Bir uçak seyahati sırasında çekilen bu fotoğraf, obezlerin uçak seyahati hakkında tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bir sitenin bloguna gönderilen bu fotoğrafta aşırı kilolu birisi, tek kişilik uçak koltuğuna sığamıyor ve gövdesinin büyük bir bölümü dışarıda kalıyor. Kimileri bu görüntünün, uçaktaki diğer yolcuların güvenliğini tehdit ettiğine inanıyor ve aşırı şişmanların uçaklara alınmaması yönünde çağrı yapıyor.

American Airlines'taki bir seyahat sırasında çekilen bu foto, yolcunun koltuğunun dışında koridoru kaplaması, hem servisi aksatması hem de diğer yolcuların rahat hareket etmesini engellemesi nedeniyle büyük bir tartışma nedeni oldu.

Flightglobal.com isimli siteye gönderilen fotonun sahibi Kieran Daly, yolcunun tek kişilik bir koltuk satın aldığını, bu nedenle yan tarafa kayamadığı için uçağın geçiş koridorunu kapattığını ve bunun yanlış olduğunu söyledi.

Havacılık düzenlemelerine göre, yolcuların koridorun bir bölümünü kapatmaları bir güvenlik zaafiyeti olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda, oturma düzeninde uçağın konumunun olumsuz etkilenmesi, bir diğer yolcunun rahatından daha önemli.

Daly, Foto çekildikten sonra yolcuya herhangi bir uyarı yapılıp yapılmadığını bilmediğini ancak uçuşun normal bir şekilde gerçekleştiğinin görüldüğünü de belirtti.

American Airlines sözcüsü Tim Smith, havayolunun fotoğrafın gerçekliğini teyit edemeyeceğini ya da koltukta oturan kişinin kimliğini belirleyemeceğini açıkladı.

Smith, "Uçağın koridorunu işgal eden hiçbir yolcunun uçuşuna izin verilmez. Fotoğraf çekilirken uçağın havada olmadığı görülüyor." diye konuştu.

Turkishny.com / Gülten Sarı