İran, inşası kararlaştırılan 10 yeni nükleer tesisin olası saldırılardan korunması için dağın içine yapılacağını bildirdi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 10 yeni nükleer tesis inşası ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) 27 Kasımdaki yönetim kurulu toplantısında aldığı karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Salihi, yeni uranyum zenginleştirme tesislerinin yapımı ve yakıt üretimi kararının, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ile Almanya'dan oluşan "5 artı 1" ülkelerine "sağlam bir cevap" olduğunu söyledi.

UAEK'nin kararını ve "5 artı 1" ülkelerinin "İran karşıtı" politikalarını eleştiren Salihi, "İran, uluslararası taahhütlerine bağlıdır ve kendi haklarının takipçisidir" dedi.

"Nükleer enerji faaliyetlerimiz olabildiğince şeffaftır ve bu konuda güven vermişiz. UAEK müfettişleri, sürekli olarak tesislerimizi denetliyor ve kontrol ediyor" diyen Salihi, buna rağmen "5 artı 1" ülkelerinden "böyle bir cevap" aldıklarını belirtti.

"Defalarca ilan ettik ve dini lider de buyurdular ki, İran nükleer silah peşinde değil" ifadesini kullanan Salihi, "Ancak düşmanla hangi dille konuşmak gerektiğini bilmiyoruz" dedi.

Salihi, "Düşmanlar bilsinler ki, dünya kamuoyu ve halkların vicdanı her şeyden haberdardır. Artık dünya kamuoyunu etkileyemezler" diye konuştu.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) taraf olduklarını ve dünyanın nükleer silahlardan arındırılmasını istediklerini kaydeden Salihi, NPT'yi kabul etmeyen ve atom bombasına sahip ülkeler bulunduğunu söyledi.

"İran halkı, bir an bile hak ve hukukundan geri adım atmayacak" diyen Salihi, "Hak ve hukukumuzu koruduğumuz ölçüde uluslararası yükümlülüklerimize bağlıyız. Batı, umarız bu mesajımızı iyi anlar" ifadesini kullandı.

Yeni nükleer tesislerin ülke geneline dağıtılacağını kaydeden Salihi, "Önleyici tedbirler öncelikli olarak dikkate alınacak ve bu tesisler her türlü saldırıya karşı güvende olacak şekilde dağın içine inşa edilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığında dün toplanan bakanlar kurulu, 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisi inşası için Atom Enerjisi Kurumuna yetki vermişti.

AA