Yasadışı göçmenlere yardım ve yataklık edenlerin hapis cezasına çarptırılması çok sık yaşanan bir durum ancak bu kezki suç ve ceza hayli tartışılır. Çünkü, göçmenlere yardım eden kişinin bu yardımdan hiçbir çıkarı yok ve yardımın tek amacı ölmek üzere olan kaçak göçmenleri hayata tutundurmak.

Tucson Arizona'da meydana gelen olayda, Walt Staton isimli bir kişi Arizona çöllerinde kaçak göçmenlerin içebilmesi için testilerle su bıraktığı gerekçesiyle tutuklandı ve 25 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, hayat kurtarma amaçlı yapılan bu yardıma verilen ceza burada da sınırlı kalmadı.

Davanın sonucuna karar veren jüri, Buenos Aires Ulusal Vahşi Yaşam Barınağı'na gelen ve kaçaklara su bırakan adamı 300 saat temizlik yapma, denetimli gözetim altında tutma ve barınağa 1 yıl süreyle girmeme cezası verdi.

Staton, No More Deaths grubunun bir üyesi. Bu örgüt sınırda zor durumda kalanlara insani yardım ulaştırmaya çabalıyor. Staton, benzer bir eylemi tekrar ederse bu kez daha ağır bir cezayla cezalandırılacak.

Yardımsever adam Sulh Ceza hakimi Jennifer Guerin'den cezanın ertelenmesi ya da değiştirilmesi talebinde bulunurken, hakim adamı temizlik yapma cezasını 600 saate çıkarma tehdidi savurdu.

Turkishny.com / Gülten Sarı