Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokolün imzalanması ile birlikte ileriye doğru önemli adımlar atıldığını söyledi.

 

Ermenistan-Türkiye ilişkilerini değerlendiren Sarkisyan, buzların kırıldığını, iki ülkenin ekonomik kalkınmasına ve bölgede barış ve istikrar ortamının sağlanmasına büyük katkı sağlanacağını belirtti.

İktidarda bulunan Cumhuriyet Partisi'nin 13. Kongresi'nde konuşan Sarkisyan, Türkiye ve Azerbaycan'a uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi. Türkiye'nin protokolün onaylanma sürecini ertelemesi durumunda, Erivan'ın da benzer bir tutum takınacağını kaydeden Sarkisyan, Bakü'nün Karabağ'a yönelik iddialarına da en sert şekilde karşılık verebileceklerini söyledi.

Ekim ayında Türkiye -Ermenistan dışişleri bakanları tarafından imzalanan protokolle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ermeni lider, "Ankara ile ilişkilerde buzları kırarak, ileriye doğru önemli adımlar atmayı başardık. Bu adımlar hem iki ülkenin siyasi ve ekonomik kalkınmasına, hem de bölgesel barış, istikrar ve işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacak. Şimdi protokolü onaylanma aşamasındayız. Burada tarafların sözlerinin güvenirliliğini ve sorumluluk hisleri ile hareket etmeleri çok önemli. Mantıklı bir süreç gündemde. Ancak, Türkiye onay sürecini uzatırsa, Ermenistan da uluslar arası normlara uygun olarak aynı adımlar atacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE'DEN UZAK DURMA ANLAYIŞI YANLIŞ

Protokolün imzalanmasının 1915 olaylarının unutulduğu anlamına gelmediğini hatırlatan Sarkisyan, Ermeni diasporasının 'Türkiye'den uzak durmak lazım' yaklaşımının yanlış olduğunu söyledi. Sarkisyan şu tespitlerde bulundu: "Tabiî ki Türkiye ile kıyaslanırsa aynı düzeyde diplomatik tecrübe ve siyasi kültüre sahip değiliz. Türkiye'nin güçlü bir ülke ve etkin bir diplomasi oluşturmaya başladığı yönündeki değerlendirmelere katılıyorum. Fakat, bundan hareketle Türkiye'den uzak durulması gerektiğini anlayışını da yanlış buluyorum. Evet, bizim Türklerle konuşma tecrübemiz yok. Ancak bunu başlatmamız lazım. Bunu hızla öğreneceğiz. Şu anda bile bir yıl önceki durumdan çok farklı bir noktadayız."

YUKARI KARABAĞ'DA SERT KARŞILIK VERİRİZ

Ermenistan Cumhurbaşkanı konuşmasında geçen hafta Azeri lider İlham Aliyev'in "Diplomatik süreç sonuç vermezse, savaş dahil başka alternatifler de masada. Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığını asla kabul etmeyiz." şeklindeki açıklamasına karşılık verdi. Sarkisyan, "Ermenistan Yukarı Karabağ ihtilafının barış yolu ile çözümünden yana. Ancak Yukarı Karabağ'a yönelik iddialara izin vermemiz mümkün değil. Gerekirse tüm iddialara sert yöntemlerle karşılık vermeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Haber ve Fotograf: CİHAN