Başkan Obama, Afganistan stratejisini belirledi ve bu ülkeye Talibanla savaşmak üzere 30 bin ek asker gönderileceğini açıkladı. Bu açıklamayı yaptığı gün, salonda kendisini dinleyen askeri öğrenci elindeki kitapla başkana bir mesaj vermeye çalışıyordu.

Obama'yı salonda bekleyen askeri öğrenci, elindeki 'Ladin'i öldür' kitabını okuyordu. Kitabın içeriğini ve o öğrencinin neden böylesine önemli bir toplantıda, medya önünde bu kitabı okuduğunu sormaya gerek yok. Çünkü yanıt çok açık. Askeri öğrenci, bu görüntünün medyada yer alacağını bildiği için Obama'ya 'Daha fazla asker, Bin Ladin'i yakala' mesajı veriyordu.

Afganistan'da 8 yıldır devam eden savaşta çok sayıda ABD askeri yaşamını yitirirken, savaşın maliyeti her geçen gün artıyor.

Aynı önemli toplantı öncesinde kitap okuyan tek kişi o öğrenci olmadı. Bir başka askeri öğrenci de yine öldürmekle ilgili bir kitabı hatmediyordu. Onun kitabı da, "Öldürme üzerine: Savaşta ve Toplumda Öldürmeyi Öğrenmenin Psikolojik Bedeli"ydi. Her iki öğrencinin de 'ölüm' üzerine yazılan kitapları, Obama'nın konuşma yapacağı salona getirmesi hayli dikkat çekiciydi.

Bin Ladin'i Öldür kitabını okuyan askeri öğrenci, basın mensupları tarafından görüntülendiğini anlayınca, gülümseyen bir yüz ifadesiyle elindeki kitabın kapağını kameralara doğru çevirdi. Görünen o ki, öğrencinin istediği oldu ve Obama, Ladin'i avlamak için Afganistan'a ek 30 bin asker gönderme kararını o toplantıda açıkladı.

Turkishny.com / Gülten Sarı