ABD'de kaçak göçmenlere yönelik önlemlerin arasına, onlara sürücü ehliyeti vermeme seçeneği de ekleniyor.

Şu an ABD genelinde sadece üç eyalet kaçak göçmenlere ehliyet veriyor: Illinois, New Mexico ve Washington. Bazı eyaletler ise, ABD'ye kaçak yollardan giren bu kişilerin motorlu araç sürmesine olanak veren sürücü ehliyeti verilmemesi yönünde düzenlemelere gidiyor.

Bu arada Şükran günü yaklaşırken bu hafta 33 milyon Amerikalı en az 50 mil yol kat ederek akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret edecek. Büyük çoğunluk da muhtemelen evlerine güvenli bir şekilde dönecek. Ancak bazı aileler için bu yolculuk bir trajediye dönüşecek. Geçen yıl, 4 günlük Şükran Günü tatili boyunca yaklaşık 400 kişi trafik kazalarında hayatlarını kaybetti. 2008 yılı içinde de 37 bin kişi yine kazalarda yaşamını yitirdi.

İşte bu nedenlerden ötürü, kaçak göçmenlerin ehliyet allmasına pek çok eyalette izin verilmiyor. Çünkü kazaya karışan göçmenler çoğu zaman olay yerinden kaçıyor ve kayıtlı bir adresleri de olmadığı için onlara ulaşmak imkansız hale geliyor.

Kaçak göçmenler özellikle kamyon, tır gibi araçları sürdükleri için, kaza esnasında ölü sayısı da doğru orantılı olarak artıyor. Kazaları arttıran bir diğer neden ise sürücülerin araba kullanırken cep telefonu mesajı almaları ve göndermeleri.

Yasadışı göçmenlerin Amerika'da ehliyet sahibi olmasına pek çok kesim de karşı çıkıyor. Kimi zaman düzenlenen gösterilerle Meksikalı ya da Latin Amerikalı kamyon, tır sürücüleri protesto ediliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı