26 yaşındaki tıp öğrencisine mezar olan Utah'daki mağara tamamen kapatılacak ve gencin cesedi o bölgeden çıkarılmayacak.

Yetkililer, cesedi mağaradan çıkarma çalışmaları sırasında kurtarma ekipleri üyelerinin de aynı şekilde mağara içinde sıkışıp kalmasından ve yaşamlarını yitirmesinden endişe ettiği için böyle bir karara imza attı.

Şimdi John Jones'a mezar olan Nutty Putty mağarası sonsuza dek kapatılacak.

Hafta başında mağarada sıkışan ve hayatını kaybeden Jones'u oradan çıkarmak için girişilen tüm çabalar sonuçsuz kalınca yetkililer böyle bir karar almak zorunda kaldı. Utah Kenti arama ve kurtarma timi başkanı John Valentine, "Eğer diğerlerini de aynı mağaraya sokarsak, onlar da sıkışabilir ve bir daha kurtarılamayabilir," diye konuştu.

500 metrekarelik Nutty Putty mağarası Salt Lake City'nin güneyinde bulunuyor. Tıp öğrencisi Jones, sık sık mağaraları gezerdi.

Utah Kenti Şerifi Jim Tracy, Jones'un ölüm sebebinin muhtemelen hiçbir zaman bilinemeyeceğini ancak uzun süre sıkıştığı yerde kalmaktan ve mağara ısısından dolayı yaşamını yitirmiş olabileceğini kaydetti.

Jones'un erkek kardeşi, kardeşinin yaşadığı trajedinin gelecekte benzer bir olayın diğer mağara ziyaretçilerinin başına gelmesini engellediğini söyledi.

St. George'da yaşayan Jones, Virgina Üniversitesi tıp fakültesinde okuyordu. Çocuk kardiyolojisi dalında uzmanlaşmak isteyen Jones'un 13 aylık da bir kızı vardı. Eşi diğer çocuğuna da hamileydi.

Turkishny.com / Gülten Sarı