İsviçre'nin referandumla ülkedeki cami minarelerini yasaklamasına dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor. Her dinin temsilcilerinden tepki göre İsviçre, AB içinde de bu tutumu nedeniyle yalnız kaldı. ABD'li Senatörler, Avrupa'da Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu Başkanı (ABD Helsinki Komisyonu) ve olan Benjamin L. Cardin ve Kongre Eşbaşkanı Alcee L. Hastings, İsviçre'de cami minarelerini yasaklayan referandumun sonucuyla ilgili kaygılarını açıkladı.

Cardin, "İsviçre'deki minare yasağı pek çok açıdan kaygı yaratıyor. Birincisi, İsviçre halkı bir grubun dini ibadetlerini sınırlamayı yerinde bir karar olarak gördü. Eminim ki, İsviçre hükümeti İsviçre halkının toleranssız bir halk gibi görünmesinin önüne geçecektir," diye konuştu.

Hastings ise dünyanın tepkisini çeken bu kararla ilgili, "Umuyorum İsviçre mahkemeleri bu referandum kararını tersine çevirecek ve İsviçre hükümeti de ayrımcılık karşıtı yasaları uygulama çabalarını ikiye katlayacak ve dini-etnik tolerans konusunda açık ve dürüst bir diyalog başlatacaktır," yorumunu yaptı.

İsviçre Avrupa’da minare yasağı getiren ilk ülke olurken, bu sonuca tek sevinenler Avrupa’daki aşırı sağcı partiler oldu. Fransa, İtalya, Danimarka, Avusturya ve Hollanda’da da aşırı sağcı partiler benzeri bir yasağı gündeme getirmeye hazırlanıyor.

AB DE KARARA TEPKİLİ

AB Dönem Başkanı İsveç, İsviçre’nin yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmemesi konusunda referandum düzenlemesine tepki gösterdi. İsveç Göçmen Bakanı Tobias Billstrom, “İsviçre’nin referandumuna şaşırdım. Bu tür konuları referanduma götürmek biraz garip” dedi. Billstrom, “Yapıların ne kadar yüksek olabileceğine ve inşa edilip edilemeyeceğine bizde şehir planlamacıları karar veriyor” diye konuştu.

VATİKAN DA ÖFKELİ

Vatikan’a bağlı kurumlardan Papalık Göçmenlik Kurulu Başkanı Antonio Maria Veglio da minare yasağını, “din özgürlüğüne ve göçmenlerin bütünleşme sürecine ciddi bir darbe” olarak niteledi.