Amerika'da Başkan Obama'ya yönelik ırkçı ve çirkin saldırılar kendisini reklam tabelalarında gösterir oldu. Wheat Ridge, Colorado'da bir reklam panosuna, Obama'yı siyah bir maymun olarak gösteren, ABD'de doğduğunu ispatlayan doğum sertifikasını kanıtlaması çağrısı yapan bir reklam asıldı. Panoda aynı zamanda Obama, cihat eden radikal dinci bir maymun olarak da tasvir ediliyor.

Düşünce özgürlüğü sınırlarını yerle bir eden, Obama'yı bir teröristle kıyaslayan bilbord tepkileri de beraberinde getirdi. 4844 Miller Road'taki bilbordta Obama'yı tasvir eden iki görüntü bulunuyor. Görüntülerden birinde başkana Müslümanların taktığı türban giydirilmiş ve üzerine de 'Başkan ya da Cihat' sorusu eklenmiş.

Benzer şekilde Obama'nın Amerika doğumlu olup olmadığını sorgulayan 'Kanıtla' yazısı da dikkat çekiyor. Bazı komplo teorilerine göre Obama, Hawaii'de değil Kenya'da doğdu. Bu da ABD'de doğmayan birisinin ABD başkanı olamayacağını belirten yasalara aykırı bir durum.

Aynı zamanda Fort Hood'da bir askerin gerçekleştirdiği katliama da atıfta bulunan bilborda ilanı veren bir araba satıcısı. Adı da Phil West. West, Obama hakkında okuduğu herşeyin onun bir Müslüman olduğuna işaret ettiğini iddia ediyor. Suçlamalarını daha da ileriye taşıyan adam, Obama'nın anti Amerikan olduğu gibi tuhaf bir iddiada bulunuyor.

İftira Karşıtı Ligi, bilbordu ve ilanı vereni kınadı.

Pek çok kesimden tepki alan tabela, ırkçı, Müslüman karşıtı ve düşmanca olarak nitelendiriliyor.


Turkishny.com / Gülten Sarı