Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AGİT 17. Bakanlar Konseyi toplantısı çerçevesinde düzenlenecek Karabağ zirvesi öncesinde Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları ile görüştü.

Davutoğlu, Atina'ya gecikmeli olarak gelmesi nedeniyle ikili görüşmelerinin sıralamasını değiştirerek, Minsk grubunun Ermeni ve Azeri dışişleri bakanları ile buluşmasından önce bu iki bakanla bir araya geldi.

Davutoğlu'nun Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile yaklaşık yarım saat süren görüşmesinde, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve protokollerin onay sürecinin yanı sıra Minsk grubu toplantısında da ele alınacak olan Yukarı Karabağ sorununun ve bu çerçevede Münih'te iki ülke liderinin yaptığı son görüşmenin gündeme geldiği öğrenildi.

Bakan Davutoğlu, Nalbantyan'ın ardından da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi. Bu görüşmede de Karabağ sorununun ve Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ele alınması öngörülüyor.

Davutoğlu'nun, Nalbantyan ve Memmedyarov ile görüşmelerin yanı sıra İsviçre, Kazakistan, Slovakya, Litvanya, Avusturya dışişleri bakanları ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Stainberg ile bir araya gelmesi bekleniyor.

AA