Türk Amerikan Koalisyonu ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak girişimiyle, ABD’de yaşayan Kızılderili kökenli öğrencilere Türkiye’de eğitim görmeleri için burs verilecek. Türk Amerikan Koalisyonu (TCA) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak girişimiyle, ABD’de yaşayan Kızılderili kökenli öğrencilere Türkiye’de eğitim görmeleri için burs verilecek. Ortak girişim çerçevesinde, her yıl 10 Kızılderili öğrenci, ABD’den Türkiye’ye gönderilecek ve tüm eğitim masrafları karşılanacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (ITÜ) Rektörü Muhammed Şahin, TCA’nın Türkiye’deki eğitim kurumlarına yönelik olarak düzenlediği seyahate katılan Kızılderili öğretim üyelerinin İTÜ’yu ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, 10 Kızılderili öğrencinin tüm masrafları dahil her türlü eğitim ihtiyacını karşılamaktan ve bu öğrencilere Türkiye'de okuma imkanı verecek olmalarından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

TCA başkanı Lincoln McCurdy ise Kızılderililere yönelik eğitim programının Türkiye ve Kızılderili kabileleri arasındaki kültürel bilincin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti ve İTÜ’nin Bahçeşehir Üniversitesinden sonra Kızılderili öğrencilere burs sağlayan ikinci eğitim kurumu olduğunu dile getirdi. TCA’nın organize ettiği ve Mandan, Hidatsa, Crow, Cree, Hopi, İsleta/San Juan Pueblo and Mohawk Kızılderili kabilelerine mensup akademisyenlerin katıldığı Türkiye gezisine Kızılderili Yüksek Eğitim Birliği sponsor oldu.

Kızılderili akademisyenler Türkiye ziyaretleri sırasında Samsun, Ankara, Bolu ve İstanbul’da toplam 12 üniversiteyi ziyaret etmişti. Türk Amerikan Koalisyonu (TCA), Kızılderili kökenli öğrencilere ek olarak, siyahi, Hispanik ve Ermeni kökenli Amerikalı öğrencilere de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim görmeleri için destek veriyor.

 

NEW YORK (ANKA) -Kahraman Halisçelik