New York’ta, evsizleri korumak amacıyla kurulan ve başkanlığını eski bir evsizin yaptığı, 'Birleşik Evsizler Organizasyonu' yöneticileri hakkında yolsuzluk ve sahtekarlık yaptıkları iddiasıyla yasal işlem başlatıldı.

New York’ta, evsizleri korumak amacıyla kurulan ve başkanlığını eski bir evsizin yaptığı, “Birleşik Evsizler Organizasyonu” (United Homeless Organization) yöneticileri hakkında yolsuzluk ve sahtekarlık yaptıkları iddiasıyla yasal işlem başlatıldı.

Manhattan mahkemesine açılan davada, New York’ta yaşayan evsizlere yardım etmek amacıyla hizmet eden kuruluşun yöneticilerinin yardım amaçlı toplanan paraları kendi şahsi harcamaları için kullandıkları,sokakta kuruluş için toplanan paraların bir kısmını da evsizlerin ceplerine attıkları iddia edildi.

New York başsavcısı Andrew M. Cuomo, konuyla ilgili yaptığı açıklamada organizasyonu yolsuzluk ve sahtekarlık yapmakla suçladı. Evsizlere yardım kuruluşun başkanı Stephen Riley ve direktörü Myra Walker’ın evsizler için toplanan yardım paralarından on binlerce doları usulsüz olarak şahsi harcamaları için kullandıkları iddia ediliyor.

Evsizlere yardım kuruluşunun başkanı Riley’in evinin kablo televizyon faturasını, özel ziyaretleri için satın aldığı uçak biletlerini, bilgisayar oyunlarının faturalarını ve zayıflama ilaçlarının faturalarını da yardım kuruluşuna ödettiği iddia edildi. Kuruluş için sokakta yardım toplayan evsizlerin, topladıkları araların bir kısmını da ceplerine attığı iddia edildi.

(ANKA)