ABD halkının tüketim düşkünlüğü her yıl Kasım ayının son Cuma günü olduğu gibi bu sene de zirveye çıktı.

ABD genelinde olduğu gibi New York kentinde de Şükran Günü’nün sona ermesiyle başlayan ucuzluklarla birlikte insanlar mağazalara alışveriş yapmaya koştu.

Amerikalıların ‘Black Friday’ diye adlandırdıkları ‘Kara Cuma’da, New Yorklular mağazaların kapılarını açacağı sabah 5’i beklemeden, Perşembe akşamının erken saatlerinden itibaren, dünyanın önde gelen moda mağazalarının pahalı ürünleri, elektronik aletler, kullanılmış giyim eşyaları, antika mobilya, kitap ve akla gelebilecek her türlü ürün indirimli satın alabilmek için sokaklarda kuyruklar oluşturdu. Çadırını, battaniyesini yada portatif sandalyelerini kapan New Yorklular, kimi ürünlerin yarıdan ucuz fiyata satıldığı ‘Kara Cuma’da, indirimli ürün fırsatından yararlanabilmek için mağaza kapılarında sabahlamayı göze aldı.

Yüzde 70’lere varan indirimlerde elektronik eşyalara yoğun ilgi gösterilirken, genellikle olduğu gibi plazma televizyonlar,bilgisayarlar, yeni model DVD kayıt cihazları, video oyunları en çok satılan ürünler arasında yer aldı. ABD Ulusal Perakendeciler Federasyonu, yaşanan ekonomik krize karşın, Amerikalıların yalnızca ‘Kara Cuma’ günü 437 milyon dolarlık alışveriş yapmalarının beklendiğini açıkladı.

ABD’de Kasım ayının son Perşembeleri kutlanan Şükran Günü’nün ertesi gününe ‘Kara Cuma’ deniyor ve yılın en yoğun alışveriş yapılan günü olarak biliniyor. Bir görüşe göre bugüne ‘kara’ denmesi, işyeri sahiplerinin zararı kırmızı, karlarını siyah kalemle yazmalarından ve yılın ilk karını bugün yapmaya başlamalarından kaynaklanıyor.