BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, kadınlara karşı şiddetle mücadelede ''Erkek Liderler Grubu Girişimi''ni başlattı. Genel Sekreter Ban, yeni girişimi basına açıklamak amacıyla Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün 10. yıldönümünde basın toplantısı düzenledi. Girişimin dünyadaki tüm erkek siyasetçileri, toplum ve dinsel liderleri biraraya getirip kadınlara karşı şiddeti durdurma amacıyla türlü etkinlikler düzenlemelerini sağlayarak, toplumda kadınlara karşı şiddetle mücadelede bilinç oluşturma amacı taşıdığı belirtiliyor.

Ban, basın toplantısında, dünyadaki kadınların yüzde 70'inin, yaşamlarının belirli bir süresinde az ya da çok erkeklerin fiziksel ya da cinsel şiddetine maruz kaldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Bu girişime tüm erkeklerin ve gençlerin katılmasını istiyorum, sessizliği bozun. Kadınlara ve kızlara karşı şiddet uygulandığını gördüğünüzde yalnızca tanıklık etmeyin, harekete geçin, şiddeti körükleyen mantık yapısını ve davranışları değiştirmek için bize katılın. Biz erkekler olarak, kadınlara ve kızlara yönelik şiddete 'dur' demediğimiz sürece bu şiddet sürecek.''

Ban, kendisinin yalnızca BM Genel Sekreteri olmadığını da belirterek, ''Bu girişimi bir evlat, eş, baba ve büyükbaba olarak başlatıyorum, erkeklerin kadınlara şiddeti durdurmada oynayacakları rol çok önemli'' diye konuştu.

Ban'ın ''Erkek Liderler Grubu Girişimi''ne katılanlar arasında İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Brezilyalı yazar Paulo Coelho, İtalyan Dışişleri Bakanı Franco Frattini, eski Kolombiya Devlet Başkanı Cesar Gaviria Trujillo, eski Şili Devlet Başkanı Ricardo Lagos gibi isimler bulunuyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A)