkiye'nin AB perspektifi ile Kıbrıs konusuna değindi.

"Türkiye ile Yunanistan'ın aralarındaki ilişkileri güçlendirerek, farklılıkları ortadan kaldırmalarının diğer Avrupa ülkelerine karşı 'Türkiye'nin yapıcı bir ortak olduğu' konusunda güçlü bir mesaj oluşturacağını" ifade eden Steinberg, "Bu, iki ülkenin de çıkarına olur" dedi.

Steinberg, "İki ülke arasındaki diyaloğun önemli olduğunu" belirterek şöyle devam etti:

"Yunanistan, Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşmesini güçlü bir şekilde destekliyor. Bu konuda anahtar, karşılıklı anlayışın geliştirilmesidir. Birbirinin bakış açısını anlayarak sürecin devam etmesini sağlayacak, herkesin kazanacağı çözümler bulunmalıdır" diye konuştu.

Kıbrıs konusunda ise Steinberg, "Adadaki soruna iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde bir yaklaşımın, tüm Kıbrıs halkının daha iyi bir geleceğe kavuşması için bir fırsat olduğunu" söyledi.

Steinberg, "Kıbrıs konusu zor bir konu olmakla birlikte, tarafların gerekli kararları almaları gerektiğini" belirterek, şöyle konuştu:

"Kıbrıs'ta iki tarafın da elde edebilecekleri iyi bir geleceği düşünmelerini hepimizin desteklemesi ve bu geleceğin ne şekilde olması gerektiği hususunda büyük oranda bir görüş birliği bulunduğu konusunda bir mesaj göndermemiz önemlidir. İki bölgeli ve iki toplumluluk tabanında temel bir yaklaşım çerçevesi fikri, engelleri aşmamıza ve Kıbrıs'ın tüm bölgeye olumlu etkisi olacağı yeniden birleşmesi fırsatını görmemize olanak sağlayacak bir temel sunmaktadır"

"Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ABD'nin ümitli olduğunu" belirten Steinberg, "Adada BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in katkılarıyla devam eden sürecin tarafların bu konudaki çabalarına yardımcı olduğunu" söyledi.

AA